2019 Engelli Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir?

engelli araç alımı

Günümüzde engelli vatandaşların da trafikte tercih edebilecekleri arabalar her geçen gün üretilmeye devam ediyor. Bedensel engelliler için tasarlanmış olan bu otomobilleri alabilmek açısından bazı şartlar olduğunu bilmekte fayda var! Öncelikle, ÖTV’siz araç satın alabilme gibi bir durum düşünüldüğü zaman, herhangi bir aracı oldukça ucuz fiyatlara elde etmek mümkün. Fakat bu haklardan yararlanabilmek adına %40 ve üzeri engelin mevcut olması gerekmektedir.

Peki, Engelli Özürlü Araç Alımı Şartları nelerdir? Bu konuda ise sizler için bir sıralama yapıyoruz! Özürlü araç alım şartları için şu konular dikkat çekmektedir.

  • Engelli özürlü raporu olan kişi, araç alımında %90 ve üzeri engelliyse, ÖTV indiriminden faydalanabilirler. Bu durumda aracı kullanmaya müsait değilse şoförü veya üçüncü dereceye kadar akrabaları kullanabilir.
  • %90 ve üzeri engeli olanlar dışında ise ÖTV indiriminin bir kısmından faydalanabilmektedir.
  • %90 haricinde olan kişiler, ortopedik engelliler gibi bu indirimden faydalanabiliyorlar.

%40 ve üzeri engelli olan bireyler için araç satın almak!

%40 ve üzeri olan engellilerin ÖTV’den muaf olması için öncelikle engellerine yönelik bir rapor almaları gerekmektedir. Engelliler için özel hazırlanmış olan aracı kullanmasında herhangi bir sakınca yoksa indirimden faydalanılabilir. Buna ek olarak H sınıfı ehliyete sahip olması gerektiğine ilişkin bir şart aranmaktadır. Bu iki belge ile herhangi bir galeriye gidip satın alabilirsiniz. Galeriler tarafından diğer gerekli işlemler tamamlanacaktır.

 

%90 ve üzeri engelli raporu ile araç satın almak!

%90 ve üzeri engelli olan vatandaşlar, eğer araç sürme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorlarsa, %40 engelli olan bireylerle aynı ölçütte araç satın alabilecekler. Bunun dışında ise aracı kendisi kullanamayacak durumda olan ve “ağır engelli” olarak görülen vatandaşlar, satın aldıkları aracı birinci derece ila üçüncü derece olan akrabalarına veya profesyonel şoförlere devredebilirler. Aracı satın alırken, mutlaka trafik tescil işleminin yapılması ve sürecek olan kişinin de belgeleri sunulmalıdır!

Herhangi bir aracı satın aldıktan sonra, sorun yaşamadan artık bir kullanım ortamı yaratabileceksiniz. Devlet, engelli vatandaşlara araba satın alma konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor. %40 ila %90 arasında değişen engellilik durumlarına ilişkin olarak araç satın alma hususunda yaşanan bazı ayrıntılar söz konusu olabilmektedir. Bu noktada ise sizlerin araçlarını başarı ile kullanabilmeleri ve sorunsuzca bir kullanım ortamı hazırlaması konusunda ÖTV vergisinden muaf kalıyorsunuz! Engellilere tanınan bu ayrıcalık sayesinde artık otoyollarda diledikleri gibi araçları ile seyahat ortamı yaratabiliyorlar. Bunun için öncelik olarak bir hastaneye başvurmalı, istenen testlerden geçtikten sonra, engellilik yüzdesine göre otomobil satın alma olanakları verilmektedir. Geçmişten, günümüze kadar birçok engelli vatandaşımız, ÖTV payı ödemeden araç sahipleri olabilmek açısından bu tip bilgilendirici içerikleri araştırmaktan da geri kalmıyorlar.

Bu şekilde alınan araçları 5 sene boyunca satamıyorsunuz. Aynı zamanda engelliye ait aracı bir başkası kullanamamaktadır. Fakat engelli aracı kendi kullanmayacaksa değilse şoförü veya üçüncü dereceye kadar akrabaları kullanabilir. Başkası kullanamaz.