20 Mayıs Ehliyet Sınav Sonuçları AÇIKLANDI!!!

20 mayıs ehliyet sonuçları

20 Mayıs ehliyet sınav sonuçları heyecanla beklenmektedir. 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ehliyet sınavının soruları açıklanmıştı. Soruları bu haberden görebilirsiniz.

 

20 Mayıs Ehliyet Sonuçları Açıklandı!!!

Meb tarafından sene başında yapılan yapılan açıklamaya göre ehliyet sınav sonuçlarının iş takvimine göre 01 Haziran 2017 Perşembe açıklanacağına karar verilmişti. Belirtilen tarihte ehliyet sonuçları açıklanmıştır.  Ehliyet sonuçları bu sayfada ilan edilecektir.

 

20 Mayıs 2017 Ehliyet sınavının direksiyon sınavı tarihleri belli oldu mu?

20 Mayıs Ehliyet sınavının direksiyon sınav tarihleri 10-11 Haziran 2017 ve 17-18 Haziran 2017 tarihidir. Tabi ki daha ileri bir tarihte de sınava girebilirsiniz. Üste yazılan sınavlardan kalan adaylar 8-9 Temmuz 2017 ve 29-30 Temmuz 2017 tarihinde tekrar sınava girecek. Bu tarihler kesin olmayan tarihlerdir. Sınav sonucu açıklandıktan sonra direksiyon sınav tarihi netleşecektir.

Direksiyon sınavı ile ilgili bilmeniz gerekenler.

 

20 Mayıs Ehliyet Sonuçlarında Hangi Baraj Puan Temel Alınacaktır?

Ehliyet sınavında baraj puan 70'tir. Bir çok aday 68 puanla geçilip geçilmediğini merak etmektedir. 68 puan ehliyet sınavında başarısız kabul edilir. Yeri gelmişken belirtelim ehliyet sonuçlarında geçip kaldığınız yazmamaktadır. Sınava girdiyseniz "Girdi" ve "Toplam puanınız" yazmaktadır. 

Ehliyet sınavı puan hesaplama

 

Ehliyet sınavından kalanlar elektronik ehliyet sınavına girebilir mi?

Ehliyet sınavı sonuçları bazında başarısız olan adaylar elektronik ehliyet sınavına girebilir. Fakat bir çok ilde pilot olarak uygulanmaktadır. Henüz Türkiye genelinde hayata geçmiş bir proje değildir. İlinizde pilot uygulama olarak elektronik ehliyet sınavı uygulanıyorsa sürücü kursunuza danışarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Elektronik ehliyet sınavının iki büyük avantajı var. Elektronik sınavlar 15 günde bir yapılıyor ve sınav sonucu sınavdan hemen sonra aynı saat içerisinde öğrenilebiliyor. 

Elektronik ehliyet sınavı nedir? Elektronik ehliyet sınavı yapılan iller.

 

Direksiyon sınavı için ücret ödeniyor mu?

Teorik sınavda olduğu gibi direksiyon sınavında da ücret ödenmektedir. 2017 yılında 80 TL olan direksiyon sınav ücreti MEB tarafından tahsil edilmektedir. Sürücü kursuna ödenen  bir ücret değildir. Eğer direksiyon sınavından kalırsanız 80 TL' ücrete ek olarak bir de 150-250 TL arası telafi eğitim ücreti ödemeniz de gerekiyor. İnşallah ilk girişinizde geçersiniz.

Direksiyon sınav ücreti

 

Ehliyet sınavlarında toplam kalma hakkı kaçtır?

Ehliyet sınavında teorik sınav için toplam sınava girme hakkı 4'tür. Direksiyon sınavına 4 hak vardır. Fakat dört hak sonunda ekstra 4 hak daha elde edilebilir.

Direksiyon sınav hakkı kaçtır?