2017 Park cezası ne kadar? Park cezası sorgulama

Bilindiği üzere park edilmesi yasak olan yerlere araç park edildiği zaman ya direk plakaya ceza kesiliyor veya çekici varsa hem ceza kesiliyor hem de EMNİYET HİZMETLERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME VAKFINA araç çekme ücreti ödeniyor. Park ceza ücretleri ne kadar? Park cezası sorgulama nasıl yapılır? Gibi sorularınızın yanıtı alt kısımda yer almaktadır.

park cezaları

Eğer araç sürücüsü araç içindeyse ve park edilmez bir alandaysa park ettiği yerin niteliğine göre 10, 15 veya 20 ceza puanı alabilir. Yönetmelikte bir çok park edilmesi "yasak" alan olmakla birlikte hepsi için ödenecek ceza miktarı 95 TL olarak belirlenmiştir. Ekstra bir kusur yoksa ödenecek ücret budur.

Sponsorlu bağlantılar

Park cezalarında ödenecek diğer ücret ise trafik vakfına ödenecek 70 TL'lik çekme ücretidir. Üç tip ödeme vardır ÇEKME, TAŞIMA ve KURTARMA. Ücretler mesafeye ve yapılan işin niteliğine göre değişmekle birlikte yakın mesafede ki ücretlendirme 70 TL'dir.

Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

2016 yılı için: 92 TL

2017 yılı için: 95 TL

2016 yılı için: 69 TL

2017 yılı için71,25 TL

10-15-20  ceza puanıdır

Park cezalarında çekilen araç için diğer bir kalem ise aracın götürüldüğü parkta ödenecek park etme ücretidir ve günlük hesaplanır. 1 günlük ücret 10 TL'dir. Araç parka girdikten sonra isterse 1 dakika dursun o ücreti ödemek zorundasınız. Daha fazla durursa gün üzerinden ödeme yapılır. 

Özetle ödenecek ücret 95 TL + 70 TL + 10 TL=172 TL'dir. 

Eğer tebligat elinize erken ulaşırsa, ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz sadece %25 trafik cezasında indirim gerçekleşebilir. Vakıf ücreti ve park bedelinde herhangi bir indirim olmaz.

 

 

Trafik cezası nereye ödenir?

Ödemeleri vergi dairesine veya online olarak GİB(İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim ödeyebilirsiniz. 

İnternet üzerinden online bağlanacağınız İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile ödeme kısmına gelmeniz gerekir. 


Önünüze gelen ekrana araç bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra “tamam” butonuna basarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Tüm trafik cezaları tek sayfa görmek için tıklayınız.

Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? 

Hız sınırı cezaları arttı tıklayınız.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?

Stajyer sürücüler dikkat!!! Alkol kullanım şartı için tıklayınız.