DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ 2021

En çok merak edilen konulardan biri MEB direksiyon sınav tarihleri nasıl belirleniyor sorusudur. İllere göre en yakın direksiyon sınavı ne zaman sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz. 2021 Mevzuatına göre yazı güncellenmiştir!

direksiyon sınav tarihleri ne zaman

Direksiyon Sınav Tarihleri
Ağustos Ayı Direksiyon sınav Tarihleri Cumartesi oturumu Pazar oturumu
7 Ağustos 2021 8 Ağustos 2021
14 Ağustos 2021 15 Ağustos 2021
21 Ağustos 2021 22 Ağustos 2021
28 Ağustos 2021 29 Ağustos 2021
 
Eylül Ayı Direksiyon sınav Tarihleri Cumartesi oturumu Pazar oturumu
4 Eylül 2021 5 Eylül 2021
11 Eylül 2021 12 Eylül 2021
18 Eylül 2021 19 Eylül 2021
25 Eylül 2021 26 Eylül 2021

Daha önce pandemi nedeniyle direksiyon sınavına her bir komisyonda 8 aday sınava girebiliyordu. Son dönemde pandemi öncesinde uygulandığı gibi her bir sınav komisyonda 12 aday direksiyon sınavına girmektedir.

Not: 2021 yılında ehliyet harç ücretlerine yüzde 9,11 zam yapıldı. 2021 yılında ehliyet alacaklar harç ücretlerini zamlı fiyattan ödeyecekler. Detaylar için: 2021 Ehliyet harcı

Direksiyon Sınav Süreci Nasıl İşler?

Aşama-1 Öncelikle sürücü adayı kursa başvuru yapıp elektronik sınavı eğitimi alıyor ve ardından teorik sınava giriyor. İşte burada teorik sınavdan başarılı olan sürücü adayı için direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Yani bir sürücü adayı teorik sınavdan başarılı olamadıkça direksiyon sınavına da girmeyi hak kazanamaz. Bu detaya lütfen dikkat ediniz.

Aşama-2 Teorik sınavda başarıyı yakaladığınız anda direksiyon eğitimi süreci başlıyor. 

Aşama-3 Direksiyon sınavı eğitimi alınırken, sınav tarihlerinin belirlenme sürecinde tamamen ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinin ilgili birimlerinin takdiri etkin oluyor.

Aşama-4 Sürücü kursu sınav tarihini ve saatini size bildirir. Sınava girebilmeniz için çift onaylı giriş belgesinin sürücü kursundan elden almanız gerekiyor.

Direksiyon Sınavı Merak edilenler:

Direksiyon sınavı eğitimi aldıktan sonra ortalama ne kadar süre sonra sınava girebilirim?

Genel olarak ortalama 2-3 hafta sonra sınava girebiliyordu. Fakat covid pandemisi nedeniyle bu süreler bir hayli uzayacaktır.

Direksiyon sınavları hangi gün yapılıyor?

Direksiyon sınavları cumartesi veya pazar günü yapılıyor. Sabahtan akşama kadar.

Direksiyon sınavı nerede yapılıyor?

Çok merak edilen konulardan biriside sınavların nerede yapıldığıdır. Sınavlar trafiğe açık evvelden belirlenmiş eğitim ve sınav güzergahlarında yapılıyor. Büyük şehirlerde hemen hemen her ilçenin kendine ait eğitim ve sınav alanı bulunuyor. Eğitim de sınav da bu alanda yapılıyor. 

Eğitim yerimden memnun değilim değiştirebilir miyim?

Hayır eğitim ve sınav yerini değiştiremezsiniz.

Direksiyon sınav saatini ve tarihini kendi isteğimle değiştirebilir miyim? 

İlçe milli eğitim müdürlükleri kendi planlamaları dahilinde tarih ve saati belirliyor. Bu nedenle değiştirme imkanı bulunmuyor.

Direksiyon sınav tarihi daha ileri bir tarihte olabilir mi?

Evet olabilir. Sürücü kursunda yeterince aday yoksa tarihler değişebilir.

Kalırsam sonraki sınav ne zaman?

Direksiyon sınavında kalan adayın telafi eğitimi alması gerekiyor.. Bir sürücü adayı direksiyon sınavından kalırsa 2 saatlik bir telafi eğitimi alma zorunluluğu var. Gene ilçe milli eğitim planlamasına göre en yakın tarihte tekrar sınava girebilirsiniz. Fakat pandemi nedeniyle bu süreler uzayacak.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor?

35 dakika sürüyor. 5 dakika aracın genel yapısı, kaputun içindekiler, ışıklandırma sistemi, soğutma sistemi, silecek sistemi, akü, motor yağı ile ilgili sorular soruluyor(Araç Tanıma). Kalan 30 dakika için araç sürüş tekniğiniz 2 gözetmen komisyon üyesi ve direksiyon eğitmeniyle birlikte test ediliyor.

Direksiyon sınav sonucunu aynı gün öğrenebilir miyim?

Direksiyon sınav sonucunda başarılı veya başarısız olduğunuzu aynı gün öğrenebiliyorsunuz. Hatta son değişikliklerle birlikte sınav biter bitmez de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavını kazanırsam ne olur?

Direksiyon sınavını kazandığınız zaman sürücü kursu tarafından hazırlanan sertifikalar milli eğitim müdürlüğüne gönderiliyor. Ardından onaylanıyor ve sertifikanızı aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne başvuru yapıp ehliyetinizi alabiliyorsunuz. Sertifikalar 1 hafta 10 gün içerisinde hazırlanıyor. Ehliyetler ise nüfus müdürlüğüne başvuru yaptıktan 1 hafta sonra adresinize gönderiliyor.

Alt kısımda direksiyon eğitmenlerinin destekleriyle özel olarak hazırladığımız yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Direksiyon sınavıyla ilgili önerilerimiz nelerdir?

Ülkemizde 2013 sonrasında ehliyet sınavının bütününde köklü değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler ciddi bir denetimi de beraberinde getirildi. Sınavlara bakış açısı değişti. Her şey çok önemseniyor. Böyle bir ortamda da sizin bütün süreçleri önemsemeniz gerekiyor.

Sürücü kursunun size vermekle yükümlü olduğu direksiyon eğitimlerine mutlaka katılın. B sınıfı için 14 ders saati eğitimin bile aslında ne kadar az olduğunu eğitimler bitince anlayacaksınız. İlk başta öğrenen için çok komplike bir yapı. Çünkü işin içinde, heyecan, baskı, trafik kuralları gibi önemli değişkenler var. Direksiyon dersleri kaç saat?

Önerilerimiz:

- Araba kullanmayı ne kadar iyi öğrenirseniz o kadar kendinize güvenirsiniz, kendinize ne kadar güvenirseniz heyecanınızı o kadar yenersiniz, heyecanınızı yenerseniz başarılı olma şansınız o kadar artar...

30 Bin sürücü adayıyla yaptığımız, 10 maddelik anket çalışması sonuçları göre adayların yüzde 46(14.900 kişi)'si sınavda ki en önemli faktörün heyecan olduğunu belirtmiştir. Heyecanı yenmenin en kolay yolu ise kendine güvenmekten geçer.

- İzleyin... En güzel yöntemlerden biri izlemektir. Neyi izleyeceksiniz? Abiniz, babanız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuz araç sürdüğü zaman dikkatli bir şekilde izleyin. Örneğin yokuşta nasıl kalktığına bakınız, kırmızı ışığa yaklaştığı zaman nasıl ağır yavaşladığına dikkat edin, döneceği zaman nasıl sinyal verdiğine, belli bir devire ulaştıktan sonra nasıl vites değiştirildiğini izleyin, tabelalardaki işaretlere ve uyarılara bakın, arada sorun, eğer şoför hatalıysa hatasını söyleyin vs vs..

Öğrenmek sadece uygulamakla olmaz. Eğer eğitim sürecinize bunları da katarsanız bilerek ve hatta bilmeyerek çok şey öğrendiğinizi anlayacaksınız..

- Teorik sınava hazırlanırken öğrendiklerinizi tekrar edin... Teorik sınavların amacı size kuralları öğretmektir. Öğrendiğiniz kuralları akan trafikte uygulayın. Örneği şehir için trafiğinde hız limitinizi bilin, sollamanın nasıl yapıldığını teoriden uygulamaya geçirin, trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini özümseyin. Çünkü teoride öğrendiğiniz her şey sınavda bir başarı kriteri olarak ele alınacak...

 - Sınavda puanlama yok.... Bu sınavda puanlama 100 üzerinden verilmemektedir. Adaylar hataları sonucunda Geçti veya Kaldı şeklinde değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerine bakmak size fayda sağlayabilir. Puanlamada üç renk var. Mavi renkli maddeler 5 hatada, sarı renkli maddeler 2 hatada ve kırmızı renkli maddeler tek hatada kalma nedenidir.

Puanlamayı incelemek için tıklayınız.

- Yokuşta kalkış, geri geri gelme ve park... Sınavda en belirleyici aşamalar bunlar. Bu aşamaları daha derinlemesine öğrenmenizi öneriyoruz. 

Yokuşta kalkarken 2.defa stop etmeden,

Geri geri gelirken kurallara uygun, paralele çizgilerin dışına çıkmadan,

Park ederken bir hamlede park yerine girebilmeli ve park alanı içinde en fazla iki hamlede parkınızı gerçekleştirebilmelisiniz. Direksiyon uygulama aşamalarıyla önemli ayrıntılar için tıklayınız.

- Eğitim aldığınız sırada genelde, araçta siz ve usta öğreticiniz oluyor. Fakat sınavda siz, usta öğreticiniz ve iki komisyon üyesi yer alıyor. Sınavlarda "yokuşta kalkarken" zorlanılıyor. Sebebi araçtaki yük miktarının artmasıdır. O nedenle sınavda yokuşta kalkarken dikkatli olunuz.

- Bineceğiniz arabayı iyi tanıyın. Bineceğiniz arabayı tanımanız sürüş esnasında size esneklik katacaktır. Hem de direksiyon sınavında komisyon tarafından, aracı tanıyıp tanımadığınızın anlaşılması amacıyla sizlere sorular sorulacaktır. Akü nerede, silecekler nasıl açılır, kaput nasıl açılır, yağ nereden konulur, ilk yardım çantasında neler var, arka bagaj nasıl açılır vs. vs. Bu tarz sorulan sorulardan 5 tanesini bilmezseniz başarısız olursunuz. Usta öğreticiniz size bu eğitimi verecektir.  Aynı zamanda bu sorular heyecanınızı yenmeniz için bir fırsat olabilir. Komisyonla iletişim kurmanıza yardım eder. Araç tanımayla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

- 2021 Direksiyon sınavı giriş ücreti 130 TL'dir(MEB'e ödenir). Fakat direksiyon sınavından kalınca işlerin değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumda "zorunlu telafi eğitimi" olarak adlandırılan, 2 saatlik eğitimi almak zorundasınız. 2 saatlik eğitimi sürücü kursu veriyor. Bu eğitim hatalarınızın kapatılması amacıyla yapılan bir eğitimdir. Tam bu noktada ücretler artıyor. Ortalama 300-350 TL arası bir ücret söz konusu. Direksiyon sınav ücretleri için tıklayınız.

- Direksiyon sınavından geçersem... Eğer sınavdan geçerseniz 2 hafta içinde sürücü dosyanız hazırlanıyor. Harç ücretlerini ödeyip, Emniyetten randevu alarak sürücü dosyanız ile başvuru yapıyorsunuz. Başvuru yaptığınız anda "Geçici ehliyet" veriliyor. Yani direksiyonu geçtikten sonra 2 hafta içinde ehliyetinizi alabilirsiniz... 15 gün içinde de ehliyetiniz adresinize geliyor. Geçici ehliyet belgesi için tıklayınız.

Herkese başarılar.

Yorumlar

Tamamen insanları yerine göre (bu tabire dikkat edin) sömüren sistem. okuyan çıkarsa diye kendi hikayemi anlatayım; öncelikle oto yazıldım sonra 7 ders aldım kurstan ve sınav günü paralel parkta arabanın ön tamponu ufak bir dubaya değdi diye bıraktı.(ikinci girişimdi bu tabi ilkinde de neymiş ani frenden çıkarken bir sinyal vermedim dahi diye indirdi beni, hadi sollama veya dönüş olsa neyse ben ztn parkurdan çıkıyordum be mr. sevgili komisyonerler) Buraya kdr okey diyelim hadi. Sonra ben kursa gittim bana yine telafi ders+harç 350 dediler. Ama bir de bana dediler ki sevgili asilzadeler her zaman kapımız açık özel ek ders de alabilirsiniz! Yani kursa o kadar para verdim osu busu diye bir de ondan bağımsız ek ders teklifi yapıyor. Yani anlıycağınız bu komisyonerler sürücü kurslarıyla ortak çalışıyor da olabilir benim varsayımım. Dürüst ve iyi insanları tenzih ederim ama bana göre boyle kötücül şeyler de başınıza gelebilir. Bir daha aklım olsa ben yazılmazdım ama buraya kadar getirmişken mecbur sürdürücem. Ama bu ehliyet işinin eskisi gibi çantada keklik olmadığını bilin diye yazdım.
Cevap
Yazıklar olsun arabadan da ehliyettense soğudum alasim kalmadı ikidir bırakıyorlar neymiş efendim dubaya teker değmiş o parklar ne yaa ustamıyizz biz bu düzeni getiren kim yada kimlerse verdiğim her para haram olsunn kaç çeşit park var sırf millet kalsın diye suriyeliler nasi bakıcaz yoksaa ya o ehliyet için aldıkları vergi bu hafta sınav vardı ertelendi niyee yılbaşına kalsın da millet 1498 versin diye nasi akıllıca ama yüreğimi yaptınız zaten zorla alıyoruz ordan burdan kısıp her bir kuruşu helal etmiyorum
Cevap
18.11.2021 Tarihinde direksiyon sınavına girdim . 25 metre parkurda teker kaldırıma değmediği halde kaldın dediler ve en sonda paraya ihtiyacımız var dendi resmen para uğruna beni elediler çok haksızlık zor şartlar altında ehliyet almaya çalışıyoruz. çok yazık
Cevap
23 Kasım'da ehliyet sınav oldum 78 puan aldım direksiyon sınav ne zaman başlarım bilginiz var mı
Cevap
2022 ilk sınav tarihi ne zaman bilen var mı
Cevap
bende L park yaparken aracın arka sağ tekerleğinin dış kısmı cizgiye değdi hemen indirdiler neymiş yönetmelik böyleymiş çok saçma yaaa..
Cevap
Ben dün girdim direksiyondan kaldım geri nezaman sınava girerim
Cevap
Aralık ayı direksiyon sınavı ne zaman
Cevap
Pazar günü ilk direksiyon sınavına gircem inşaallah kazanırım
Cevap
Aralık direksiyon sinav tarihi nezaman
Cevap
Sınav lar ne zaman dirokson 21 oldu kazanali
Cevap
Bugün girdim sınava paralel parkta kaldım arabayla sarı çizgi arasında 2 parmak vardı elimle arabayı iteklesem arka teker sarı çizgi üstüne çıkacaktı ama bıraktılar pes dedim vallaha bu şekilde olmaz bir hakkın daha olamsi lazım trafikte görüyoruz insanların nasıl araba kullandıklarını hicbirsey onların istediği gibi mükemmel değil vallaha ama tabi para lazım memlekete yazıklar olsun söylenecek çok şey varda neyse
Cevap
Kesinlikle haklısınız bana da aynısını yaptılar allahlarından bulsunlar
Cevap
Hangi il de girdiniz sınava, bende aynı noktada kaldım ☹️
Cevap
Yokuş kalkış parkuruna girmeden sağ sinyali verdim. Parkurda bir cok sinava giren arkadas oldugu için dörtlüleri yaktim bekledim boşalsın diye. Tam parkura girdim dörtluleri kapatmayi unuttum diye sınavı gecemedim. Neymis sen sag siynali vermemiş hocalar sinyali verdigimi gördü asla taviz vermedigim konu. Allah bildigi gibi yapsin. Bide bu birakma sebebimi???
Cevap
Sınav komisyonları sanki ticari işletme gibi çalışıyorlar insanların durumu ortada biraz hoş görülü olmaları lazım ticaret gibi gormemeliler
Cevap
Direksiyon sınav ücreti 130 tl yazıyor, sürücü kursu benden 150 tl istiyor. Bilen yazsın yoldaşlar
Cevap
Ben birincide kaldım arka subaya değsin dedi ben sevmedim aslında aynadan görüyorum eminim bıraktılar bedavadan bide 2 direksin sınavına 350 TL istediler bu hakmi bir kere çalıştırdılar bizi bı 40 dk. Falan ondads l parka sokmadilar sınavda l parka girdim sıkıntısız paralelde bedavadan bıraktılar ayıp günah be hakkimi helal etmiyorum ne devlete nede bu kurslar bizden 1000 TL para alıyorlar bide 2 dersde bı daha sınav harcı içinde 350tl aliyolarr
Cevap
benide kaldırım carpmadıgı halde kaldı dedıler asla hakkımı helal etmiyorum zor şartlarda almaya çalışıyoruz cidden yazık
Cevap
Teorik dersler bittikten kac gün sonra oluyor yazılı sınav
Cevap

Yorum ekle