2019 Araç lpg dönüşümü nasıl yapılır? Maliyetleri ne kadar?

lpg dönüşümü

Yakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte alternatif yakıt sistemlerine olan ilgi artmaya başladı. Benzinli ya da dizel araçlara göre daha uygun olan LPG, sürücülerin LPG sistemini tercih etmelerini sağladı. Peki araç LPG maliyetleri ne kadar? Bu konuda farklı firmaların LPG montaj fiyatları 2019 yılında nasıl değişti, sizler için inceledik.

Piyasada pek çok LPG sistemi var. Ülkemizde en çok satan otogaz sistemi ise Atiker firmasına ait. Satışa sunduğu sıralı sistemler ve birinci kalite malzeme ile benzer sistemler arasında daha çok tercih ediliyor. Atiker LPG fiyatları 2019 yılı için en düşük 1990 TL, en yüksek 4220 TL olarak belirlenmiş. Aracın motoru ve çekiş gücü fiyatlarda farklılıklara neden olabilir. Her motor için farklı silindirli otogaz sistemine ihtiyaç duyulur. Örneğin 4 silindirli bir LPG sistemi, büyük boyuttaki bir araç için yeterli olmayabilir.

LPG Montaj Fiyatları 2019

Piyasadaki otogaz sistemleri AKL, Cangas, BRC, Lovato, Mimgas, Landi, Romano, Zavoli, Tartarini, Prins, Landirenzo, Omvl, Ecotech, Emmegas, Gasitaly, Dymco, Voltran, Stefanelli, Vikars, Ramses, Emer, Wentgas, Aldesa ve Gfi firmalarına aittir. Tercih edilecek markaların silindir gücünün araca uyum sağlaması oldukça önemlidir. Yanlış bir sistem seçildiğinde araçta bozukluklar ya da farklı problemler ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Otogaz sistemleri içinde Atiker’den sonra en çok alınan LPG sistemleri BRC, Landirenzo ve Prins’tir. Bu firmaların LPG sistemleri fiyatları şu şekildedir;

BRC LPG fiyatları 2019: En düşük fiyat; BRC 4 silindir SEQ 32 kit: 590 €, en yüksek fiyat ise BRC 8 silindir MY 11 kit V8: 1250 € olarak belirlenmiş.

Prins LPG fiyatları 2019: En düşük fiyat; Prins Ecomax: 390 €, en yüksek fiyat ise Prins 8 silindir VSI 2 kit: 1518 € olarak belirlenmiş.

Landirenzo fiyatları 2019: En düşük fiyat; Landirenzo 4 silindir sıralı sistem kit: 5,827 TL, en yüksek fiyat ise Landirenzo 4 silindir sıralı sistem turbo kit: 6,577 TL olarak belirlenmiş.

LPG Montaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Lpg montajının ne kadar süreceği, anlaştığınız firmanın elinde malzeme olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Pek çok firma bu hizmeti bir gün gibi kısa bir süre içinde vermektedir. Yakıttan tasarruf etmek isteyen araç sahipleri, otogaz sistemleri içinde araçlarına en uygun olanı alarak araçlarının performansını artırmaktadır. Sıralı otogaz sistemleri araçların performansını yüksek seviyede tutmak için tasarlanmıştır. Düşük kalitede bir LPG sistemi aracın verimini düşüreceğinden, sürücüler tarafından tercih edilmemelidir.