2017 YILI GÜNCEL EHLİYET SINAV SİSTEMİ

2016 ehliyet sınav sistemi

Bu yazımızda ehliyet sisteminde bilmeniz gereken en son değişiklik anlatılmıştır. 2017 Ehliyet sınav sistemiyle ilgili bilmeniz gereken güncel bilgiler alt kısımda listelenmiştir. Herhangi bir değişiklik yapılırsa sayfa güncellenecektir.

2017 EHLİYET SİSTEMİNDE NELER VAR?

17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazetede Karayolları Trafik Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. Sürücüleri ve sürücü adaylarını birebir etkileyen en önemli değişiklikler yapıldı. 2016 yılında bu değişiklikler uygulandı. 2017 yılında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Sponsorlu bağlantılar

- Karayolları yönetmeliğine "Aday Sürücü" kavramı eklendi. Aday sürücülük uygulaması 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulamaya girdi ve kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren "ilk defa ehliyet alacak" tüm adaylar "Aday sürücü" olarak kabul edilecek. Diğer bir ifadeyle halk arasında "stajyer ehliyet" olarak kabul edilmiştir. Stajyer ehliyet uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız linke tıklayınız.

Stajyer Ehliyet

-2017 yılı için ehliyet başvurusu için eğitim seviyesiyle ilgili herhangi bir değişiklik olmamıştır. En az ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Eğer öğrenciyseniz. Öğrenci olarak bulunduğunuz eğitim kurumundan öğrenci belgesi almanız yeterlidir. 

-2016 yılında ehliyetlerin sınıfları değişti ve yeni eklemeler yapıldı. 2017 yılında ehliyet sınıflarında bir değişiklik yapılmamıştır. Özellikle kafa karıştıran konulardan biri budur. En önemli değişiklik Minibüs sürücüleri için gelmiştir. Eskiden B sınıfı ehliyeti olan herkes minibüs kullanabiliyordu. Artık böyle olmayacak. Bunun yanında özellikle römorkla yük taşımacılığı yapacak araçlar için de köklü değişikliklere gidilecek.Hangi ehliyet çeşidini almak gerekir veya yeni yılda eski sürücülerin durumu nedir? Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için linkteki makaleyi okuyunuz. 

Yeni ehliyet sınıfları 

-2016 yılında ağır araç sürücülerinin ehliyetlerini 5 senede bir, hafif araç sürücülerinin ehliyetlerinin 10 senede bir sağlık raporu alarak değiştirilmesi gerekmektedir. 2017 yılında uygulama devam etmektedir.

-Yeni ehliyet yasasına göre ehliyet teorik uygulama esaslarında ilgili herhangi bir değişiklik olmamıştır.  Yani soru sayısı, sınav süresi ve soru sayılarında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sadece trafik adabı dersi eklenecek.

-1 Ocak 2016 Yılı itibariyle eski ehliyetlerin hepsi yenileniyor ve herkes yeni ehliyet belgesi alacak. Uygulama 2020'ye kadar devam edecek. Yeni yılda ehliyet yenilemesiyle ilgili ayrıntılar için makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. 

2017 Ehliyet yenileme

-Aday sürücülerin yanlarında tecrübeli biri olması gerekliliği yoktur. Bu konu medya tarafından hatalı yönlendirme söz konusudur. İtibar etmeyiniz. 

-2016 Ehliyet sınavlarında sorulan ve halihazırda Trafik, Motor ve ilk yardımdan oluşan müfredata ek olarak "Trafik adabı" adında bir ders eklendi. Trafik adabı dersi sınavda 4 soru olacak şekilde soruluyor.  2017 yılında bir değişiklik yapılmadı.

TRAFİK ADABI NEDİR?

-2015 yılında direksiyon sınavlarında stop ettirene 1 hak daha verilecek. Normalde direksiyon sınavında tek stop etme hakkı bulunuyordu. 2016 itibariyle 2.defa stop eden başarısız kabul edilecektir. 2017 yılında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

-2016 yılı itibariyle 30 Dakika süren direksiyon sınavlarının 35 dakikaya yükseltilmesi ve fazladan verilecek 5 dakikanın adayın heyecanını yenmesinin, aracın tanınmasının sağlanması değişikliği yapılmıştır. - Sınavlarda başarısızlığı tetikleyen en önemli hususlardan biri budur. 2017 yılında bir değişiklik yapılmamıştır.

-Bir günde sınav yapılacak aday sayısının 14’ten 12’ye düşürüldü.

-Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması getirildi. Her ilde taban fiyat uygulamasına gidilecek. Kurslar belirlenen fiyatın altına inemeyecek. Kurslar nezdinde faydalı bir değişiklik olabilir.  Fiyatlar yükseldi. 2017 yılında taban fiyat uygulaması devam edecek.

-Otomatik vitesli araç kullanımı için gerekli adımların atılması, eğitimlerin ve sınavların buna göre yapılarak sürücü belgelerinin buna göre düzenlenmesi sağlandı. Özellikle otomatik vites sürmek isteyen sürücüler için çok güzel bir değişiklik oldu. Şu anda otomatik vites ehliyeti bazı sürücü kurslarında verilmektedir.

Otomatik vites ehliyeti nedir?

-2016 yılında sürücü kurslarının kendi adaylarına ön sınav yapmasının önü açıldı. Sürücü adayı sınava tam olarak hazır olduğunda MEB tarafından resmi sınavın yapılacak. Adayların heyecanlarını yenebilmeleri ve kendilerine olan güvenlerini artırabilmeleri için yapılan gerekli değişiklerden biriydi. 2017 yılında uygulama devam edecek.

-Başkası yerine sınava girenler ile sınav düzenini bozanlara verilen 1 senelik cezanın 2 seneye çıkarıldı, 

-Yeni ehliyet belgelerinin 180 ülkede kullanılabilecek şekilde AB standartlarına kavuşturulması, geçerliliği ve kullanışlılığı yüksek aynı zamanda dayanıklı bir sürücü belgesinin geldi. Yeni ehliyetler dağıtılmaya devam etmektedir.

-Ders saati ücretlerini kurslar tarafından değil, belirlenen 7 kişilik komisyonlar tarafından o illerin koşullarına ve maliyetlerine göre belirlenmesi, her sürücü kursu tarafından belirlenen farklı fiyatlar yerine ilin koşullarına göre sabit fiyatların getirilmesi olumlu görünmektedir.

Sınavlarda durumu şüpheli görülen kişilere, Alkol ve uyuşturucu madde kontrolünün yapılması, sınavlarda özellikle sakinleştirici mahiyetinde uyuşturucu madde alanların önüne geçilmiş olacak.