Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, kazaya karışan tarafların doldurmak zorunda oldukları bir belgedir. 1 Nisan 2008 tarihine kadar kaza tespit tutanağı trafik polisleri tarafından tutuluyordu. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan düzenlemelerle birlikte trafikte oluşan beklemelerin ve zaman kaybının önlenmesi için kaza yapan tarafların aralarında anlaşmaları halinde kaza tespit tutanağını doldurması yeterli hale geldi. Kaza tespit tutanağı hem akıllı telefonlardan online olarak hem de kağıda yazılı olarak tutulabilir. Yaralanmalı veya kamu mallarının zarar gördüğü durumlarda polise haber veriniz.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Trafik kazası tespit tutanağı sigorta işlemleri için zorunlu bir belge olup, kazanın kayıt alınmasını sağlar. Her iki tarafın da doldurması gereken kaza tespit tutanağı 2 nüsha halindedir. İki aracın sürücüsü de istenen bilgileri ayrı ayrı doldurmalı ve imzalamalıdır. Belgeyi doldurduktan sonra kazanın farklı açılardan fotoğrafları da tutanağa eklenmelidir.

Kaza tespit tutanağı mobilden nasıl doldurulur?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin işleme koyduğu Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, sürücülerin araçlarında kaza formu taşımasına gerek kalmadan kolayca kaza tespit tutanağı doldurmasını sağlıyor. Tutanağın doldurulabilmesi için kazaya karışan taraflardan birinde akıllı telefonlardan olması gerekiyor. İlk kez ülkemizde kullanıma sunulan uygulama ile kaza anında kayıt işlemleri daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir.

Mobil kaza tutanağında sigorta poliçe bilgilerinizi girdiğinizde aracın markası, modeli ya da şasi numarası gibi bilgileri girmenize gerek kalmaz. Araç bilgilerine poliçe bilgilerinden ulaşılabildiği için bu alanlar otomatik olarak doldurulur. Sigorta poliçe bilgilerini öğrenmek için kimlik numarası ve plaka bilgisi yeterlidir. Mobil kaza tutanağındaki video çekimi sayesinde kaza ortamı anlık olarak kameraya alınabilir ve kayıtlara geçirilebilir.

Mobil kaza tutanağı, kaza kaydıyla ilgili işlemlerin daha kısa sürede tamamlamasını sağlayarak kazayla ilgili kararların sonuçlanma süresini de önemli ölçüde kısaltır. Mobil trafik kazası tutanak örneği iOS ya da Android işletim sistemli akıllı telefonlara App Store ya da Google Play ile kolayca indirilebilir.

Yazılı kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur?

-Kaza tespit tutanağında 1 ve 2 numaralı bölgelere kazanın olduğu tarih, saat ve yer yazılır.

- 3 numaralı kısma, kazaya görgü tanıkları şahit olmuşsa onların iletişim bilgileri yazılır.

- 4, 5 ve 6 numaralı kısımlara kazaya karışan taraflar, sürücü bilgilerini, araç bilgilerini ve trafik sigortası bilgilerini doldururlar. Her iki tarafın da bu bilgileri doldurması gerekir.

- 7 numaralı kısmın doldurulması mecburi değildir, eğer sürücüler bu alanlardaki kusurlardan birini ya da birkaçını yapmışlarsa uygun kutucuğa (x) işareti koyarlar.

- 8 numaralı kısmı, yurt dışından gelen yabancı plakalı ya da yeşil kart belgeli araç sürücüleri doldurmalıdır.

- 9 numaralı kısımda aracın darbeyi ilk aldığı yer belirtilir.

- 10 numaralı kısımda araçların çarpışma yeri ve çarpışma anı taslak şeklinde çizilir. Kazanın hangi sokakta ve caddede olduğu yazılır. Aracın hangi yöne doğru gitmekte olduğu belirtilir ve yol çizilir. Araçlar gösterilirken A ve B olarak işaret konulur.

- 11 numaralı kısımda araç sahipleri kazaya dair fikirlerini yazar.

- 12 numaralı kısımda sürücüler imzalarını atarlar. İmza olmayan tutanakların geçerliliği yoktur.

Kaza tespit tutanağının yanı sıra kazanın değişik açılardan fotoğraflanması, sigorta işlemlerini kolaylaştırması adına önemlidir.

Kazadan sonra tutanak tutulmazsa ne olur?

Kazada tutanak tutmamak oluşan maddi hasarların sigortadan karşılanmasını imkansız hale getirir ve sürücüler araçlarını kendi bütçeleriyle tamir etmek zorunda kalırlar.

Kaza Tespit Tutanağına Hangi Belgeler Eklenmelidir?

Kaza tespit tutanağı iki taraf tarafından doldurulduktan sonra sürücülerin ehliyet fotokopileri, ruhsat fotokopileri ve trafik sigortası fotokopileri de forma eklenmelidir. Kazayla ilgili tüm bilgiler Tramer’a aktarılmakta ve tutanaklar değerlendirilmektedir.

Tutanak doldurulurken yazıların okunaklı olması, araç gidiş yönlerinin ve darbe yerlerinin doğru belirtilmesi son derece önemlidir.

Yaralanmalı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Örneği

Yaralanmalı trafik kazalarında tutanak aynı şekilde tutulmaktadır. Taraflar formu ayrı ayrı doldurmalı ve kazanın nasıl olduğunu açıkça belirtmelidirler. Hatanın hangi tarafta olduğunu tespit etmek için kaza tespit tutanağı oldukça önemlidir. Tutanakta yazılan bilgiler iki taraf tarafından mutlaka incelenmeli ve yanlış noktalar anında yetkililere bildirilmelidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda 112 Acil Servis görevlileri, yaralanmalı ya da ölümlü trafik kazalarında kaza tutanağını Cumhuriyet Başsavcılığı’na polis merkezleri aracılığıyla gönderirler.  Bu yüzden yaralanmalı ya da ölümle sonuçlanan trafik kazalarında kaza tespit tutanakları trafik şubelerinden değil Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınır.

Görgü Tespit Tutanağı Örneği

Görgü tespit tutanağı, trafik kazasına şahit olan tanıkların doldurduğu bir belgedir. Bu belge özellikle yaralanmalı ya da ölümlü trafik kazalarında önem taşımaktadır. Görgü tespit tutanağı ilgili şehirdeki Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe olarak verilir. Dilekçenin sağ üst köşesinde olayın tarihi yazılır. Dilekçede görgü tanığının, zabıt katibinin ve adli kolluk görevlisinin adı, soyadı ve imzası olmalıdır. Görgü tespitinin yapıldı yer ve saat de ayrıca belirtilmelidir.