Ehliyet sınavı tarihleri ne zaman?

Ehliyet sınav tarihleri 2018

Direksiyon sınav tarihleri 2018

10 Şubat 2018 Ehliyet sınavı

Başvurular bitti.

Direksiyon sınavı bitti.

21 Nisan 2018 Ehliyet sınavı

Başvurular bitti.

Direksiyon sınavı bitti.

04 Ağustos 2018 Ehliyet sınavı

Başvurular bitti.

1-2 Eylül 2018
8-9 Eylül 2018

20 Ekim 2018  Ehliyet sınavı

Başvurular devam ediyor.

Başvuru detayları için tıklayınız. 

Elektronik ehliyet sınav tarihleri için tıklayınız.

10-11 Kasım 2018
17-18 Kasım 2018
24-25 Kasım 2018

22 Aralık 2018 Ehliyet sınavı

12-13 Ocak 2019
19-20 Ocak 2019
26-27 Ocak 2019

Not: Sınavlar saat:14:00'da yapılmaktadır.

2018 ehliyet sınav tarihleri açıklanmıştır. 2018 yılında ehliyet sınavı 5 defa yapılacaktır. Aynı zamanda direksiyon sınav tarihleri de eklenmiştir.  Ehliyet sınavına girmek isteyen adayların illa merkezi sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu nedenle 2018 yılında Merkezi Ehliyet Sınavı yerine elektronik ehliyet sınavına da girebilirsiniz

Elektronik Ehliyet Sınavında Başvuru Tarihleri Daha Esnek

Eğer ehliyet sınavı başvuru tarihlerini kaçırdıysanız üzülmeyiniz. Elektronik ehliyet sınavına 15 günde bir girebilirsiniz. Elektronik ehliyet sınavı hakkındaki ayrıntıları sürücü kursuyla konuşabilirsiniz.

Ehliyet sınav ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 75 TL iken, direksiyon sınav ücreti 100 TL'dir. 

Yazılı sınav ile E-sınav arasındaki fark nedir?

İki sınav arasında en belirgin fark uygulanış biçimlerinde ki farklılıktır. Yazılı sınav için üstte verilen tarihlerde sınava girilebiliyorken elektronik sınavda randevu usulü ile müsait bir güne randevu verilmektedir. E-sınavlar belli merkezlerde yapılmaktadır ve sabahtan akşama kadar sınav yapılmaktadır. Elektronik sınavlarda kalem, silgi kullanılmamaktadır.

E-sınava girebilir miyim?

Eğer ilinizde elektronik sınav merkezi varsa elektronik sınava girebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sürücü kursuna başvurmak olacaktır. E-sınav için randevu verilmektedir. Eğer ki e-sınav tarihi merkezi sınavdan daha önceyse e-sınava girmek size zaman tasarrufu kazandırabilir. Bu nedenle sürücü kursuyla birebir iletişim kurarak bilgi almanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda üste verdiğimiz linke göz atınız.

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip hemen direksiyon sınavı için başvuru yapabilirsiniz. Ortalama 2-3 hafta içinde direksiyon sınavınız yapılacaktır. Merkezi sınavlarda belli tarihlerde yapıldığı için yığılmalar meydana geliyor ve direksiyon sınavları 3-8 hafta arasında gerçekleşebiliyor. Bu noktada e-sınavın avantajı var diyebiliriz.

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın iki şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikini şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır.

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini de almak gerekiyor.

Sponsorlu bağlantılar

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

4 Adet Biyometrik Fotoğraf

Sürücü olur sağlık raporu

Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Ehliyet alacak bir kişi ne gibi masraflar yapmaktadır?

B sınıfı için tahmini masraflar

-  Sürücü kursu ücreti(1600 TL)

-  Sağlık raporu aile hekiminden alınırsa ücret ödenmemektedir. Fakat sürücü kursunun anlaştığı kurumlardan 30-50 TL arası alınabilir.

-  Biyometrik fotoğraf (Tahmini 20-30 TL arası)

-  Ehliyet harç ücretleri(2018 için 645 TL civarı)

-  Direksiyon sınav ücreti (100 TL)

-  Teorik sınav ücreti(75 TL)

Direksiyon sınavımı zor teorik sınav mı?

Sürücü adayları genel olarak direksiyon sınavından zorlanmaktadır. Fakat son dönemde merkezi ehliyet sınavlarında teorik sınavların zorluğu bir nebze artırılmıştır bu nokta sizleri çalışmalarınızı ciddiye almanız yönünde uyarıyoruz.

2018 Ehliyet ve direksiyon sınavında bir değişiklik var mı?

Teorik sınavların uygulanmasında, soru sayıları, biçimleri ve sürelerinde herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. 2018 yılında direksiyon sınavlarında da değişen herhangi bir şey bulunmuyor. Yalnız eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet almak için en düşük mezuniyet ne olmalıdır?

Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler. Eğer hiç mezuniyeti olmayan bir kişi halk eğitim merkezleri üzerinden verilen okuryazarlık eğitimlerine katılırsa yine ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilir.

Teorik sınavdan veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

Yazılı sınavı ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 2 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

Teorik sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 60 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Aday sürücülük nedir?

Aday sürücülük uygulamasıyla ehliyetini ilk defa alan bir sürücünün normal sürücülere nazaran belli başlı hataları yapmamaya özen göstermelidir.  Yanında biri olmadan dilediği gibi araç kullanabilir Türkiye’nin her yerine gidebilir. 2 sene sonunda hiçbir problem yoksa aday sürücülük vasfı otomatik olarak kaldırılır.  

5 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (2 Oylar)