Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2017

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2017 yılında ne kadar? 18 Yaş altındakilerin ehliyetsiz araç kullanma cezası? Ehliyetsiz araç kullanma cezasını iptali yapılabilir mi? Ehliyeti iptal edildiği  halde araç kullananların cezası ne kadar?  Tedbir veya geçici el koymada ceza miktarı ne kadar?

ehliyetsiz araç kullanma

Ehliyetsiz araba kullanana ceza kesilir. Eğer araç ehliyetsiz kullanan kişiye ait değilse bir ceza da sahibine kesiliyor. Ehliyetsiz araç kullananları ve kullandıranları buradan uyarıyoruz. Sadece maddi yönden değil, yaralanmalı kaza durumlarında ciddi ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. 

Sponsorlu bağlantılar

2017 Ehliyetsiz araç kullanma durumlarında ödenecek ceza tutarı: 

Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

1763 TL

1322,25 TL

-

 

2016 Ehliyetsiz araç kullanma durumlarında ödenecek ceza tutarı: 

Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

1698 TL

1.273,50 TL

-

*Eğer aracı süren aracın sahibi değilse aynı miktar ceza araç sahibine plaka üzerinde kesilir. Yani iki kat ceza ödenir. Duruma göre de araç bağlanır.

Sürücünün ehliyeti varsa, fakat üzerinde taşımıyor ve kendisinde istenildiğinde gösteremiyorsa, ceza tutarı olarak 206 TL ödemesi gerekir.(indirimli 154,5 TL)

 

 

Trafik cezası nereye ödenir?

Ödemeleri vergi dairesine veya online olarak GİB(İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim ödeyebilirsiniz. 

İnternet üzerinden online bağlanacağınız İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile ödeme kısmına gelmeniz gerekir. Ödemek için tıklayınız.


Önünüze gelen ekrana araç bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra “tamam” butonuna basarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Plakanıza trafik cezası yazılmış mı? Sorgulamak için tıklayınız. 

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Tüm trafik cezaları tek sayfada görmek için tıklayınız.

Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? 

Hız sınırı cezaları arttı tıklayınız.

Park ceza ücretleri ne kadar tıklayınız.

Stajyer sürücüler dikkat!!! Alkol kullanım şartı için tıklayınız.