İkinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyim?

ikinci el araç alırken

Sıfır araç almaya maddi gücü yetmeyen ve ikinci el araba almak isteyenlerin fazladan para ödememeleri ve tatsız bir durumla karşılaşmamaları için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. El freni, kaput, şase numarası ya da rot balans ayarı gibi araçla ilgili temel bilgilere sahip olmak, ilerde yaşanacak olumsuzlukları önlemek için oldukça önemlidir. 10 maddede ikinci el araç alma rehberini hazırladık!

İkinci el araba alırken hangi özelliklere dikkat edilmelidir?

1-Aracın motor ve şasi numarasına bakın

İkinci el araç alırken motor ve şasi numaralarının aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın ruhsatında yer alan şasi numarası ve motor numarasına bakılarak aracın çalıntı olup olmadığı anlaşılabilir. Bunu aynı zamanda expertiz hizmeti veren firmalar sizin yerinize yapmaktadır.

2-Arabayı yerinde görün, test sürüşü yapmadan aracı satın almayın

Alınacak araba mutlaka görülmelidir ve test sürüşü yapılmalıdır. Aceleyle ikinci el araç alınmamalıdır, mümkünse arabadan anlayan biri ile birlikte arabaya binilmeli ve kontrol edilmelidir. Aracı tanımanın ve araçla ilgili fikir sahibi olmanın en iyi yolu arabaya binmek ve onu incelemektir.

Arabanın dış görüntüsü araç hakkında önemli ipuçları verir. Araçtaki çizikler, paslar ya da ezilmeler aracın daha önce nasıl kullanıldığına dair fikir edinilmesini sağlar. Kapıların iç ve dış kısımları, bagaj kapağı, aynaların kenarları, radyatör ya da kaputun altı gibi bölgeler, aracın daha önce bakım görüp görmediğini anlamanızı sağlayabilir.

3-Arabayı sallayın

Aracı salladığınızda eğer süspansiyon düzgün çalışıyorsa birkaç sallanmadan sonra araç kendi kendine duracaktır. Araca dıştan bakıldığında göze çarpan belirgin yamukluklar, süspansiyon sisteminde sorun olduğunu gösterir. Aracı düşük hızda kullanırken tık tık seslerinin gelmesi de süspansiyonun bozulmuş olabileceğinin işaretidir.

4-El frenini mutlaka kontrol edin

Aracı denemek için sürerken freni kontrol etmek için aracı birinci vitese alın. Ardından arabayı hafifçe hareket ettirin. Aracın hareket etmesi el freninin çalışmadığını gösterir. Ayrıca araç çalışıyorken dönüş sırasında akslardan tıkırtıya benzer seslerin gelmesi, aks uçlarının aşınmış olabileceğine işaret eder.

Fren pedalına bir dakika kadar bastığınızda eğer pedal 4 cm’den fazla aşağı iniyorsa frende bir sorun olabilir. Pedallara bakın ve ne kadar aşındıklarını inceleyin. Eğer gaz pedalında çok fazla aşınma varsa araç daha çok uzun yolculuklar için kullanılmıştır. Fakat daha çok fren pedalında aşınma varsa bu durumda araç şehir içinde çok fazla kullanılmıştır. Bu durum vites için de geçerlidir. Eğer vites ve vites korumalığı çok yıpranmışsa aracın kullanımıyla ilgili şüphe duymanıza neden olması doğaldır. 

5-Kaputu açın ve içine bakın

Kaputu açarak aracın motoruna bakabilirsiniz. Kaputu açtıktan sonra kablolara ve yağ birikintilerine bakın. Yağ ve su durumunu kontrol edin. Motor kayışları ve kablolar temiz mi diye bakın. Gözünüze anormal bir durum çarparsa bir bilenden yardım isteyin.

6-Araçtan gelen sesleri dinleyin

Test sürüşü yaparken motorla ya da çekişle ilgili bir sorun olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer motor çok fazla gürültü çıkarıyorsa bu durumda motorun onarımı size pahalıya patlayacaktır. Egzoz dumanı gri renkli ya da hiçbir rengi yoksa bu, motorun sağlam olduğunu işaret eder. Fakat egzoz dumanı mavi renkli ya da siyah renkliyse bu, bir problem olduğunu gösterir. Ayrıca egzozdan acayip sesler geliyorsa aracın ekspertiz raporuna bakın.

Araç sağlamsa ve sorun yoksa hava kompresi çok fazla ses çıkarmaz. Fakat eğer araç hareket halindeyken ses geliyorsa klima sistemi bozulmuş olabilir.

7-Rot balansa bakmayı unutmayın

Rot balans ne kadar önemsiz gibi görünse de ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Aracın test sürüşünü yaparken düz bir yolda ilerleyin ve direksiyondan ellerinizi çekin. Direksiyon sağa ya da sola gidiyorsa aracın rot balans ayarları bozulmuştur. Yine düz yolda hızlanırken araçta titremeler varsa lastiklerin balans ayarlarını kontrol etmenizde fayda vardır.

İkinci el araç alırken kesinlikle aracın rot balans ayarları yaptırılmalıdır. Bunun nedeni rot balans problemlerinin bozuk parçalar nedeniyle ortaya çıkmasıdır.

8-Aracı sorgulatın

İkinci el araç alırken mutlaka plakayı sorgulatın. Plaka bilgisi ile online olarak öğrenebileceğiniz bir çok detay vardır. Plaka sorgulayarak aracın kaza yapıp yapmadığı, yaptığı kazaların büyüklüğü, zamanı, ne kadar ceza ödendiği, parçalarının orijinal olup olmadığı ya da kasko durumu gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

9-Expertize sokturun

Aracınızı ekpertize sokmanız çok önemli. Ekpertiz hizmeti veren firmaların da yaptıkları hizmetlerinden dolayı kanuni olarak sorumlulukları vardır. Herşeye bakmak zorundalar. En ince detayına kadar ayrıntılı olarak aracın hem yürürüne, hem kaportasına ve motoruna baktırmış olursunuz. Böylelikle gelecekte çıkabilecek beklenmeyen masrafların bir nevi önüne geçmiş olursunuz.

10-Aracı güvenilir yerlerden alın

İkinci el araç alımlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de satıcıya duyulan güvendir. Bunu aşmanın en kolay yolu, aracın ekspertiz ve muayene raporunu verebilen bir satıcı ile anlaşmaktır. Eğer satıcı sorduğunuz sorulara kolayca yanıt verebiliyorsa, istediğiniz belgeleri size sunabiliyorsa ve gerektiğinde iade sözü verebiliyorsa içiniz rahat edebilir.

Sonuç olarak ikinci el araba almak, sıfır araba almaya göre çok daha avantajlıdır. Fakat aracı satın alırken gözden kaçan ufak hatalar ilerde telafisi mümkün olmayan problemlere yol açabilir. Hem paradan hem de arabadan olmamak için güvenilir kişilerden araç almalı ve aracın çalıntı olmadığından emin olmalısınız.