Hasarsızlık İndirimi Nedir? Sigorta Ücretlerine Ne Kadar Etki Eder??

Hasarsızlık indirimi, tam anlamıyla zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası fiyatlarında sağlanan indirim avantajıdır. Oran tamamen kasko sigortasının uygulamalarına göre farklılık göstermektedir. İki araç sigortası için de indirimin geçerli olması için, herhangi bir kaza yapılmaması gerekmektedir. Yani siz sigorta süreci boyunca herhangi bir kaza yapmazsanız, diğer yenilemede kasko firmanız tarafından indirim sağlanacaktır. Ayrıca ev sigortaları için de hasarsızlık indirimi söz konusu olmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası ve hasarsızlık indirimi ile beraber %20 oranına kadar değişimler gözlemlenebiliyor. 7 basamak olarak indirim kıstası oluşturulmaktadır. Yukarıya doğru olarak beşinci, altıncı ve yedinci basamaklarda hasarsızlık indirimi oranı belirlenir. Eğer beşinci basamaktaysanız %10, altıncı basamaktaysanız %15, yedinci basamaktaysanız %20 oranında indirimler söz konusu olur. Hasarsızlıkla geçirilen 3 yılın sonucunda ise bu indirim oranı sizlere sunulur. Böylelikle diğer yenilemede %20 indirimle karşılaşabilirsiniz.

Küçük kazalar hasarsızlık indirimini bozuyor mu?

Meydana gelen ufak kazalardan sebep “hasarsızlık indirimi” devam edebilir. Bu alanda onarım kasko poliçesine göre sigorta şirketinden talep edilmediği durumlarda bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Mini onarım paketleri ile beraber sağlanan bu hizmet, sizlerin diğer dönemlerde trafik sigortanızı yenilerken indirimlerden kalıcı bir şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır.

Karşı taraf kusurluysa kasko sizlerin hasarsızlık indirimini bozmaz!

Bir kaza esnasında 8/8 karşı taraf suçluysa, bu durumda hasarsızlık indiriminiz bozulmayacaktır. Çünkü karşı taraf, tamamen hatalıdır ve böyle bir durumda tamamen onun sigortalılık sürecinden kesilecektir. Belgelemeyi ihmal etmemeli, trafik memurunu mutlaka bulunduğunuz ortama çağırıp, hatalının karşı taraf olduğunu ispat edecek bir ortam yaratılmalıdır. Aksi halde herhangi bir indirimden faydalanamazsınız!

Günümüzde birçok araç sahibi, karşı taraftan oluşan kazalar sebebiyle hasarsızlık indirimlerinden men edilebiliyor. Bunun en temel sebebi ise ispatlanamamasından kaynaklı! Mutlaka bulunduğunuz alana polis çağırıp, durumun rapor tutularak sizlere verilmesini talep etmelisiniz. Aksi halde sigortalılık sürecinizde bir kaza yaşadığınız için, sizlere herhangi bir indirim oranı sağlanmamaktadır. Türkiye standartlarında her gün yüzlerce kazanın yaşandığını düşündüğümüz zaman, bu tip ayrıntılara önem ve değer verilmesinin oldukça büyük etkisi olduğunu gözden kaçırmamak gerekli. Hemen sigorta firmanızla görüşebilir, durumlara ilişkin daha net bilgiler alabilirsiniz.