10 Ekim 2015 Ehliyet sınav soruları ve sonuçları açıklanmıştır!

10 Ekim 2015 Ehliyet sınavı sonuçları açıklanmıştır!

Türkiye genelinde 10 Ekim 2015 Tarihinde yapılan Ehliyet sınavının sonuçları ve soruları AÇIKLANMIŞTIR. Alta ki linkten ister sonuçlara isterseniz sorulara ulaşabilirsiniz. Sınavda 70 puandan düşük olan adaylar başarısız sayılır ve sıradaki sınava girmeleri gerekecek.

 

MEB EHLİYET SINAV SONUÇLARI SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ.

Yen müfredat sorular için tıklayınız.

Eski müfredat sorular için tıklayınız.

Soruları site üzerinde online çözmek isterseniz tıklayınız.

10 Ekim 2015 Ehliyet sınavında başarılı olmak için kaç puan almalıyım?

Ehliyet sınavından başarılı olmak için,  50 sorudan 35 doğru cevap vermeniz gerekiyor. Her soru 2 puan olduğu için 70 puan almanız başarılı olmanız için yeterlidir. Akla şu soru geliyor 50 sorudan her alan için ayrı baraj var mı? Hayır öyle bir ayrım yok yapmanız gereken tek şey 35 doğru cevabı çıkarmanız olacaktır.  

10 Ekim 2015 Ehliyet sınav soruları zor muydu?

Siz değerli adaylardan gelen geri bildirimlerden yola çıkarak söyleyebiliriz ki bu sınav diğer sınavlara göre çeldiricileri bakımından biraz daha zor görünüyor. Gerek sosyal medya gerekse sitemiz üzerinden yapılan yorumlarda adayların zorlandığı görünüyor. Dileriz başarılı olursunuz.

10 Ekim 2015 Ehliyet sınavından kalırsam ne olacak?

10 Ekim ehliyet sınavından kalırsanız sıradaki sınava girmeniz gerekiyor. Sıradaki teorik sınav tarihi 12 Aralık 2015 tarihindedir. Bunun yanında harç ücretini tekrar ödemeniz gerekecek. İki sınav arasında, toplam 2 ay gibi uzun bir süre olmasını, adaylar açısından olumsuz bir durum olarak değerlendiriyoruz.

10 Ekim 2015 ehliyet sınavından sonra süreç nasıl işleyecek?

Eğer sınavda başarılı olursanız direksiyon sınavına gireceksiniz. Toplam 14 ders saati direksiyon eğitiminin; 2 saati similasyon eğitimi, 12 saati akan trafikte direksiyon eğitimidir.

10 Ekim sınavından başarılı oldum, direksiyon sınavı için herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Direksiyon sınavına ilk kez girenlerin, toplam 60 TL ücret ödemesi gerekiyor. Bu ücret gerek bankalar aracılığıyla gerek kurslar aracılığıyla ödenmektedir. Kursunuz sizden direksiyon sınav ücretini talep ettiğinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında belirtmek isteriz ki ilk girişinizde direksiyon sınavından kalırsanız 60 TL+ 2 saatlik telafi eğitim ücretini de ödemeniz gerekecek. Bu noktada kurslar 150-200 TL arası bir ücret talep edebilirler.Dileriz, derslerinizi olması gerektiği gibi alıp ve yeterince önem göstererek daha ilk hakkınızda, hevesiniz kırılmadan direksiyon sınavından geçersiniz... Üzülerek belirtelim ki direksiyon sınavı adaylar açısından yorucu bir süreç haline gelebiliyor ne yazık ki...

10 Ekim 2015 ehliyet sınavından sonra direksiyon sınavı ne zaman olacak?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için taslak tarihler belirleniyor. Direksiyon sınav tarihlerinde fazlaca değişiklikler olabiliyor. Seçimden dolayı direksiyon sınavı bir hafta ötelenmiştir. Bu noktada planlanan direksiyon ana sınav tarihi 07-08 Kasım 2015  olarak belirlenmiştir, Kalanlar için ara sınavlar 28-29 Kasım 2015 ve 19-20 Aralık 2015  tarihlerinde yapılacaktır . Direksiyon sınavları teorik sınavdan sonra genel olarak 2 veya 3 hafta sonra gerçekleşiyor. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla mutlaka irtibat halinde olunuz. Bunun yanında direksiyon sınavı için alttaki makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

 >>Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler? (2015 Güncel)<<

Sınavdan başarılı olup ehliyetimi alırsam stajyer ehliyet uygulamasına tabi olacak mıyım?

Şu an sınava girip başarılı olan ve sene bitmeden ehliyetini alan tüm adaylar stajyer sürücü uygulamasına tabi olmayacaktır. 1 Ocak 2016'ya kadar ehliyetinizi almanızı tavsiye ediyoruz. Belirtilen tarih itibariyle stajyer ehliyet uygulaması başlayacaktır.

Stajyer ehliyet nedir? 

Direksiyon sınavından geçersem süreç nasıl işleyecek?

10 Ekim 2015 ehliyet sınavından ve sonrasında yapılan direksiyon sınavından başarılı olursanız 1 yada 2 hafta içerisinde sertifikanızı alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra aşağıdaki harç ücretlerini ödeyerek ve Türkiye'nin neresi olduğu fark etmeksizin Trafik Tescil bürolarından sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz mümkündür.

Ehliyet Randevu sayfası için tıklayınız.

2015 Harç ücretleri ne kadar?

BELGE HARÇ ÜCRETİ
A1 VE A2 HARÇ ÜCRETİ 126,70 TL 
B SINIFI HARÇ ÜCRETİ 381,70 TL
F VE H SINIFI HARÇ ÜCRETİ 126,70 TL
D-E-G HARÇ ÜCRETİ 636,60 TL
ULUSLARARASI SÜRÜCÜ BELGESİ  254,40 TL

 Harç ücretleri Ziraat Bankası'na yatırılmaktadır. Yatırdığınız ücretin dekontunu Emniyet müdürlüğüne giderken yanınıza almayı unutmayın.

SÜRÜCÜ BELGESİ KARTI HARÇ ÜCRETİ
BÜTÜN GRUPLAR İÇİN 119 TL

Bu ücreti ehliyeti alırken Emniyet'e ödenektir. Bütün gruplar için kart ücreti aynıdır. Sürücü belgesi kaybolduğunda veya yenilenmesi gerektiğinde yine 119 TL ödenecektir.

TOPLAM ÖDENMESİ GEREKEN

BELGE HARÇ ÜCRETİ
A1 VE A2 HARÇ ÜCRETİ + KART BEDELİ 245,70 TL
B SINIFI HARÇ ÜCRETİ + KART BEDELİ 500,70 TL
F VE H SINIFI HARÇ ÜCRETİ + KART BEDELİ 245,70 TL
D-E-G HARÇ ÜCRETİ + KART BEDELİ 755,90 TL