Dizel Arabamı? Benzinli Araba Mı? Yoksa Lpg'li Araba Alınmalıdır?

dizel mi benzinli mi

Araç alımlarında sürücülerin ikilemde kaldığı konulardan biri de dizel mi, benzinli mi yoksa Lpg'li araç mı? sorusudur. Araç alırken aracın ne tür yakıt harcadığı, fiyatı, aracın performansı, bütçe, ne tür bir ihtiyaç için araç alındığı ve yılda ortalama ne kadar yol katedileceği gibi faktörlere bakılır. Yakıt denince genellikle LPG’den önce benzinli ya da dizel akla gelir. Her iki yakıt türü de kendi içinde avantajlara ve dezavantajlara sahiptir, hiçbiri bir diğerinden tam olarak üstün değildir.

Genel Kanaatler

Eğer maddi durumunuz müsaitse, tercihinizi benzinli arabadan yana kullanabilirsiniz. Fakat dizel veya LPG sistemiyle çalışan araçlara göre çok daha fazla yakıt yakılacağının da altını çizmek gerekiyor. 100 kilometrede belki de bir deponun yarısı kadar benzin yakabileceğiniz gibi, dizel veya LPG araçlar için bu rakam yarı yarıya kadar inebiliyor. Aracın motor gücü, hacmi ve beygirine göre yakıt miktarı konusunda da bazı değişimler gözlenebilmektedir. Birçok araç sahibi, herhangi bir araç satın alma konusunda tercihlerini tartışmasız “dizel” otomobillere yöneltmektedir. Hem motoru eskitmeyecek, hem de yakıt konusunda tasarruf sağlayacak olan dizel otomobiller, günümüz standartlarında ön plana çıkan bir araç türü olarak değerlendirilmektedir.

Kat Edilen Yolun Önemi

Günlük hayatta sürücüler uzun mesafe yol gidiyorlarsa dizel yakıt daha tasarruflu olduğu için dizel araçlar tercih edilebilir. Fakat yılda 15 bin kilometreden daha az yol gidiyorsanız benzinli araç kullanmak daha akıllıca bir seçimdir. Dizel mi benzinli mi hesaplama yapmak, yakıttan tasarruf ettireceği gibi bütçenin sarsılmamasını da sağlar.

Dizel Mi, Benzinli Mi Yoksa Lpg'li Otomobil mi Daha Güçlü?

Araçtan beklediğiniz performansa göre hangi yakıt tipinin daha güçlü olduğu söylenebilir. Eğer yük taşıma işleri için aracınızı kullanacaksanız dizel araç kullanmanız daha mantıklıdır. Bunun sebebi dizel araçların torkunun daha yüksek olmasıdır.

Dizel motorlara düzenli olarak bakım yapılması gerekir, bunun sebebi motor ömrünü uzatmak içindir. Dizel motorlarda eğer düşük kalite yakıt kullanılırsa motor ömrü kısalabilir. Fakat benzinli motorlarda böyle bir sorun yoktur. Düşük kalite yakıtlar dizel motorları olumsuz yönde etkiler.

LPG’li araçlar ise motoru zamanla yıpratabiliyor. Her ne kadar çok sık tercih edilen bir sistem olsa da, zamanla motorlardan randıman alamama sorunları ile karşılaştığınız vakit, bu durum sizlerin bir hayli canını sıkacaktır.

Sizler için önemli olan faktör mutlaka yakıt masrafından kaçmak veya motor gücünü korumak arasında bir tercih olmalıdır. Eğer bir araçtan tam randıman almak istiyorsanız, bu konuda dizel veya benzinli araçlara yönelmek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Fakat yakıt masrafını kafaya takıyorsanız, hiç düşünmeden aracınıza LPG sistemleri taktırmanızı önermekteyiz.

Ekonomik Karşılaştırma

Dizel araçlar ile benzinli araçlar kıyaslanırken kullanım şekli büyük önem taşır. İkinci el dizel bir aracın harcadığı yakıt ile benzinli bir aracın harcadığı yakıt miktarı farklıdır. Dizel motoru olan araçlar, benzinli araçlardan %25 daha az yakıt tüketirler. Bu nedenle ikinci el piyasasında dizel araçlar ile benzinli araçlar arasında bariz bir fiyat farkı vardır. Ülkemizde benzinin pahalı olması dizel araçlara olan talebin artmasına yol açmıştır. Markasına ve modeline bakılmaksızın dizel araçlar daha çok satın alınmaktadır. Dizel araçların fiyatı bu nedenle benzinli araçlara göre daha yüksektir. Eğer sürücüler araçlarını daha çok uzun yollarda kullanacaklarsa ve kilometre olarak daha çok yol gideceklerse benzinliye göre dizel araçlar daha hesaplı olacaktır.

Yakıt tasarrufu sağlama konusunda LPG araçların her zaman ön planda olduğunu bilmek gereklidir. 

• Mutlaka satın alınacak olan aracın motor gücünü araştırın.

• Yakıt konusunda tasarruf sağlamak istiyorsanız LPG veya dizel otomobillere yönelin.

• Motor gücünü daimi olarak korumak ve sürüş keyfinden tam randıman elde etmek adına “benzinli” otomobil doğru tercih olacaktır.

Diğer Hususlar

Araç fiyatı: Benzinli ve Lpg'li  araçlar dizel araçlara göre daha ucuzdur.

Yakıt fiyatı: Dizel ve LPG yakıtı benzine göre daha tasarrufludur. Benzinin litre fiyatı dizelin ve Lpg'nin litre fiyatından daha fazladır.

Güç: Dizel motorların torkları daha kuvvetlidir. Bu durum özellikle yük taşımacılığında dizel araçların tercih edilmesinin en büyük sebebidir. İş makineleri ya da çekici gibi ağır araçlarda dizel motor daha avantajlıdır. Fakat durum otomobil gibi araçlarda dezavantaja dönüşebilir.

Motor: Dizel motorların bakımı periyodik olarak yapılmalıdır. Bu nedenle dizel motorlar daha masraflıdır. Benzinli motorlarda devir gücü daha yüksektir ve motor performansı daha kuvvetlidir. Benzinli motorlar çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar, oluşabilecek herhangi bir sorunda daha az masraf çıkarırlar.

Dizel araçlar benzinli araçlara oranla yüzde 15 daha az emisyon sağlarken yüzde 25 daha az yakıt harcarlar.

Çevreyi kirletme: Dizel motorlar benzinli motorlara göre daha çok sera gazı salar. Bu da çevrenin daha çok kirlenmesine yol açar. LPG ise daha az çevreyi kirletir.

LPG Otopark Sorunsalı

Lpg ile calışan araçların yaşayabileceği en temel sorun otoparka alınmada ortaya çıkmaktadır. Büyük şehirlerde bu nedenle bazı araç sürücüleri tercihini dizel veya benzinli otomobilden yana kullanabilmektedir.