2017 Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Ehliyet sertifikası ehliyet yerine geçer mi?

ehliyet sertifikasi

Kanunlar nezdinde Ehliyet sertifikası ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Ehliyet randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Görüyorsunuz ki cezalar çok yüksek. Allah korusun kaza durumunda da ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. 

2017 Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

876 TL

657 TL

-

*Eğer aracı süren aracın sahibi değilse aynı miktar ceza araç sahibine plaka üzerinde kesilir. Yani iki kat ceza ödenir. 

Cezasının tam ismi: Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak. Eğer sertifika tarihi de dolmuşsa bu sefer kişiye ehliyetsiz gibi işlem yapılır cezalar iki kat artar.

 

Sponsorlu bağlantılar

Bunun yanında belirtmek isteriz ki ehliyet sertifikaları 2 yıl geçerli. Eğer iki yıl içerisinde ehliyet dosyanızı sürücü belgesine dönüştürmezseniz ne yazık ki dosyanız yanar. 

Ehliyet sertifikası geçerlilik süresi ne kadar?

Bu durumda her şeyi yeniden yapmanız gerekir. Sürücü kursuna yeniden yazılıp bunca çileyi tekrar çekmek hiçte hoş olmaz. 

Bu nedenle sürücü sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeyi unutmayınız. Ehliyet sertifikanız dosya halinde sürücü kursu tarafından sizlere teslim ediliyor.

Sürücü sertifikaları trafik tescil şube müdürlüklerinde ehliyet belgesine dönüştürülüyor. Eğer bağlı bulunduğunuz ilçede bu dönüşüm yapılmıyorsa ilçenizin bağlı bulunduğu il emniyet müdürlüğünde bu dönüşüm işlemini yapabilirsiniz. 

Adayların ehliyet dosyasını sürücü belgesine dönüştürmeyi ihmal etmesinin en başlıca nedeni genel olarak maddi oluyor. Çünkü gerek sürücü kursu gerek sınavlarda çok fazla masraf yapa aday b sınıfı için ortalama 550-600 TL'lik masrafı kaldıracak gücü bulamıyor. Ülkemizde harç ücretleri ne yazık ki biraz yüksek.

Ehliyet için başvuran adaylara trafik tescil şubesi geçici belge veriyor. Daha sonra Ankara'da basılan ehliyetler başvuru esnasında beyan  ettiğiniz adrese gönderiliyor. Eğer PTT görevlisi sizi bu adreste bulamazsa başvuru yaptığınız emniyet biriminden ehliyetinizi alabilirsiniz. 

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Tüm trafik cezaları tek sayfa görmek için tıklayınız.

Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? 

Hız sınırı cezaları arttı tıklayınız.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?

Park ceza ücretleri ne kadar tıklayınız.

Stajyer sürücüler dikkat!!! Alkol kullanım şartı için tıklayınız.