23 ARALIK 2017 EHLİYET SINAVI SORULARI VE SONUÇLARI

23 aralık 2017 ehliyet sınavı 

23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

Ehliyet sınavına hazırlanan sürücü adaylarının buluşma noktasına hoş geldiniz. 23 Aralık 2017 Ehliyet sınavı bu yılın son sınavıdır. Bir önceki ehliyet sınavında sürücü adayları sınavda bir hayli zorlanmıştır. Bu doğrultuda sürücü adaylarına, sürücü kursunun verdiği teorik eğitimlere eksiksiz katılmalarını, teorik sınav konularını anlayıp özümsemelerini ve farklı tiplerde sorular çözerek sınava hazırlık süreçlerini tamamlamalarını öneririz.

Ehliyet çıkmış sorular

Ehliyet deneme sınavı soruları

 

23 Aralık 2017 Ehliyet sınavı ne zaman? Hangi saat? Hangi gün?

23 Aralık 2017 Ehliyet sınavı Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav öğleden sonra 14:00'te başlamaktadır. Ehliyet sınavı saat 15:00'te bitmektedir. Sınavın süresi 1 saattir.

Sponsorlu bağlantılar

Uyarılar: Sınava geç kalan sürücü adayı içeri alınmamaktadır. Lütfen en az 15 dakika önce sınav yerinizde olunuz.

 

23 Aralık Ehliyet sınavı için yanımda ne olmalı ? 

Sınava gelirken mutlaka kurstan temin edeceğiniz sınav giriş belgesi ve kimliğinizi getirmeyi lütfen unutmayınız. (Bununla birlikte kalem, silgi , kalem tıraş vb. unutmayınız) Girişte polisler tarafından üst araması yapılmaktadır. Telefon ve diğer dijital ürünler içeri alınmıyor. Önleminizi ona göre alınız.

 

23 Aralık 2017 Ehliyet sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak?

Ehliyet soruları sınavdan hemen sonra açıklanmamaktadır. Ortalama 3-6 gün içerisinde sorular açıklanmaktadır. Sorular açıklandığında bu sayfadan duyurulmaktadır. Taki ediniz. Sınav sonuçları ise 12 gün sonra açıklanmaktadır.

Ehliyet sınav soruları ve sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulacak?

Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayı Sınavında Elli(50) soru sorulmaktadır ve alan bazında 12 İlk yardım, 23 Trafik ve Çevre Bilgisi, 9 Motor Bilgisi ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. 

2017 Ehliyet sınavı soru sayısı

 

23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavından Geçmek Kaç Puan Almalıyım?

Ehliyet sınavı puan hesabı yapılırken doğru cevap sayısına bakılır. Her bir soru 2 puana sahiptir. Sınavdan başarılı olmanın koşulu 50 sorudan en az 35 soruya doğru cevap vermiş olmak gerekiyor. Ehliyet sınavında yanlış verilen yanıtların veya boş bırakılan cevapların bir önemi bulunmamaktadır. Ehliyet sınavında alan bazlı hesaplama yapılmamaktadır. Trafik, İlk yardım, Motor ve Trafik Adabı alanlarından kaç cevap verirseniz verin önemli olan toplam doğru cevap sayısının 35 olması ve sonucunda en düşük 70 puan almanız gerekir. 

Ehliyet sınavı puan hesaplama

 

23 Aralık Ehliyet Sınavı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Ehliyet sınavında sürücü kurslarına ödenen ücretlerin dışında teorik sınav ve direksiyon sınavı için de ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir.  Hem teorik sınav için hem de direksiyon sınavı için geçerli olan bir durum ise giriş ücretlerini ödemeyen bir sürücü adayı sınava giremez. Bu ücretler MEB'e ödenen ücretlerdir. 

Teorik sınav ücreti 70’TL’dir.

Direksiyon sınav ücreti ise 80 TL’dir. 

Direksiyon sınav ücreti ne kadar?

 

Ehliyet teorik sınav giriş ücretlerinin ödeme tarihleri ne zaman?

Teorik sınavı giriş ücretlerinin ödeme tarihi başlangıcı 18.10.2017, bitiş ise 04.12.2017'dir. Fakat ödemeyi son güne bırakmayınız. Çünkü sürücü kursu ödeme dekontuyla işlem yapmaktadır. Bazı sürücü kursları giriş ücretlerini sizin yerinize ödeyip, sizden daha sonra tahsil edebilir. Yine de giriş ücretini lütfen takip ediniz.

 

Direksiyon Sınavı İçin Şimdiden Uyaralım!

Son yıllarda ehliyet sınavlarında yapılan önemli değişiklikler özellikle direksiyon sınavında kendini göstermektedir. Çok büyük bir kararlılıkla eskiden "arabayı çalıştırsan yeter" mantığıyla dağıtılan ehliyetler artık mazi olmuştur. Yapılan bunca değişiklik sonucunda direksiyon sınavına adayların ciddi bir şekilde hazırlanması sonucu ortaya çıkıyor. Çok yoğun bir şekilde denetlenen ve hatayı affetmeyen maddelerle bezenmiş bir direksiyon sınavıyla karşı karşıya geleceğinizi hatırlatmak isteriz. 

Onu yapın, şunu yapın demeden evvel şunu söylemek faydalı olacaktır. Sınavı lütfen ciddiye alın eğitimlerini aksatmayın. Aynı şekilde altta sizler için oluşturduğumuz makaleleri de okuyabilirsiniz.

Direksiyon sınavı hakkı kaçtır?

Direksiyon sınavı eğitimleri kaç saattir?

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler.

 

23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavının Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

13-14 Ocak 2018  ve 20-21 Ocak 2018 "tahmini" ana sınav tarihidir. 10-11 Şubat 2018 ve 17-18 Şubat 2018 "tahmini" ara sınav tarihleridir. Verilen tarihler değişebilir. İlçeler direksiyon sınav tarihi planlamalarını kendi imkanları doğrultusunda belirlemektedir. Net sınav tarihinizi teorik sınavı geçtikten sonra sürücü kursundan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet sınav tarihleri

 

23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavından Kalırsam Ne Olacak?

Teorik sınavdan kalan bir sürücü adayı sıradaki sınavı beklemesi gerekiyor.  23 Aralık 2017 Ehliyet sınavından kalan adaylar artık elektronik ehliyet sınavına girecekler.

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

 

Stajyer Sürücülük Nedir? Sürücü Adayını Ne Kadar Etkiler?

2 yıldır uygulanan aday sürücülük sürücü adaylarının kafasını meşgul etmektedir. Aday sürücülükte temel kavram şudur. 2 Sene içerisinde 100 ceza puanına ulaşan bir sürücü adayının ehliyetine el konulmaktadır. Aynı zamanda aday sürücünün yasal sınırlar üzerindeki promil değerinde alkol ile yakalanırsa ehliyetine el konulmaktadır. Diğer bilgiler için: 

Aday sürücülük nedir?

 

Direksiyon sınavından geçersem süreç nasıl işleyecek?

23 Aralık 2017 teorik sınavından ve ardından yapılan direksiyon sınavından başarılı olursanız 2 hafta içerisinde ehliyet sertifikanızı alabilirsiniz. Sertifikayı aldıktan sonra aşağıda paylaşılan ücretlerini ödeyerek, Türkiye'nin neresinde olursanız olun fark etmeksizin istediğiniz Trafik Tescil şubesinden randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz mümkündür.

 

Bunları da inceleyiniz:

Araç gösterge panelleri

Direksiyon sınavı araç tanıma

Trafik işaretleri

Ehliyet kazandıktan sonra yapılacak işlemler

Ehliyet Randevu sayfası için tıklayınız.

Sürücü sertifikalarının geçerlilik süresi