2018 Elektronik Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Yeni bir yıla girmenin heyecanıyla birlikte birçok kurumun yapmış olduğu sınavlara dair takvimler yayınlanmaya başladı. Sürücü adayları için her yıl düzenli olarak yapılan ehliyet sınavı tarihleri 2018 yılı içinde belirlendi. Elektronik ehliyet sınav tarihleri hakkında detaylar yazının devamında...

 

Elektronik sınav tarihleri ne zaman?

Elektronik sınav tarihleri için belli bir tarihte yapılır şeklinde bilgi vermek doğru olmayacaktır. Elektronik sınava başvurduğunuz andan itibaren 15 gün içerisinde sınava girebilirsiniz. FAKAT: elektronik ehliyet sınavı uygulanan merkez sayısı az olması ve başvuru sayısının çok olmasından dolayı, bulunduğunuz ildeki merkezin durumuna göre 15 gün veya 2 ay sonrasına da randevunuz denk gelebilir. Bu nedenle merkezi sınava başvuru yapabilirsiniz. Merkezi sınav tarihleri alt kısımda verilmiştir. Çevrenizde bulunan herhangi bir sürücü kursuna giderek bilgi almanız mümkündür.

Sponsorlu bağlantılar

 

Merkezi ehliyet sınavları ne zaman yapılacak?

Teorik Sınav Tarihi   Direksiyon Sınav Tarihi
10.02.2018 Cumartesi  3-4 Mart 2018(Cumartesi-Pazar)
21.04.2018 Cumartesi 12-13 Mayıs 2018(Cumartesi-Pazar)
04.08.2018 Cumartesi 25-26 Ağustos 2018(Cumartesi-Pazar)
20.10.2018 Cumartesi 10-11 Kasım 2018(Cumartesi-Pazar)
22.12.2018 Cumartesi 12-13 Ocak 2019(Cumartesi-Pazar)

 

Elektronik Sınav ile Yazılı Sınav Arasındaki Farklar

Sürücü adaylarının ehliyet alabilmek için her iki sınavı da kullanabilmekte olup sınavlar arasında uygulama farklılığı vardır.

- Yazılı sınav Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihlerde yapılırken e-sınav tarihleri daha esnektir.

- Her iki sınavda sürücü adaylarına aynı derslerden ve konulardan 50 soru yöneltilse de yazılı sınav 60 dakika e-sınav ise 45 dakikadır.

- Yazılı sınavlar sabit tarih ve zaman diliminde yapılırken e-sınavlar kursiyerin talebi doğrultusunda randevu usulüne göre belirlenmektedir.

- Yazılı sınavlarda kursiyerler çeşitli materyaller kullanırken, e-sınava giren adaylar merkezlerde bulunan bilgisayar üzerinden sınava girerler.

- E-sınavlar belirli merkezlerde sabahtan akşama kadar yapılmaktadır. Ehliyet sınavları ise yılda 5 defa ve binlerce kişinin katılımıyla saat: 14:00'te cumartesi günleri yapılmaktadır.

 

Elektronik ehliyet sınavına(e-sınava) başvuru nasıl yapılıyor?

Öncelikle şuna karar vermelisiniz: e-sınav mı? Merkezi ehliyet sınavı mı? Müsaitlik durumuna göre tercihinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda sitemiz üzerinden yapılan yorumlarda üstte belirttiğimiz avantajların haricinde, elektronik ehliyet sınavlarının merkezi sınavlara göre daha kolay olduğu dile getirilmektedir.

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları e-sınav uygulamasını tercih etmeleri durumunda sertifikalarına yazılı sınav uygulamasına başvuran adaylara göre daha hızlı ve kolay bir şekilde kavuşmaktadırlar. Elektronik sınav tarihleri, yazılı sınav gibi belirli ve sabit tarihlerde yapılmamaktadır.

Sürücü kursu aracılığıyla e-sınav başvurusu yapan adaylar, sınav ücretini yatırdıktan sonra kendilerinin seçecekleri tarih ve saatte ilgili merkezde sınava girebilirler. Yazılı sınava göre daha esnek olan elektronik sınav uygulamasını tercih eden adaylar ilk sınava girdikten sonra en erken 15 gün sonra ikinci sınava girebilirler.

Ayrıca adaylar ilk sınav tarihinden sonra 45 gün boyunca herhangi bir elektronik sınava girmemeleri durumunda sınav haklarından biri yanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı sürücü adaylarına e-sınav uygulaması için yalnızca 4 teorik sınav hakkı vermektedir. Tüm haklarını yakan adaylar ilk kez ehliyet alıyormuş gibi yeniden bağlı bulundukları il ve ilçe merkezlerindeki sürücü kurslarından birine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.