2018 EHLİYET SINAV SORULARI

 2018 ehliyet sınav soruları

Meb tarafından 2018 yılında toplam 5 sınav yapılacaktır. Bu sınavlardan iki tanesi yapılmıştır. 3 sınav sırasıyla yapılacaktır. Sıradaki ehliyet sınavı 4 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak. Sürücü adayları ehliyet sınavına hazırlanmak için alta bulunan 2018 ehliyet sınav soruları çözebilirler. 

 

2018 YILINDA YAPILAN SINAVLAR(NOT: ŞU AN 2 SINAV YAPILMIŞTIR. )

21 NİSAN 2018 EHLİYET SINAVI
21 Nisan 2018 Ehliyet sınav soruları
21 Nisan 2018 İlk yardım sınav soruları
21 Nisan 2018 Trafik sınav soruları
21 Nisan 2018 Motor sınav soruları
21 Nisan 2018 Trafik Adabı sınav soruları

 

10 ŞUBAT 2018 EHLİYET SINAVI
10 Şubat 2018 Ehliyet sınav soruları
10 Şubat 2018 İlk yardım sınav soruları
10 Şubat 2018 Trafik sınav soruları
10 Şubat 2018 Motor sınav soruları
10 Şubat 2018 Trafik Adabı sınav soruları

 

2013-2018 ARASI ÇIKMIŞ TÜM SORULAR İÇİN:

 Ehliyet sınavı çıkmış sorular için tıklayınız.

 

2018 Ehliyet sınavları yapıldıkça üstte bulunan linklere sorular yüklenecektir.  Bu sınavlara hazırlanmak isterseniz çıkmış soruları çözebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

Sürücü adayları ehliyet alabilmeleri için teorik ve uygulaması sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan teorik yazılı veya e-sınav uygulamasından kendilerine yöneltilen 50 sorunun en az 35 tanesini doğru cevaplayıp 100 tam puan üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir. Teorik sınavda başarılı olan kursiyerler kendi ehliyet sınıfına göre girecekleri direksiyon sınavından da belirlenen kriterler ışığından 70 ve üzeri almaları durumunda başarılı sayılmaktadır.


Ehliyet Sınavında Hangi Derslerden Soru Çıkmaktadır?

Sürücü kursları aracılığıyla ilk kez ehliyet alacak olan tüm adaylar MEB’in yapmış olduğu teorik sınava girmek zorundadır. Sürücü adayları kendi talepleri doğrultusunda e-sınav veya yazılı teorik sınavlardan dilediğine girebilirler. Her iki sınavda da MEB tarafından belirlenen derslerden sorular kursiyerlere yöneltilecektir. 2018 ehliyet sınav soruları geçen yıllarda da olduğu gibi İlk Yardım, Araç Tekniği ve Trafik Bilgisi derslerinden çıkacaktır. Teorik sınavda 12 adet ilk yardım, 9 adet araç tekniği, 23 adet trafik bilgisi ve 6 adet trafik adabı konularından soru gelmektedir.


Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Ehliyet alacak kursiyerler teorik sınavda başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 70 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Bu puanı alabilmek için adaylara yöneltilen 50 sorunun en az 35 tanesini doğru cevaplamak gerekmektedir. Tüm adaylar kayıtlı bulundukları sürücü kursunun vereceği teorik eğitimlere katılmak mecburiyetindedir. Sürücü kursları kendi kursiyerlerinin teorik sınavlarda başarılı olabilmeleri için teorik derslerin her birini profesyonel eğitimciler tarafından verdirmektedir. Sürücü adayları girecekleri teorik sınavın kolay ve eğitime yönelik olmasından dolayı teorik dersleri düzenli olarak takip etmeleri durumunda sınavda başarısız olmaları imkansızdır.


Teorik Sınav Dersler İçerikleri Nelerdir?

İlk Yardım, Araç Tekniği, Trafik Bilgisi ve Trafik Adabı derslerinden teorik sınava girecek adayların sorumlu olduğu konular şu şekildedir.

İlk yardım dersinde sürücü adaylarına; karayolu üzerinde seyrederken herhangi bir kaza veya insanın yaşam tehlikesi durumlarında sağlık görevlilerinin olaya müdahale edeceği ana kadar sürücülerin ilk yardım yapabilmesini hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda sürücü adaylarına insan yaşamının korunmasını, var olan durumun kötüleşmesinin önlenmesi ve iyileşmenin kolaylaştırılması gibi amaçlar yüklenir.


Araç tekniği dersinde sürücü adaylarına; kullanacakları motorlu kara taşıtını tanıma, araçlar hakkında pratik bilgi ve teknik servisin alanına girmeyen konularda müdahale edebilme yeteneği kazandırılmaktadır. Daha önceki dönemlerde ehliyet alan adaylara motor bilgisi adı altında daha detaylı bilgiler aşılayan bu ders, artık gelişen teknolojiye bağlı olarak araçlar üzerinden sürücülerin sadece pratik bilgilere sahip olmasını istemektedir.

Trafik bilgisi dersinde sürücü adaylarına; karayolu üzerindeyken yaya olduklarında veya araç kullandıkları zaman nasıl bir hal ve hareket içerisinde olmaları gerektiği bilgileri verilmektedir. Bu dersin sürücü adayları tarafından en çok sevilen ders olmasının başlıca sebebi sürekli olarak yaşadıkları ortamdaki konulardan bahsediliyor olması ve bu yönden soru gelecek olmasıdır.

Trafik adabı adıyla sürücü adaylarına; sınavda soru yöneltilen konular sürücü kurslarında trafik bilgisi dersi içerisinde anlatılmaktadır. Bu dersin amacı sürücülerin karayolu üzerinde diğer taşıt kullanıcıları ve yayalarla ahlaki çizgiler çerçevesinde iyi bir iletişime sahip olmaları isteniyor.

 

Ehliyet Sınavında Çıkacak Sorular

2018 yılında ehliyet almak isteyen adaylara bu yıl girecekleri sınavlarda yöneltilecek sorulara ilişkin olarak Mili Eğitim Bakanlığı yeni bir müfredat yayınlamadı. Bu yıl yazılı sınavla ehliyet almak isteyenler için sınav tarihleri yayınlanırken, geçtiğimiz yıllarda belirli merkezlerde uygulamaya konulan e-sınav sistemiyle ehliyet almak isteyenler artık tüm il ve ilçe merkezlerinden ehliyet almaları sağlanacaktır. Ehliyet sınav soruları 2018 yılında adaylara yöneltilecek sorular bakımından hem yazılı hem de e-sınav uygulamasında değişiklik göstermemiş olup yine 50 soru üzerinden 35 tanesini doğru cevaplamaları istenmektedir. Sınavda başarılı olmak isteyen ve bu yılki sınavlarda ne şekilde soru sorulacak diye merak edenler için 2017 yılında yapılan e-sınav veya yazılı sınavda çıkmış soruları çözmeleri tavsiye edilir.

 

4.5 1 1 1 1 1 Oylar 4.50 (2 Oylar)