17 aralık ehliyet sınavı

SÜRÜCÜ KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
SÜRÜCÜ KURSU FİYATLARI NE KADAR?
(GÜNCEL)

Bu makale siz değerli sürücü adaylarının kurs seçiminde ne gibi değişkenlere dikkat etmesi ve sürücü kursu fiyatlarının ne kadar olduğunun anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Değişen ehliyet sınav sistemiyle birlikte özellikle verilecek direksiyon eğitimin kalitesi ortaya çıkmaktadır. Bu eğitim kalitesini belirlemek siz sürücülerin elinde. Sürücü kursu seçiminin kalitesi tabi ki iyi bir araştırmadan geçiyor. Sizlerden gelen geri bildirimlerle bu yazıyı yazmaya karar verdik.  2016 yılının 6. sınavı 17 Aralık 2016 tarihinde yapılacaktır. 17 Aralık 2016 Ehliyet sınavına gireceklere şimdiden başarılar.Alt kısımda konu başlıkları altında gerekli bilgiler listelenmiştir.  Okumaya devam ediniz.

sürücü kursu

Sürücü kursunun başarı oranları önemli midir?

Kursun direksiyon sınavlarındaki başarı oranı yüksek olması avantajınıza olabilir. Direksiyon sınavlarındaki başarı oranları bir nevi kursun prestijini yansıtır. Bunun yanında verilen eğitimin kalitesini de ortaya koyar. Kursun araçlarının yeni olması sınavınız açısından nispeten faydalıdır. Yeni araçların tepki süresi hızlıdır. Kullanımı rahattır. Zaten kurslar araçları yeniyse bunu belirtmektedir.

Eğitim gördüğünüz araçla sınava girmeniz önemlidir. Alanında uzman kurslar planlama yaparken bu gibi unsurlara dikkat ederler. Sonuçta usta şoförlerin bile yeni bindikleri arabaya yarım saatten önce alışamadığı kesindir. Hele ki sizin gibi ilk defa sınava girecek adayları düşününce işler bir hayli zorlaşabilir. Teorik eğitimlere katılmanız faydanıza olacaktır. Teorik eğitim planını kurstan alabilirsiniz.

 

2016 Direksiyon sınavı eğitimi kaç saattir?

Direksiyon sınavına hazırlık eğitiminin kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorsanuz oluşturduğumuz sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Direksiyon eğitimini eksiksiz alacağınızı teyit etmeniz gerekiyor. Bu eğitim bireysel eğitim şeklinde olmalıdır. Örneğin: başka bir adayın sürdüğü araçta arkada oturduğunuz zaman eğitim almış olmazsınız, sadece seyahat etmiş olursunuz. Arkada oturduğunuz süre yasal eğitim süresi dahilinde sayılmaz. Bununla birlikte yönetmelikte hafif araç belgeleri için 2 saat, ağır araç belgeleri için en az 4 saat gece eğitimi almaları da gerekiyor. Direksiyon sınavı çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirelebilir.

 

Sürücü kursuna ödenmesi gereken ücretler nelerdir?

Sınav süresince ödeyeceğiniz ücretleri baştan konuşmalısınız. Olması gereken ücretleri kursunuza mutlaka sorun. Sitemiz üzerinden yapılan yorumlardan anlaşılan adaylar ödeyecekleri ücretleri baştan konuşmadıkları için sürpriz ile karşılaşabiliyor. Kendinizi maddi yönden hazırlamanız açısından lütfen bu gibi konuları konuşunuz.

 

Ehliyet Teorik Sınavı ilk giriş ücreti ne kadardır?

Meb tarafından talep edilen teorik sınavı ücreti: 60 TL'dir.

 

Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadardır?

Meb tarafından talep edilen direksiyon sınav ücreti: 70 TL'dir.

 

Direksiyon sınavından kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?

Direksiyon sınavından kalınca hem 70 TL harç ücretini, hem de kursun size vereceği 2 saatlik direksiyon telafi dersinin ücretini ödemeniz gerekiyor. Kursa sınavdan kalınca ne kadar ödeyeceğinizi sormalısınız. Kurslar  toplam 200 TL - 250 TL arası bir ücret talep ediyor.

Bu ücretler dışında herhangi bir ücret talep edip-etmediklerini sorun.(Dosya masrafı vs.)

Kurs seçerken artık fiyatın önemi kalmadı. Çünkü taban fiyat uygulaması geldi ve il genelinde aynı fiyat uygulanacaktır. O yüzden kursların kalitesini sorgulamanız gerekmektedir. Aksi halde zaman, emek ve daha çok masraf yapmanıza neden olabilir.

 

SÜRÜCÜ KURSU EHLİYET FİYATLARI VE MALİYETLERİ

2016 Yılı itibariyle taban fiyat uygulamasına geçilmiştir. Her il için belirlenen fiyatlar dahilinde sürücü kursları fiyat vermek zorundadır. Bu fiyatın altına düşen veya üstüne çıkan sürücü kursu haksız rekabete neden olacağı için tespiti halinde ceza  alması söz konusu olacaktır. Taban fiyatları öğrenmenizin en güzel yolu çevrenizde bulunan bir sürücü kursundan fiyat almanızı öneriyoruz. İstanbul ili için taban fiyatları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

 

SÜRÜCÜ KURSU TABAN FİYATLARI (İSTANBUL)

B Ehliyet Fiyatı 1300 TL
B Otomatik Fiyatı 1300 TL
B Engelli Fiyatı 1300 TL
Fark B Ehliyet Fiyatı 1130 TL
A1 Motosiklet Ehliyeti Fiyatı 800 TL
A2 Motosiklet Ehliyeti Fiyatı 940 TL
A Motosiklet Ehliyeti Fiyatı 1150 TL
B-C-D-F-G den A1 Motosiklet Ehliyetine fark Fiyatı 700 TL
B-C-D-F-G den A2 Motosiklet Ehliyetine fark Fiyatı 770 TL
B-C-D-F-G den A Motosiklet Ehliyetine fark Fiyatı 1050 TL
M Motorlu bisiklet Ehliyeti Fiyatı 730 TL
B1 4 tekerlekli motosiklet Ehliyeti Fiyatı 730 TL
A1 den A2 Fark Fiyatı 600 TL
A1 den A Fark Fiyatı 900 TL
A2 den A Fark Fiyatı 640 TL
Fark D1 Minibüs Ehliyeti Fiyatı 675 TL
Fark D Otobüs Ehliyeti Fiyatı 1200 TL
Fark C1 Kamyon - Çekici Ehliyeti Fiyatı 960 TL (max 7500 kg)
Fark C Kamyon - Çekici Ehliyeti Fiyatı 1760 TL (1200 kg + )
F Traktör Ehliyeti Fiyatı 870 TL
G İş Makinesi Ehliyeti Fiyatı 476 TL
100 ceza puanı eğitimi fiyatı 500 TL

NOT: YUKARIDA GÖRDÜĞÜNÜZ FİYATLAR İSTANBUL İÇİN GEÇERLİDİR. HER İLİN TABAN FİYATI FARKLIDIR. BÜYÜK ŞEHİRLERDE TABAN FİYATLAR GENEL OLARAK YÜKSEKTİR. KÜÇÜK ŞEHİRLERDE TABAN FİYATLAR DAHA DÜŞÜK OLACAKTIR.

BİR DE EHLİYET ALIRKEN ÖDEMENİZ GEREKEN ÜCRETLER VAR. ONLAR İÇİN İSE ALTA VERDİĞİMİZ LİNKTEKİ SAYFAYI HAZIRLADIK. BU ÜCRETLER HARÇ ÜCRETİ OLARAK GEÇMEKTEDİR VE DEVLETE ÖDENMEKTEDİR. SÜRÜCÜ KURSLARI BU ÜCRETLERİ ÖDEMEZ.

EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Ehliyet maliyetleri nasıl hesaplanır?

Sürücü kursu fiyatları + Teorik sınav ücreti + Direksiyon sınav ücreti + Üste verdiğimiz linkte harç ücretleri şeklindedir. 

Örnek verecek olursak A1 sınıfı için 800 TL + 60 TL + 70 TL + 262,20 TL = 1200 TL bir masraf çıkıyor. 

 

Kursun verdiği direksiyon eğitimi yetmezse, kurstan ekstra ders alabilir miyim?

Kursun verdiği direksiyon eğitimi yetmezse, kurstan ders saat ücretini ödeyerek ekstra ders alabilirsiniz.

 

Ehliyet için eğitim sınırlaması var mıdır?

Ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekiyor. Herhangi bir eğitim düzeyinde okumanız engel değil. Öğrenci belgenizle de başvuru yapabilir siniz.

 

Sınav araçları nasıldır?

Sınav araçları tek direksiyon, çift debriyaj ve çift frene sahiptir. Gerek eğitim görürken gerekse sınavda sağ tarafınızda oturan usta öğretici veya komisyon müdahale edebilirler.

 

Direksiyon sınavından kalanların sınav tarihlerini kim belirler?

Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında başarısız olanların sınav tarihleri ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenir.

 

2016 YILINDA NELER DEĞİŞECEK?

Ehliyet sürücü belgesi çeşitleri ve yaş sınırlamaları değişeceğinden aşağıda oluşturduğumuz tabloyu incelemenizi tavsiye ediyoruz. 8 Ekim 2016 ehliyet sınavına girecekler için aşağıdaki tablo geçerli olacak.

 

Stajyer ehliyet veya aday sürücülük nedir?

2016 yılı itibariyle yürürlüğe giren bir uygulamadır.Linkten inceleyiniz.

 

Sonuç: Eğer bu yazıyı sonuna kadar sabırla okuduysanız artık bir tüketici olarak neyi öğrenmeniz gerektiğini ve nelerin önemli olduğunu bilmeye hakkınız var. 11 Soruda sürücü kursuna yazılmadan önce neleri bilmeniz gerektiğini maddeler halinde yazdık.

1- Başarı oranınız yüzde kaç?

2- Teorik sınav ilk giriş ücretiniz ne kadar? Kalırsam ikinci girişimde ne kadar ödeyeceğim? (60 TL)

3- Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadar?(70 TL)

4- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar? (200-250 TL arası, 2 saat telafi + direksiyon sınavı 70 TL ücreti)

5- Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?(14 saatlik direksiyon eğitimi baştan alınmalı)

6- Araçlarınız yeni mi?

7- Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak? 

8- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak? (14 Ders saati, her bir ders saati 50 dakika, 10 dakikası dinlenme, 40 dakikası aktif araç sürme)

9- Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?

10- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

11- Sürücü eğitimi  için similatörünüz var mı?

 

Son söz: 

Bulunduğunuz ilde her sürücü kursunun talep edeceği ücret(taban fiyat) aynı olduğu için cebinizden çıkacak ücret değişmeyecek. Bu nedenle çevrenizde bulunan sürücü kurslarını elerken, öncelikle kalitesini sorgulamanızın ve araştırmanızın sizler için faydalı olacağını düşünüyoruz. Başarılar.

 

DİĞER YAZILARIMIZA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2015-2016 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

DİREKSİYON SINAVI

EHLİYET SINAVI SORU SAYISI

KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

EHLİYET SINAVINA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM?

EHLİYET SINAVINDA ÇIKMIŞ SORULAR

Anahtar: ehliyet fiyatları sürücü kursu fiyatları sürücü kursu maliyetleri hangi sürücü kursu b sınıfı ehliyet fiyatları ücretleri ne kadar, A1 ehliyet fiyatları, A2 sürücü kursu fiyatları, B sürücü kursu fiyatları, D sürücü kursu fiyatı, Otobüs, Tır, İş makinası, Traktör, ATV, MOPET, motorsiklet, motor bisiklet, e sınıfı ehliyet fiyatları, yeni ehliyet

3.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 3.83 (3 oylar)