Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır? Ne Zaman Değiştirilir?

Bir aracın çalışması için gerekli olan ilk enerji aküden sağlanmaktadır. Aküden alınan elektrik gücü ile motora start verilir ve bunun haricinde araç genelinde birçok elektrik ihtiyacı da aküden elde edilir.

Tahmin edileceği üzere akünün içerisinde araba çalışmıyorken de enerji depolanır ve ilk hareket için depolanan enerji kullanılır. Araç hareket halindeyken ise akü geri şarj edilir. Peki akü sürekli olarak şarj ediliyor ise neden akü belirli bir kullanımdan sonra bitiyor?

Bu durumu anlamak için temel olarak bir cep telefonu bataryasını örnek olarak gösterebiliriz. Bilindiği üzere günümüzdeki cep telefonu bataryalarının da şarj ömürleri zaman içerisinde azalmakta ve günün birinde hiçbir şekilde açılmamaktadır. Otomobillerde kullanılan akülerin de bir kullanım ömrü bulunmakta ve zaman içerisinde zayıflamakta ve şarj tutma problemleri ortaya çıkmaktadır.

Periyodik Olarak Akü Ölçümleri Yapılmalıdır

Akü zayıflaması ve bitmesinden dolayı her hangi bir mağduriyet yaşanmaması için uzmanlar tarafından periyodik olarak akü ölçümlerinin yaptırılması tavsiye ediliyor. Akü ölçümü için özel olarak üretilen cihazlar sayesinde son derece kısa bir süre içerisinde ölçümler yapılabilmektedir. Akünün performansı ve ömrü hakkında önceden bilgi sahibi olunması sayesinde ilerleyen günlerde yaşanabilecek problemlerin önüne geçilebiliyor. Akü ölçüm cihazları hemen her akü satışı yapılan noktalarda bulunabilmektedir.

Bir Akünün Ömrü Kaç Yıldır?

Her ne kadar üreticiler tarafından ortalama bir yıl verilse de bu durumun kullanıcıdan kullanıcıya fark ettiğini görüyoruz. Yeni nesil otomobiller ortalama olarak 4 – 5 yıl boyunca her hangi bir şekilde akü değiştirmeden yollarına devam edebilmektedirler. Fakat 15 yıl boyunca akü değiştirmeyen sürücülerin bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu durum tamamen aracın kullanım sıklığına ve akünün kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Akünün Ömrünü Uzatmak Mümkün Mü?

Akünün kullanım ömrünü uzatmak veya kısaltmak tabi ki de mümkündür. Her gün aracıyla kısa mesafede bulunan iş yerine gidip gelenlerin akülerinin çok daha kısa bir süre içerisinde bittiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu noktadan yola çıkılarak aracın sürekli olarak kısa mesafede ve düşük hızlarda kullanılması akünün kısa sürede bitmesine sebep olabilmektedir. Bunun tam tersi olarak uzun mesafelerde kullanılması ise akünün yeniden şarj olmasını sağlayacak ve bu da ömrü büyük oranda artıracaktır.

Uzmanlar tarafından uzun süre kullanılmayacak araçlarda akünün bitmemesi için kutup başlarının sökülmesi tavsiye ediliyor. Kutup başlarını sökmeden önce bu işlemin aracın elektronik aksamlarına zarar verip vermeyeceğini araştırmanız gerekmektedir.

Akü Bittiğinde Ne Olur?

Akünün bittiğini anlamak için her hangi bir uzmanlığa gerek yoktur. Akünün bitmesi durumunda araç her hangi bir şekilde çalışmayacak ve bunun haricinde aracın diğer elektronik aksamları da çalışmaz hale gelecektir. Akü tamamen bitmeden kısa bir süre önce araçların çalışma süreleri uzamakta ve ilk marşta çalışmamaya başlayacaktır. Bu gibi durumların yaşanması durumunda zaman kaybetmeden akü ölçümlerinin yapılması gerekmektedir.

Akü Bittiğinde Ne Yapılması Gerekiyor?

Akünün bitmesi ve aracın çalışmaması durumunda uygulanabilecek en sağlıklı yöntem takviye kablosu ile aküsü sağlam bir araçtan destek almaktır. Aracın bu şekilde çalıştırılmasının ardından hemen en yakın akücüye gidilmeli ve gerekli ölçümler yapıldıktan sonra değişim veya yeniden şarj etme kararı alınmalıdır.