Ehliyet sınavı çıkmış sorular

EHLİYET SINAVI ÇIKMIŞ SORULAR

 *Bugüne kadar yapılan yeni müfredat ehliyet sınav sorularının hepsi alt kısımda listelenmiştir.  2013 - 2014 - 2015, 2016 ve 2017 yılında yapılmış ehliyet sınavlarında çıkmış soruları çözerek sınava hazırlamanız mümkün.Bütün sınıflar için sorular ortaktır. Çözmek için linklere tıklayınız.

Sponsorlu bağlantılar

Ehliyet sınav sorularını 50 soru olarak çözmek istiyorsanız tıklayınız.

2017 Çıkmış Ehliyet Soruları

 

2016 Çıkmış Ehliyet Soruları

 

2015 Çıkmış Ehliyet Soruları

 

2014 Çıkmış Ehliyet Soruları

 

2013 Ehliyet Çıkmış Soruları

 

11 ŞUBAT EHLİYET SINAVINDA KAÇ SORU SORULACAK? 

2017 Yılında ilk defa sınava gireceklere 12 İlk yardım sorusu, 23 Trafik sorusu, 9 Motor sorusu ve 6 Trafik adabı sorusu olmak üzere 50 soru sorulacaktır.

Sponsorlu bağlantılar

 

HER EHLİYET SINIFININ SINAVI AYRI MI YAPILIYOR?

Eski sistemde gruplar ayrı ayrı sınava giriyordu. 2013 yılından bu yana sınavlarda tüm sınıflar tek bir sınava giriyor. Siz de sınava girdiğinizde 50 sorudan sorumlu olacaksınız. Bütün ehliyet sınıfları için aynı sorular sorulmaktadır.

Çıkmış soruları çözerek; soru tiplerini,  soruların kaç şıktan oluştuğunu ve her alanda hangi konulara ağırlık verildiğini görebilirsiniz. Sınav bütün olarak irdelendiğinde, sorulabilecek soru sayısının kısıtlı olduğu görülmektedir. O yüzden her sene birbirini anımsatan sorular çıkmaktadır.

 

PUANLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavın güzelliklerinden biri ise Trafik, İlk yardım,Motor  ve trafik adabı alanlarının her biri tek bir sınavda sorulmakta ve bu alanlar için ayrı ayrı hesaplama yapılmamaktadır. Puan hesabı yaparken yaptığınız doğru sayısını 2 ile çarpmanız gerekiyor. Örneğin toplam 34 doğru yaptıysanız 68 puan alırsınız. Bu sebeple yapmanız gereken en düşük doğru sayısı 35 yanı 70 puandır. 

Güncelliğini yitirmiş sitelerde eksik ve hatalı sorular veya eski sisteme ait sorular yer almaktadır. Eski sistemde sorular gündelik hayatta kullanılabilecek nitelikte olmayıp, sizin açınızda emek ve zaman kaybına neden olabilir. O yüzden doğru sayfada olduğunuzu bilmenizi isteriz. Yeni müfredat sınavın farkı sürücülerden olabildiğince, pratik konuları bilmeleri ve bunlarla ilgili temel bilgileri kullanabilmeleridir.

Hatırlatmak isteriz ki sitemizi diğer sitelerden ayıran en büyük fark sınav sonunda adaylara otomatikman link verilmekte ve sürücü adayları daha sonra da isterlerse sonuçlarına bakabilmektedir. Sınava giren bütün adaylara başarılar dileriz.  

 

2017 Trafik işaretleri ve anlamları nedir? Günceldir!

Araç göstergeleri ve ikaz ışıkları nelerdir?