14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav sonuçları AÇIKLANDI!

14 mayıs 2016 ehliyet sınavı

14 MAYIS 2016 EHLİYET SINAVI TÜRKİYE GENELİNDE YAPILMIŞTIR. SONUÇLAR AÇIKLANMIŞTIR!!!

14 Mayıs ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sınav soruları sınavdan 2 gün sonra açıklanmaktadır. Ehliyet sınav sonuçları ise 12 gün sonra açıklanmaktadır. Sorular ve sonuçlar 1 kaç gün geç açıklanabilir. Ehliyet sonuçlarını takip etmek için alta bulunan linke tıklayınız.

Ehliyet sınav sonuçları

Ehliyet sınav sonuçları resimli anlatım

 

 

14 Mayıs ehliyet sınav sonuları

 

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav soruları (1.Grup)

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav soruları (50 Soru-1.Grup)

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav soruları (2.Grup)

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav soruları (50 Soru-2.Grup)

MEB SAYFASINDAN İNDİRMEK İÇİN: Tıklayınız. 

SINAV İKİ GRUP OLARAK YAPILDI. 1. GRUP, 2016 YILI ÖNCESİNDE KAYIT OLANLARI VEYA 2016 ÖNCESİNDE SINAVA GİRENLERİ, 2 GRUP 2016 YILI İTİBARİYLE KAYIT  OLUP İLK DEFA SINAVA GİRENLERİ KAPSAMAKTADIR.

14 Mayıs ehliyet sınavı için kaç puan almam gerekiyor?

Ehliyet sınavı için başarı puanınızın 100 puan üzerinden 70 olması gerekir.  Her sorunun puan değeri  ikidir. 70 puan alabilmek için 50 sorudan  “en az” 35 tane doğru cevap verme zorunluluğu bulunuyor. Yanlış yaptığınız soruların, doğru yanıtları götürmesi durumu ehliyet sınavı için kesinlikle geçerli değildir. Önemli olan yaptığınız doğru cevap sayısıdır. Yaptığınız yanlış cevapların size bir engeli yoktur.  

 

 

14 Mayıs 2016 ehliyet sınavından kalırsak ne olacak?

 

14 Mayıs ehliyet sınavından kalan bir adayın sıradaki sınava girmesi gerekecek. Eğer sınavda başarısız olursanız sıradaki sınav 16 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak.  İşin kötü yanı arada tam 2 ay zaman farkı var. Bununla birlikte harç ücretini bir daha ödemeniz de gerekecek. 

 

14 Mayıs ehliyet sınavından başarılı olursak süreç nasıl işler?

Teorik sınavdan başarılı olduğunuz zaman direksiyon eğitimlerinizi almanız gerekecek. Direksiyon eğitimlerini eksiksiz olmanız ehliyet sınavı açısından çok önemlidir. Lütfen eğitimleri eksiksiz alın. Resmi olarak kaç saat hakkınız olduğunu öğrenmek için yönetmelikte bulunan ders saatlerini aşağıdaki makalede paylaştık.

Direksiyon sınavı eğitimleri kaç saattir tıklayınız.

 

14 Mayıs 2016 direksiyon sınav ücreti ne kadar?

Direksiyon sınavı giriş ücreti 70 TL ve teorik sınavına ilk giriş ücreti 60 TL’dir.

 

14 Mayıs 2016 ehliyet sınavından sonra direksiyon sınavı ne zaman olacak?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için belirlenen taslak olarak tarihler vardır. Direksiyon sınav tarihlerinde değişiklikler olabilir. Direksiyon sınavları teorik sınavdan 2 veya 3 hafta sonra gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre 1 ay veya daha geç bir tarihte de direksiyon sınavına girmeniz gerekebilir. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla irtibat halinde olunuz. Kesin bir tarih vermek yanlış olur. Bunun yanında direksiyon sınavı için alttaki makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler? (2016 Güncel)

 

Ehliyet sınavından başarılı olup direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

14 Mayıs 2016 ehliyet sınavı başarılı olan adaylar sıradaki direksiyon sınavına girecekler başarılı olmak için direksiyon eğitimlerini istikrarlı şekilde almaları gerekmektedir. Direksiyon sınavından başarısız olma durumunda, 70 TL direksiyon sınav ücretini ve  2 saat zorunlu direksiyon telafi dersi ücretini ödemeniz gerekecek. Toplam ödemeniz gereken ücret 200 TL - 250TL arasında olabilir. Sürücü kursunuza fiyatları sorunuz. Yeni yıl itibariyle taban fiyat uygulaması uygulanıyor ve bu fiyatlar komisyonlar tarafından her il için belirleniyor.

 

Direksiyon sınavında zorlanılan konular nelerdir?

Direksiyon sınavıyla ilgili siz değerli sürücü adaylarının da katıldığı bir anket yaptık. Buyrun anket sonuçlarını inceleyiniz.

Direksiyon sınavıyla ilgili ankete ulaşmak için tıklayınız.

 

Yeni yılda stajyer sürücü olacağız bu ne anlama geliyor?

Yeni yılda ehliyet sınavına giren adaylar stajyer sürücü uygulamasına tabi olacaklar. 2016 Yılı itibariyle sınava giren sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edileceği için trafik ortamında daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu konuda ayrıntılı bir makale hazırladık incelemenizi tavsiye ederiz.

Stajyer ehliyet nedir?

 

Direksiyon sınavından geçersem süreç nasıl işleyecek?

Direksiyon sınavında başarılı olan adaylar sürücü olur raporu, biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payını ödemeleri gerekmektedir.14 Mayıs 2016 ehliyet sınavından ve sonrasında yapılan direksiyon sınavından başarılı olursanız 1-2 hafta içinde sertifikanızı alabilirsiniz. Alt kısımda ehliyet randevu alma ile ilgili ayrıntılı bir makalemiz bulunmaktadır. İncelemenizi öneririz.

Ehliyet randevu alma

 

DİĞER ÖNEMLİ MAKALELER:

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim?

2016 Yılında yeni ehliyet sınıfları nelerdir?

2016 Yılında otomatik vitesle araç kullanımı?

2016 Direksiyon sınavlarında ne değişti?

ALTA BULUNAN YORUM ALANINA 14 MAYIS EHLİYET SINAVIYLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZİ YAZINIZ...