2018 Araç vergisi nasıl hesaplanır?

araç vergisi

Araç vergisi, dönemsel olarak her yıl araç sahiplerinin devlete ödediği bir tutardır. Karayolları Trafik Kanununa göre tescilli olan araçlar vergi altında tutuluyor. Motorlu taşıtların vergisi 2 taksit olarak Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Hesaplama yapabilmek açısından önemli olan faktör, aracınızın aksamları ile alakalı araştırmalar yapmak önem arz ediyor. Herhangi bir durumda ilk taksitinizi ödemediyseniz, ikinci taksit esnasında verginin zamları ile beraber toptan ödemeler talep edilir. Herhangi bir şekilde ödeme yapılmazsa, Maliye Bakanlığı banka hesaplarına haciz koyarak vergiyi tahsil eder.

 Günümüzde ise aracın vergi uygulamaları şu tarz hizmetler ile ön plana çıkmaktadır;

  • Aracınızın durumu (otomobil, motosiklet, kamyon),
  • Aracınızın motor hacmi
  • Aracınızın model yılı
  • Geciken faiz hesaplaması var ise

Bu noktada yıllık olarak ödenmesi gereken bir tutar hesaplanır. Daha sonrasında ise istenen bölgelere ödemeleri gerçekleştirerek, sorunsuz bir şekilde bu hizmetten faydalanabileceksiniz.

Vergi ödememi aksattım. Ne olacak?

Vergi ödemesini aksatan herhangi bir araç sahibinin Maliye Bakanlığı tarafından hesaplarına haciz getirilmektedir. Bu sebeple ödemelerin düzenli olarak yapılabilmesi değer kazanıyor. Aynı zamanda herhangi bir taksiti geçirdiğiniz zaman ek faiz uygulamasına tabii tutulacağınızdan dolayı, dönemsel olarak bu sıkıntıları yaşama durumu kendisini ön plana çıkartabilmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak ve ödemelerin düzenli bir şekilde yapılabilmesine katkı sağlamak bakımından mutlaka araştırmalarınızı yapabilir, hatta bankanın sunacağı “otomatik ödeme talimatı” ile beraber kredi kartlarınızdan, herhangi bir faize gereksinim kalmadan ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

2 farklı taksit seçeneğinin yanı sıra, yıllık olarak Ocak ayı itibariyle toptan ödemeler de yapılabiliyor. Ortalama 1.4 motora sahip olan ve 2014 – 2015 yılı arasında üretilmiş bir aracın yıllık ödemesi gereken vergisi 1500 TL civarıdır. Bu aracın motor hacmine, model yılına ve durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Sizler için vergiler iki farklı taksit seçeneği ile ödenebilmekle beraber, böylelikle sorun yaşamadan araç kullanma ortamları hazırlanmaktadır. Maliye Bakanlığı tüm araç sahiplerinin dönemsel olarak ödemelerini kontrol altında tutmaktadır. Herhangi bir ödemesini aksatan sürücüler, trafikten tamamen men edilecek ve banka hesaplarından bu ödemeler otomatik olarak alınacaktır. Bu tip sıkıntılarla karşılaşmamak ve ileri ki süreçlerde yoldan men edilmemek bakımından mutlaka bir araştırma ortamı hazırlayın ve vergilerinizi ödemeyi ihmal etmeyin.

Günümüzde pek çok araç sahibi, bu ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmektedir. Çünkü 2 veya daha fazla taksiti aksatmanız durumunda uygulanacak olan faiz oranı %20’lere kadar çıkabilmektedir. Bu da 1500 TL’lik bir taksiti, 2000 TL civarı fiyat ile geri ödemenize neden olabiliyor.