2019 Özel plaka nasıl çıkarılır maliyetleri nedir?

özel plaka

Ülkemizde yaklaşık 20 milyona yakın kayıtlı araç bulunmaktadır. Hemen hemen 12-13 milyon kadarının otomobiller olduğunu düşündüğümüz vakit, araç sahipleri kendi alanında düzenlemeler yapabilmek adına araştırmalar yapıyorlar. Bilindiği gibi “Özel plaka nasıl çıkarılır?” konusu, araç sahiplerinin öncelikli olarak araştırdığı hizmetler arasında gösterilmektedir. Peki, bir özel plaka alabilmek adına ne tür masraflarla karşılaşabilirim? Sizler için bu konuyu ele alıyoruz!

İlk olarak araç plakası çıkartabilmek için, istediğiniz plaka adresinde ikamet etmeniz gerekiyor. Eğer bu bölgede ikamet etmiyorsanız, devlet sizlere özel plaka alma olanakları vermemektedir. Bu sıfır araçlar veya il dışından alınan araçlardır. Örneğin İstanbul’da yaşıyorsunuz ve 34 plaka bir ikinci el otomobil aldınız, bunun plakasını değiştirmek olanaksız! Şirket adınıza uygun olan bir otomobil satın almak için öncelikle İlçe emniyet müdürlüğüne başvurmak gerekmektedir. İmza sirküleri, son 6 aya ait şirketinizin faaliyet belgesi ve vekalet belgeleri verilmesi gerekmektedir. Bunun dışında ise alternatif herhangi bir şart bulunmamaktadır. Sonuç olumlu olursa, yıllık 5 ila 15 bin TL arasında değişen bir vergi ile beraber, “şirketinizin özel ismine dair olan” plakalar çıkartmak mümkün olabiliyor.

Şahıslar için “Özel plaka nasıl çıkarılır?” konusuna değinecek olursak, bu konuda yine sizlerin aynı ikamet adresi altında olması ve yıllık gelirinizin baz alınarak hesaplamalar yapılması gerekmektedir. Trafik tescil şubelerinden temin edilen plakalar, vergi yükünün yoğun olması sebebiyle son dönemlerde tercihini ikinci plana bırakmıştır.

Özel plaka fiyatları nelerdir?

Bir plaka çıkartmak isteyen birey, genel olarak tuttuğu takım veya parti ya da ismine özel plakalar satın almak için araştırma yapmaktadır. Özel plaka çıkartma işlemleri sırasında 5 ila 15 bin TL arası değişen fiyatlarla karşılaşacaksınız. 2. El özel plaka ücretleri için ise nasıl bir bağış tutarı hesaplanacağını yine İlçe Emniyet Müdürlüğü hesaplamaktadır. Bazı plakalar için 250 bin TL’ye dayanan rakamlar söz konusu olabiliyor. Özel plaka sorgulaması yapmak için e-devlet sitesine yönelebilir, bu sayede almak istediğiniz plakaların müsaitlik durumunu inceleyebilirsiniz. Ankara, İzmir ve İstanbul gibi alanlar üzerinden daha yoğun rağbet gören bu plaka hususları, sizlerin doğru miktar harcamaları yaparak kendinize ait bir plaka çıkartmanıza yardımcı oluyor.

Bunu da okuyunuz:

Plaka yenileme nasıl yapılır?

Plaka ile araç sorgulama

Plakam ne kadar sürede gelir?

Plakalar genel olarak sizlerin sunduğu belgelerden sonra 4-5 iş günü içerisinde “olumlu – olumsuz” dönüşler sunulur. Bu dönüşlerden sonra eğer onay alabildiyseniz, devlet sizlere birkaç gün içerisinde plakanızı yollayacaktır. Bu hizmeti almadan evvel tabii ki ödemelerin yapılması gerekiyor. Aksi halde başvurularınız dikkate alınmayacaktır.

Sizler için sunduğumuz “Özel plaka nasıl çıkarılır?” konusu böylelikle tam cevap bulmuş oldu. Siz de aracınıza özel bir plaka satın almak istiyorsanız bu noktada araştırmalarınızı yapın, belgelerinizi tamamlayın ve hemen başvurunuzu gerçekleştirin.