Araba tekeri nasıl değiştirilir?

lastik nasıl değiştirili

Dönemsel olarak (yaz – kış lastikleri) değişimlerinin yanı sıra, herhangi bir patlak durumunda da kullanıcılar bulunduğu bölgeden, herhangi bir usta çağırmayı masraflı bulabiliyorlar. Bu yüzden artık pek çok araç sahibi kendi lastiklerini değiştirebilmektedir. Bunun için doğru aletlere sahip olmak ve güvenlik önlemlerini almak yeterli olacaktır. Sizlere şimdi, lastik değiştirme süreçleriyle alakalı genel bir bilgi aktarımı sağlayacağız;

Lastik değiştirmeden önce mutlaka güvenliğinizi alın!

Herhangi bir terslik durumunda can kayıpları yaşama bile söz konusu olabiliyor. Krikonun sağlam ayarlanmaması, altına girdiğiniz an itibariyle sizlerin sıkıntı yaşamasına eşdeğer bir durum niteliği olarak göze çarpmaktadır. Öncelikler lastiğinizi değiştirebilmek açısından birkaç farklı formülü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Doğru aletleri temin edin! Lastik değiştirme aşamasında kullanılacak olan araç kiti, yedek lastik, kriko ve bijon anahtarına sahip olmanız gerekmektedir. Bu edevatlar ile beraber lastik değişimini yapma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Tabii ki kontrolü elden bırakmamak ve sakin adımlarla işlemleri tamamlamak da değer taşıyan unsurlar arasında gösteriliyor.

Adım adım lastik değiştirme!

  • Arabanızı güvenli bir yere park edin. El frenini çekin. Jant kapağını yerinden çıkarın.
  • Lastiğinizin modeline göre 5 ila 6 arasında değişen cıvatalar ile karşılaşmak muhtemeldir. Bijon anahtarını saat yönünün tam tersine olmak üzere döndürün. İyice gevşetin.
  • Arabanızı kaldırmaya başlamadan evvel, mutlaka krikonuzun sağlamlığını test edin. Herhangi bir gözden kaçan durum, hem arabanızın ciddi hasarlar almasına, hem de sizlerin can sağlığını riske atmayan eden olabilir. Düzgün bir yüzey bulduktan sonra krikonuzu yerleştirin ve 3-4 santim kadar yukarıya kaldırın.
  • Arabanızı kaldırdıktan sonra cıvataları yerinden çıkartın. Tekerlek cıvatalarını kesinlikle kaybetmeyin!
  • Lastiği dikkatlice yerinden çıkartmaya çalışın. Herhangi bir sarsılma durumunda kriko dengesini kaybeder ve araç aşağı düşebilir.
  • Yeni lastiğinizi uygun yere oturtun. Yine aynı şekilde cıvataları takın.
  • Krikoyu nazik hareketlerle beraber kademeli olarak aşağı indirin. Böylelikle araba yere oturacaktır. Cıvatalarda ki son adım olarak sıkıştırma işlemini tamamlayın. Olabildiğince kas gücünüzün sonuna kadar sıkıştırmaya çalışın.
  • Jantı takın ve yola koyulun!

İşlem bu kadar basit! Günümüzde pek çok kişi, “lastik nasıl değiştirilir?” sorusuna cevap bulmak adına araştırmalar yapmaktadır. Biz de konuyu maddeler halinde ele aldık ve sizlere kademeli olarak lastik değiştirme unsurlarına ilişkin bilgiler sunduk. Böylelikle artık sorun yaşamadan lastik değişimlerini tamamlayacak, sorunsuz bir şekilde de konulara ilişkin olarak hizmetlerden faydalanma şanslarına erişebileceksiniz. Her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çeken bu işlem, sizlerin kendi başınıza da basitçe yapabileceğiniz ve kalıcı çözümler elde edebileceğiniz bir durum niteliği olarak göze çarpmaktadır.