2017 EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

BU YAZIMIZDA 2017 EHLİYET YENİLEMEYLE İLGİLİ KAFANIZA TAKILAN  SORULARIN CEVAPLARINI VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ. YAZINIZIN DEVAMINI OKUYUNUZ.

 yeni ehliyet belgesi

Ehliyet yenileme için ne kadar ücret ödenir?

2017 yılında ehliyet yenileme işlemleri için 15 TL ödenmektedir. Bu ücreti bankaya ödeyebiliyorsunuz. 

ÖNEMLİ NOT: ÖDEME YAPTIĞINIZ ZAMAN VERİLEN DEKONTLARDA "TAHSİL EDİLMİŞTİR." İBARESİ OLMASINA DİKKAT EDİNİZ. YOKSA VEZNEDARA TAHSİL EDİLMİŞTİR KAŞESİ BASMASINI RİCA EDİNİZ.

 
 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

- Eski sürücü belgeniz

-Sürücü olur sağlık raporu

- Nufüs cüzdanı veya pasaport 

- 2 adet biyometrik fotoğraf

- Parmak izi verilecek (Emniyette)

- Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu (15 TL)

- Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyan(eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok)

2017 Ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır?


Ehliyet yenileme işlemleri için ikametgahım ne olmalıdır?

İstediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye’nin herhangi bir ilçesinden ikametgah sıkıntısı olmaksızın başvuruda bulunma imkanınız bulunuyor. Örneğin İstanbul'da Avcılar'da oturuyorsunuz diyelim. Arnavutköy Trafik tescil şubesinden yenileme işlemlerini yapabiliyorsunuz.

 

Ehliyetimi illa yeni yılda değiştirmek zorunda mıyım? Belli bir süre var mı?

Hayır böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Ehliyet değiştirme için 5 yıl süreniz var.  Ehliyet belgesi değiştirme işlemi 01-01-2016'da başlayacak en son 31-12-2020 tarihine kadar ehliyetinizi değiştirebilirsiniz. Böylece karmaşanın önüne geçilmiş oldu.

 

Ehliyet yenileme için sağlık raporu şart mı? Kaç sene de bir istenecek?

Evet, ehliyet yenileme için başvuruda bulunacaksanız sağlık raporu almanız gerekecek. Ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri için 10 yılda bir değiştirmeniz gerekecek. 

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

 

Biyometrik fotoğraf nedir?

5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir. Fotoğrafçılar sizi yönlendirir. 

 

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti ne kadar?

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti normal vesikalık fotoğraftan çok farklı değil. 20 TL-30 TL arası(tabi ikamet ettiğiniz muhite göre fiyat farklılık gösterebilir.) 

 

Başvurular çok uzun sürer mi? 

Ehliyet işlemleri çok uzun değildir aynı saat halledilebilir fakat şu sıralar trafik tescil şubeleri yoğun olduğu için işiniz biraz uzayabilir. Çünkü daha önce parmak izi vermediyseniz, parmak izi vermeniz de gerekecek. Yarım saat içinde işiniz halledebilirsiniz.

 

Sürücü belgeleri nasıl teslim edilecek?

Sürücü belgeleri normalde her tescil şubede ayrı ayrı hazırlanıyordu. 2017 yılında tek merkezde basım yapılıp posta yoluyla adrese gönderilecektir. 15 gün içinde yeni ehliyet belgeniz adresinize gönderilecektir. Sürücü belgeleri PTT ile beyan ettiğiniz adrese gönderilecektir. Bu işlem için ücret ödenmemektedir. Sürücü belgesini kişinin kendisi alması gerekiyor. Aksi halde PTT şubesine giderek, elden almanız gerekir.

 

Hangi bankalara ödeme yapabilirim?

Anlaşma yapılan bankaların listesi yayınlanmıştır. Maliye bakanlığının ve Trafik vakfının protokol yaptığı ödeme yapılabilen banka listesi için linke tıklayınız:

Ehliyet harçları banka listesi

 

Peki geçici belge veriliyor mu?

Ehliyet belgeniz gelene kadar kullanabileceğiniz geçici bir belge emniyet tarafında size verilecek.

 

Diğer önemli bir konu ise eski ehliyet sınıflarının yeni ehliyet sistemine göre denkliği nasıl olacak?

Yönetmelikte eski sürücü belgesi sınıfları ile yeni sürücü sınıflarının dengi belirlenmiştir. Aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

ehliyet yenileme

A1 sınıfındaki sürücü belgeleri A1’e dönüşecek ve M sınıfını’da kullanabilecektir.

A2 sınıfı sürücü belgesi A sınıfına dönüşecek ve M, A1, A2, A ve B1 sınıfı belgeleri kullanabilecek.

B sınıfı sürücü belgeleri B sınıfına dönüşecek ve M, B1, B, D1 ve F sınıflarını kullanabilecek.

C sınıfı sürücü belgeleri C sınıfına dönüşecek ve M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıflarını kullanabilecekler.

D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı araçlarını kullanabilecekler.

E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.

E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.

 F sınıfı sürücü belgeleri F sınıfına dönüşecek ve M ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.

G sınıfı sürücü belgeleri G sınıfına dönüşecek ve M ve G sınıfı araçları kullanabilecekler.

H sınıfı ehliyet artık verilmeyecektir. H sınıfı yerine A veya B sınıfı ehliyet verilecektir(eski ehliyet belgesine göre). Engellinin durumuna göre özel tertibatlı ise ehliyetine özel tertibatlı araç kullanabilir yazacaktır. Otomatik şanzımanlı araç kullanmak yeterli ise ehliyetine otomatik şanzımanlı araç kullanabilir yazacak.

 

Yeni ehliyet sınıflarıyla hangi araçları sürebilirim?

Yeni ehliyet sınıfları 2016'dan sonra ehliyet alacakları çok etkiliyor. Eski ehliyet sınıflarıyla hangi araçları sürebiliyorsanız yeni sistemde de o araçları sürebileceksiniz. Tabi ki isim olarak değişiklikler yapıldı. Yukarıda verilen ehliyet sınıflarının ayrıntılı anlatımı için: 

Yeni ehliyet sınıfları için tıklayınız

 Yeni ehliyet sınıfları

Yeni ehliyet için nasıl randevu alırım?

Yeni ehliyet için randevu almak istiyorsanız alta verilen linke tıklayarak randevu sayfasında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Randevu sistemi değişmiştir. Verdiğimiz linkte yeni ehliyet randevu ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Tavsiyemiz randevu sistemine girerek boş kontenjan durumuna bakmanızdır. Emniyet'ten alacağınız randevuyu ileri bir tarih için alabilirsiniz. İlla harçları ödemenize gerek yok. Ama eğer randevu aldığınız halde gitmezseniz problem olabilir. Yeni sürücü belgeleriniz hayırlı olsun.

Ehliyet randevu

3.6567398119122 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 3.66 (319 oylar)