Kaza Sonrası Değer Kaybı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

araç değer kaybı

Bir araç kaza yaptığında, hasar gören parçalarının değişmesi halinde orijinalliğini yitirir ve TRAMER kayıtlarına göre hasarlı kabul edilir. Araç tamir edilse dahi, satış fiyatı kazadan önceki fiyata göre daha düşük olur. Bu da aracın değer kaybetmesi anlamına gelir.

Hasarlı Araçlarda Değer Kaybını Kim Öder?

Kaza yapan sürücüler aracın tamiratı sonrasında araçlarını satmak isteyebilirler. Aracın ikinci el fiyatı, kaza sonrası oluşan değer kaybı nedeniyle daha düşük olur. Kaza yaptığı için hasar gören araç, tamirden sonra hasarın boyutuna göre belli bir değer kaybı yaşar. Oluşan değer kaybını, kazada kusurlu olduğu tespit edilen taraf öder.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplama yapılırken gerek araçla ilgili gerekse aracın kullanımıyla ilgili pek çok faktör hesaba katılmalıdır. Bu faktörler şunlardır;

-Aracın üretildiği tarih

-Kazanın ne zaman olduğu ve nasıl olduğu ile ilgili tüm detaylar

-Aracın ne kadar kilometre gittiği

-Aracın markası ve modeli

-Araç ne zaman trafiğe çıkmış?

-Aracın piyasa değeri ve durumu

-Onarılan ya da değiştirilen parça sayısı

-Yedek parçalara kolay ulaşılabiliyor mu?

-Boya yapılıp yapılmadığı

-Tamiratın nerede yapıldığı

-Hangi yedek parçaların kullanıldığı

Her aracın değer kaybı farklıdır. Çünkü yapılan tamirat, değişen parçalar ve araç modeli gibi pek çok farklı etken vardır. Araç değer kaybı hesaplanırken ikinci el piyasasındaki koşullar da büyük önem taşımaktadır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kaza sırasında kusurlu olmayan tarafın araç değer kaybını karşılamakla yükümlü kişi kusurlu taraftır. Bu yüzden araç değer kaybı karşılanırken devreye trafik sigortası girer. Değer kaybını kusurlu taraftan alabilmek için ekspertiz raporu almanız ve karşı tarafa 2 yıl içerisinde dava açmanız gerekir. Eğer değer kaybını tahsis ederken sigorta şirketi sorun çıkarırsa Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilirsiniz. Araç değer kaybı davalarında zaman aşım süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir ve 2 yıllık sürenin başlangıç tarihi kazanın meydana geldiği tarihtir.

Araç Değer Kaybını Kasko Öder Mi?

Genellikle kasko sigortası kapsamında araç değer kaybı güvence altına alınır. Fakat tüm sigorta şirketleri aynı garantiyi vermez. Kasko poliçelerinde tamirat sebebiyle oluşan değer kayıpları garanti kapsamında değildir. Bu yüzden araç değer kaybını almak için kasko sigortasına başvuruda bulunulmaması gerekir. Olası bir kaza anında hangi risklerin garanti kapsamında olduğunu önceden sorgulamanız, araç değer kaybı gibi durumlarda büyük önem taşır.

Araç Değer Kaybı Şartları

-Borçlar Kanunu’nun 122. maddesine göre araç değer kaybı davası açan tarafın kazada hiçbir kusurunun olmadığının kanıtlanması gerekir. Kazada haklı taraf olunmazsa araç değer kaybı talep edilemez.

-Araç değer kaybı davaları 2 yıl içinde açılmalıdır, aksi halde dava zamanaşımına uğrar.

-Kazaya karışan tarafların araç sigortası olmak zorundadır. Zorunlu araç sigortası olmayan sürücüler araç değer kaybı talep edemezler ve oluşan hasarları ceplerinden ödemek zorunda kalırlar.

-Kaza sırasında alkol ya da uyuşturucu madde kullanmamış olmak.

Araç Değer Kaybı Tahsil Şartları Nelerdir?

Trafik sigortaları sadece ücretsiz tamirat yapmazlar, aynı zamanda kazada meydana gelen değer kaybını da öderler. Araç değer kaybı ödemeleri zannedildiği kadar meşakkatli değildir, ortalama 3 ay içerisinde sonuçlanırlar. Kaza meydana geldiği anda kaza tespit tutanağı tutmak, hem ücretsiz tamirat desteği alınmasını sağlar hem de değer kaybı tahsilatını kolaylaştırır. Kaza tespit tutanağı tutulduktan sonra üç olasılık vardır. Bunlar;

-Kazada yüzde yüz haklı taraf iseniz ortaya çıkan değer kaybı 5,400 TL’yi geçmeyecek şekilde hasarın tamamını tahsil edebilirsiniz.

-Kazada yüzde 50 haklıysanız, ortaya çıkan değer kaybı 5,400 TL’yi geçmeyecek şekilde hasarın yarısını tahsil edebilirsiniz.

-Kazada yüzde yüz hatalıysanız, değer kaybı tahsilatı yapmanız söz konusu değildir. Karşı taraf sizden araç değer kaybı bedeli isterse, bu ücreti ödemek zorundasınız.

Örnek verecek olursak; bir kaza yaptınız ve maddi hasar oluştu. Yapılan inceleme neticesinde yüzde 50 oranında hatalı bulundunuz. Kaza sonrasında aracınızda 4,000 TL değerinde hasar meydana geldi. %50 kusurlu olduğunuz için hasarın ancak yarısını tahsil edebilirsiniz.

Kaza neticesinde değer kaybı tahsilatı almaya hak kazanırsanız öncelikle aracınızın onarımının yapılması gerekir. Onarım sonrasında hasar kaydına bakılarak değer kaybı tespit edilir. Değer kaybının belirlenmesinden sonra sigorta şirketine başvuru yapılır ve tahsilat için talepte bulunulur.

Araç değer kaybı davalarında dikkat edilmesi gerekenlerin başında aracın kazadan sonra başka birine satılmamış olması gerektiği gelmektedir. Bunun yanı sıra değer kaybına yol açabilecek parçalarda hasar oluşması ve kasko poliçesinde değer kaybının garanti altına alınmış olması da gerekir. Bu şartlar sağlanırsa değer kaybı başvurularında sigorta şirketleri ödeme yapabilirler.