16 Temmuz 2016 Ehliyet sınavı hazırlık sayfası!

16 temmuz 2016 ehliyet sınavı

27 Ağustos 2016 Ehliyet sınavı

 16 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak olan ehliyet sınavının hazırlık sayfasına hoş geldiniz. Bu sayfanın hazırlanmasındaki temel amaç adaylara uygun dökümanların sağlanması, ehliyet sınavıyla ilgili merak edilen soruların cevaplanmasıdır. Bunun yanında sitede şimdiye kadar çıkmış yeni müfredat ehliyet sınav soruları yer almaktadır. Sürücü adayları çıkmış soruları çözerek kendilerini test edebilmektedir.

Ehliyet sınavında kaç soru sorulacak?

12 İlk yardım

23 Trafik

9 Motor

6 Trafik adabı olmak üzere 50 soru sorulacaktır.

 

16 Temmuz ehliyet sınavına nasıl çalışmalıyım?

16 Temmuz 2016 Ehliyet sınavından başarılı olmak istiyorsanız konulara iyice çalışmanızı ve anlamanızı tavsiye ederiz. Sadece çıkmış sorulara çalışarak sınava girmeyiniz. Bunun yanında tamamlayıcı olması anlamında şimdiye kadar çıkmış tüm yeni müfredat sorularını çözebilirsiniz. 2013-2014-2015 ve 2016 yıllarında yapılan yeni müfredat ehliyet sınavı çıkmış sorular sitede yüklüdür. Alta verdiğimiz linkten soruları çözebilirsiniz.

 

Ehliyet sınavı çıkmış sorular
Trafik adabı soruları
 

16 Temmuz ehliyet sınavı için kaç puan almam gerekiyor?

Ehliyet sınavı için başarı puanınızın 100 puan üzerinden 70 olması gerekir.  Her sorunun puan değeri  ikidir. 70 puan alabilmek için 50 sorudan  “en az” 35 tane doğru cevap verme zorunluluğu bulunuyor. Yanlış yaptığınız soruların, doğru yanıtları götürmesi durumu ehliyet sınavı için kesinlikle geçerli değildir. Önemli olan yaptığınız doğru cevap sayısıdır. Yaptığınız yanlış cevapların size bir engeli yoktur.  

 

16 Temmuz ehliyet sınavına nerede  gireceğim?

Ehliyet sınavına girebilmek için giriş belgesi ve kimlik kartınızın mutlaka olması gerekiyor. Alta ki linkten bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Ehliyet sınavı giriş yeri ve belgesi nereden alınır?

 

16 Temmuz ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Ehliyet sınav soruları sınavdan 2 gün sonra açıklanmaktadır. Ehliyet sınav sonuçları ise 12 gün sonra açıklanmaktadır. Sorular ve sonuçlar 1 kaç gün geç açıklanabilir. Ehliyet sonuçlarını takip etmek için alta bulunan linke tıklayınız.

Ehliyet sınav sonuçları

Ehliyet sınav sonuçları resimli anlatım

 

16 Temmuz 2016 ehliyet sınavından kalırsak ne olacak?

16 Temmuz ehliyet sınavından kalan bir adayın sıradaki sınava girmesi gerekecek. Eğer sınavda başarısız olursanız sıradaki sınav 27 Ağutos 2016 tarihinde yapılacak.  İşin kötü yanı arada tam üç ay zaman farkı var. Bununla birlikte harç ücretini bir daha ödemeniz de gerekecek. 

 

16 Temmuz ehliyet sınavından başarılı olursak süreç nasıl işler?

Teorik sınavdan başarılı olduğunuz zaman direksiyon eğitimlerinizi almanız gerekecek. Direksiyon eğitimlerini eksiksiz olmanız ehliyet sınavı açısından çok önemlidir. Lütfen eğitimleri eksiksiz alın. Resmi olarak kaç saat hakkınız olduğunu öğrenmek için yönetmelikte bulunan ders saatlerini aşağıdaki makalede paylaştık.

Direksiyon sınavı eğitimleri kaç saattir tıklayınız.

 

16 Temmuz 2016 teorik sınavı harç ücreti ödeme tarihleri ne zaman?

MEB takvimine göre 60 TL teorik sınav ücretini  30 Mayıs 2016 Pazartesi ile 19 Haziran 2016 Pazar tarihleri arasında bankalar yoluyla ödeyebilirsiniz. Bazı sürücü kursları bu ücretleri sizin yerinize ödeyebilmektedir(daha sonra sizden tahsil etmek üzere). Bankaya para ödemesi yapmadan evvel sürücü kursunu arayarak gerekli bilgiyi almanızı tavsiye ederiz. 

 

16 Temmuz 2016 direksiyon sınav ücreti ne kadar?

Direksiyon sınavı giriş 70 TL ve teorik sınavına ilk giriş ücreti 60 TL’dir. 

 

16 Temmuz 2015 ehliyet sınavından sonra direksiyon sınavı ne zaman olacak?

MEB tarafından sene başında teorik sınavlar ve direksiyon sınavları için belirlenen taslak olarak tarihler vardır. Direksiyon sınav tarihlerinde değişiklikler olabilir. Direksiyon sınavları teorik sınavdan 2 veya 3 hafta sonra gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre 1 ay veya daha geç bir tarihte de direksiyon sınavına girmeniz gerekebilir. Direksiyon sınav tarihleri için kursunuzla irtibat halinde olunuz. Kesin bir tarih vermek yanlış olur. Bunun yanında direksiyon sınavı için alttaki makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler? (2016 Güncel)

 

Ehliyet sınavından başarılı olup direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

16 Temmuz 2016 ehliyet sınavı başarılı olan adaylar sıradaki direksiyon sınavına girecekler başarılı olmak için direksiyon eğitimlerini istikrarlı şekilde almaları gerekmektedir. Direksiyon sınavından başarısız olma durumunda, 70 TL direksiyon sınav ücretini ve  2 saat zorunlu direksiyon telafi dersi ücretini ödemeniz gerekecek. Toplam ödemeniz gereken ücret 200 TL - 250TL arasında olabilir. Sürücü kursunuza fiyatları sorunuz. Yeni yıl itibariyle taban fiyat uygulaması uygulanıyor ve bu fiyatlar komisyonlar tarafından her il için belirleniyor.

 

Direksiyon sınavında zorlanılan konular nelerdir?

Direksiyon sınavıyla ilgili siz değerli sürücü adaylarının da katıldığı bir anket yaptık. Buyrun anket sonuçlarını inceleyiniz.

Direksiyon sınavıyla ilgili ankete ulaşmak için tıklayınız.

 

Yeni yılda stajyer sürücü olacağız bu ne anlama geliyor?

Yeni yılda ehliyet sınavına giren adaylar stajyer sürücü uygulamasına tabi olacaklar. 2016 Yılı itibariyle sınava giren sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edileceği için trafik ortamında daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu konuda ayrıntılı bir makale hazırladık incelemenizi tavsiye ederiz.

Stajyer ehliyet nedir?

 

Direksiyon sınavından geçersem süreç nasıl işleyecek?

Direksiyon sınavında başarılı olan adaylar sürücü olur raporu, biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payını ödemeleri gerekmektedir.16 Temmuz 2016 ehliyet sınavından ve sonrasında yapılan direksiyon sınavından başarılı olursanız 1 hafta içinde sertifikanızı alabilirsiniz.

 

DİĞER ÖNEMLİ MAKALELER:

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim?

2016 Ehliyet sisteminde değişenler nelerdir?

2016 Yılında yeni ehliyet sınıfları nelerdir?

2016 Yılında otomatik vitesle araç kullanımı?

2016 Direksiyon sınavlarında ne değişti?

Trafik işaretleri toplu olarak görmek için tıklayınız.

Araç gösterge panelleri için tıklayınız.