Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın önemi nedir?

trafik sigortası

Türkiye’de artık araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor! Peki, bu mecburi sigortanın avantajları nelerdir? Yapılmazsa ne olur? Birçok kişi adından da anlaşıldığı üzere bu sigortalılık sürecini başlatabilmek açısından firma arayışı içerisindedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, sürüş esnasında herhangi bir polise yakalanırsa ceza öder. Aynı zamanda trafikten araç men edilir, trafik şubesinin otopark alanına çekilir. Bu süreç sizlere maddi anlamda büyük bir kayıp yaşatabilir. Bu sebeple önemli olan şey, vaktinde sigortanın yapılabilmesinden geçiyor.

Her geçen gün Türkiye’de araç sayısı artmaktadır. Acele durumlar, deneyimsizlik, dikkatsizlik veya önemsememek gibi durumlardan sebep trafik kazaları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Her gün yüzlerce aracın başına gelen bu durum, sizlerin de bir güç hiç beklenmedik anda karınıza çıkabilir. Hem kendinizin, hem de diğer sürücülerin can sağlığını riske atmamak açısından sigortalılık sürecini başlatmanız gerekmektedir. Peki, faydaları nelerdir?

  • Trafik sigortası olan bir araç, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafı ve üçüncü şahısların hasarlarını güvence altında tutar. Bu sayede “mağdur” olan aracın tarafında olan sigorta, tüm kayıpları karşılar.
  • Kazada suçlu siz olsanız dahi bu hasarın masrafları tamamen sigorta şirketinden ödenmektedir. Bu sayede herhangi bir maddi kayıp yaşanmamaktadır.
  • Kişi başına düşen vefat veya tedavi teminatı, kazada oluşan vefat veya tedavi teminatı, araç ve kaza da oluşan maddi hasarlar, avukat giderleri gibi tüm maddi / manevi kayıplar sigorta tarafından ödenmektedir.

Birçok kişi trafik sigortasına prim ödememek açısından bu uygulamalardan kaçıyor. Fakat beklenmedik bir durum, sizlerin ciddi anlamda sıkıntılar yaşamasına sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka sizlere hitap eden bir sigorta şirketi bulmalı, hemen sigortanızı tamamlamalısınız.

Trafikte hem siz, hem de karşı taraf mağdur olmayacak!

Sigortalılık sürecine dahil olmanız durumunda hem siz, hem de karşı taraf herhangi bir kaza anında mağdur olmamaktadır. Bu sebeple önemli olan faktör, daima kaza gibi oluşumların önüne geçebilme konusunda araştırmalar yapmak, bu noktada iyi bir firmanın altında güvenceli olmaktan geçiyor. Birçok trafik sigortası, sizlere cazip fiyatlar ve kampanyalar sunarak dönemsel bir şekilde sigortalılık sürecini sunabilmektedir.

Bu hususta hemen trafik sigortanızı yaptırabilir, yaşanması muhtemel kazalara karşı maddi / manevi güvence altında olma şansı elde edebilirsiniz. Milyonlarca aracı kapsayan trafik sigortaları, sizlerin her anlamda destekçisi olacak ve güven vermeyi ihmal etmeyecek. Yıllık veya dönemsel olarak yapılan bu sigortalılık süreçlerine ilişkin daha detaylı bilgi almak açısından firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Her sigorta firmasının kendi alanında uygun gördüğü yıllık bir ücret durumu söz konusudur. Bunlar sunulan güvence ve diğer ayrıntılara göre fiyatta da değişiklikleri ortaya çıkartabiliyor. Aracınızın sigortasını aksatmayın, onlarca yolcunun güvenlik önlemlerini arttırın!