2017 Hız sınırı cezaları ne kadar?

hiz cezalari

%30 hız sınırını geriye doğru 5 defa ihlal eden sürücünün 1 yıl süreyle ehliyet belgesi elinden alınır.

Çeşitli araç cinslerine göre bu Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını, %10 nispetinde aştığı kontroller sırasında tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz. Yani yönetmeliklere göre açıkça belirtildiği üzere %10'a hız sınırından sonra cezai işlem söz konusudur.

Madde 51: Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.

2017 Hız sınırı aşma ceza miktarı:

Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

%10-%30 arası 206 TL

154,50 TL

10 ceza puanıdır

%30’dan sonrası  427 TL

320,25 TL

15 ceza puanıdır

 

2016 Hız sınırı aşma ceza miktarı:

Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

%10-%30 arası 199 TL

149,25 TL

10 ceza puanıdır

%30’dan sonrası  412 TL

309,00 TL

15 ceza puanıdır

 

 

2017 YILI GÜNCEL HIZ SINIRLARI

hız sınırları

*YERLEŞİM YERİ İÇİNDE, YERLEŞİM YERİ DIŞINDA

Sponsorlu bağlantılar

 

Çift yönlü yol, Bölünmüş yol, Otoyol(Otoban)

bölünmüş yol

 

Kanunen verilen cezalar %10 üzerindeki hız aşımları için geçerli olması durumuna  kimileri "tolerans" kimileri de "hata payı" olarak nitelendirebilir. Burada kanun koyucuların %10 a kadar olan aşımları cezai işlem olarak görmemesinin nedenini bilinmez. Kanun koyucular isteseler bu oranı %50 veya %1 olarak ta belirleyebilirlerdi. Sonuçta kanunen hız sınırlarında %10'a kadar ceza işlemi uygulanmıyor. 

 

Radar ile ceza nasıl oluyor?

Yerleşim yeri içinde veya yerleşim yeri dışında belli noktalara koyulan radarlar anlık yüksek teknolojili kayıt yöntemiyle hız ölçümü yapıyor. Radarın konulduğu yerin ilerisinde bekleyen polis ekipleri hız kurallarına uymadığı tespit edilen araçları çeviriyor ve tutanak şeklinde ceza kesiyor. Bu şekilde kesilen cezanın en büyük dez avantajı ehliyetinize ceza puanı olarak yansıtılmasıdır. 

 

Kamera sistemiyle ceza kesilmesi nasıl oluyor?

Kamera sistemiyle hız takibi yapılan yerlerde anlık olarak hızınızın ölçüldüğü durumlar söz konusu olabileceği gibi başlangıç ve bitiş noktasına da kamera konulabiliyor. Bu başlangıç ve bitiş noktasındaki kameralar hızınızı aradaki mesafeye göre hesap edip buna göre de ceza kesilebiliyor.  Bu sistemin genel adı EDS olarak geçiyor. Elektronik denetleme sistemi genel bir tanımdır. Sadece hız için değil güvenlik şeridi ihlallerinin tespiti için, ışık ihlalleri ve hız ihlallerinin tespiti için kullanılır. Bu sistemle kesilen cezaların tutanakları ev adresine gönderiliyor. Herhangi bir ceza puanı uygulanmıyor. 

 

Gezici araçlarla yapılan ceza işlemi nasıl oluyor?

Radar teknolojisine sahip araçlar gezmek suretiyle hatalı park, hız sınırı ihlali veya hatalı sollama gibi ihlalleri tespit edebiliyor. Çok yaygın olmayan bir yöntemdir. 

 

Dikkat edin:

Her ne kadar hızınızı ibreden takip etseniz bile gerçek hızınız anlık değişebileceğinden istemeden hız aşımı yapabilirsiniz. Bunun yanında ibrenizin de belli ölçüde hata payı olabilir. O yüzden aracınızda hız sabitleyici veya hız düşürücü varsa kullanabilirsiniz. Üstelik hız ölçümü yapan cihazlarda(radar) %3 kadar bir hata payı var. Yani hızınız gerçek değerinden %3 eksikte çıkabilir veya %3 fazlada olabilir. Bunlara dikkat ediniz. 

 

Trafik cezası nereye ödenir?

Ödemeleri vergi dairesine veya online olarak GİB(İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim ödeyebilirsiniz. 

İnternet üzerinden online bağlanacağınız İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile ödeme kısmına gelmeniz gerekir. Ödemek için tıklayınız.


Önünüze gelen ekrana araç bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra “tamam” butonuna basarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Plakanıza trafik cezası yazılmış mı? Sorgulamak için tıklayınız. 

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Tüm trafik cezaları tek sayfada görmek için tıklayınız.

Alkollü araç kullanma cezası ne kadar?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?

Park ceza ücretleri ne kadar tıklayınız.

Stajyer sürücüler dikkat!!! Alkol kullanım şartı için tıklayınız.