DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ 2022

En çok merak edilen konulardan biri MEB direksiyon sınav tarihleri nasıl belirleniyor sorusudur. İllere göre en yakın direksiyon sınavı ne zaman sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz. 2022 Mevzuatına göre yazı güncellenmiştir!

direksiyon sınav tarihleri ne zaman

Direksiyon Sınav Tarihleri
2022 Temmuz Ayı Cumartesi oturumu Pazar oturumu
2 Temmuz 2022 3 Temmuz 2022
9 Temmuz 2022 10 Temmuz 2022
16 Temmuz 2022 17 Temmuz 2022
23 Temmuz 2022 24 Temmuz 2022
30 Temmuz 2022 31 Temmuz 2022
2022 Ağustos Ayı Cumartesi oturumu Pazar oturumu
6 Ağustos 2022 7 Ağustos 2022
13 Ağustos 2022 14 Ağustos 2022
20 Ağustos 2022 21 Ağustos 2022
27 Ağustos 2022 28 Ağustos 2022

Not: Her bir sınav komisyonunda 12 aday direksiyon sınavına girmektedir.

Direksiyon Sınav Süreci Nasıl İşler?

Aşama-1 Öncelikle sürücü adayı kursa başvuru yapıp elektronik sınavı eğitimi alıyor ve ardından teorik sınava giriyor. İşte burada teorik sınavdan başarılı olan sürücü adayı için direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Yani bir sürücü adayı teorik sınavdan başarılı olamadıkça direksiyon sınavına da girmeyi hak kazanamaz. Bu detaya lütfen dikkat ediniz.

Aşama-2 Teorik sınavda başarıyı yakaladığınız anda direksiyon eğitimi süreci başlıyor. 

Aşama-3 Direksiyon sınavı eğitimi alınırken, sınav tarihlerinin belirlenme sürecinde tamamen ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinin ilgili birimlerinin takdiri etkin oluyor.

Aşama-4 Sürücü kursu sınav tarihini ve saatini size bildirir. Sınava girebilmeniz için çift onaylı giriş belgesinin sürücü kursundan elden almanız gerekiyor.

Direksiyon Sınavı Merak edilenler:

Direksiyon sınavı eğitimi aldıktan sonra ortalama ne kadar süre sonra sınava girebilirim?

Genel olarak ortalama 4 hafta sonra sınava girebiliyor.

Direksiyon sınavları hangi gün yapılıyor?

Direksiyon sınavları cumartesi veya pazar günü yapılıyor. Sabahtan akşama kadar.

Direksiyon sınavı nerede yapılıyor?

Çok merak edilen konulardan biriside sınavların nerede yapıldığıdır. Sınavlar trafiğe açık evvelden belirlenmiş eğitim ve sınav güzergahlarında yapılıyor. Büyük şehirlerde hemen hemen her ilçenin kendine ait eğitim ve sınav alanı bulunuyor. Eğitim de sınav da bu alanda yapılıyor. 

Eğitim yerimden memnun değilim değiştirebilir miyim?

Hayır eğitim ve sınav yerini değiştiremezsiniz.

Direksiyon sınav saatini ve tarihini kendi isteğimle değiştirebilir miyim? 

İlçe milli eğitim müdürlükleri kendi planlamaları dahilinde tarih ve saati belirliyor. Bu nedenle değiştirme imkanı bulunmuyor.

Direksiyon sınav tarihi daha ileri bir tarihte olabilir mi?

Evet olabilir. Sürücü kursunda yeterince aday yoksa tarihler değişebilir.

Kalırsam sonraki sınav ne zaman?

Direksiyon sınavında kalan adayın telafi eğitimi alması gerekiyor.. Bir sürücü adayı direksiyon sınavından kalırsa 2 saatlik bir telafi eğitimi alma zorunluluğu var. Gene ilçe milli eğitim planlamasına göre en yakın tarihte tekrar sınava girebilirsiniz. 

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor?

35 dakika sürüyor. 5 dakika aracın genel yapısı, kaputun içindekiler, ışıklandırma sistemi, soğutma sistemi, silecek sistemi, akü, motor yağı ile ilgili sorular soruluyor(Araç Tanıma). Kalan 30 dakika için araç sürüş tekniğiniz 2 gözetmen komisyon üyesi ve direksiyon eğitmeniyle birlikte test ediliyor.

Direksiyon sınav sonucunu aynı gün öğrenebilir miyim?

Direksiyon sınav sonucunda başarılı veya başarısız olduğunuzu aynı gün öğrenebiliyorsunuz. Hatta son değişikliklerle birlikte sınav biter bitmez de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavını kazanırsam ne olur?

Direksiyon sınavını kazandığınız zaman sürücü kursu tarafından hazırlanan sertifikalar milli eğitim müdürlüğüne gönderiliyor. Ardından onaylanıyor ve sertifikanızı aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne başvuru yapıp ehliyetinizi alabiliyorsunuz. Sertifikalar 1 hafta 10 gün içerisinde hazırlanıyor. Ehliyetler ise nüfus müdürlüğüne başvuru yaptıktan 1 hafta sonra adresinize gönderiliyor.

Alt kısımda direksiyon eğitmenlerinin destekleriyle özel olarak hazırladığımız yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Direksiyon sınavıyla ilgili önerilerimiz nelerdir?

Ülkemizde 2013 sonrasında ehliyet sınavının bütününde köklü değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler ciddi bir denetimi de beraberinde getirildi. Sınavlara bakış açısı değişti. Her şey çok önemseniyor. Böyle bir ortamda da sizin bütün süreçleri önemsemeniz gerekiyor.

Sürücü kursunun size vermekle yükümlü olduğu direksiyon eğitimlerine mutlaka katılın. B sınıfı için 14 ders saati eğitimin bile aslında ne kadar az olduğunu eğitimler bitince anlayacaksınız. İlk başta öğrenen için çok komplike bir yapı. Çünkü işin içinde, heyecan, baskı, trafik kuralları gibi önemli değişkenler var. Direksiyon dersleri kaç saat?

Önerilerimiz:

- Araba kullanmayı ne kadar iyi öğrenirseniz o kadar kendinize güvenirsiniz, kendinize ne kadar güvenirseniz heyecanınızı o kadar yenersiniz, heyecanınızı yenerseniz başarılı olma şansınız o kadar artar...

30 Bin sürücü adayıyla yaptığımız, 10 maddelik anket çalışması sonuçları göre adayların yüzde 46(14.900 kişi)'si sınavda ki en önemli faktörün heyecan olduğunu belirtmiştir. Heyecanı yenmenin en kolay yolu ise kendine güvenmekten geçer.

- İzleyin... En güzel yöntemlerden biri izlemektir. Neyi izleyeceksiniz? Abiniz, babanız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuz araç sürdüğü zaman dikkatli bir şekilde izleyin. Örneğin yokuşta nasıl kalktığına bakınız, kırmızı ışığa yaklaştığı zaman nasıl ağır yavaşladığına dikkat edin, döneceği zaman nasıl sinyal verdiğine, belli bir devire ulaştıktan sonra nasıl vites değiştirildiğini izleyin, tabelalardaki işaretlere ve uyarılara bakın, arada sorun, eğer şoför hatalıysa hatasını söyleyin vs vs..

Öğrenmek sadece uygulamakla olmaz. Eğer eğitim sürecinize bunları da katarsanız bilerek ve hatta bilmeyerek çok şey öğrendiğinizi anlayacaksınız..

- Teorik sınava hazırlanırken öğrendiklerinizi tekrar edin... Teorik sınavların amacı size kuralları öğretmektir. Öğrendiğiniz kuralları akan trafikte uygulayın. Örneği şehir için trafiğinde hız limitinizi bilin, sollamanın nasıl yapıldığını teoriden uygulamaya geçirin, trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini özümseyin. Çünkü teoride öğrendiğiniz her şey sınavda bir başarı kriteri olarak ele alınacak...

 - Sınavda puanlama yok.... Bu sınavda puanlama 100 üzerinden verilmemektedir. Adaylar hataları sonucunda Geçti veya Kaldı şeklinde değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerine bakmak size fayda sağlayabilir. Puanlamada üç renk var. Mavi renkli maddeler 5 hatada, sarı renkli maddeler 2 hatada ve kırmızı renkli maddeler tek hatada kalma nedenidir.

Puanlamayı incelemek için tıklayınız.

- Yokuşta kalkış, geri geri gelme ve park... Sınavda en belirleyici aşamalar bunlar. Bu aşamaları daha derinlemesine öğrenmenizi öneriyoruz. 

Yokuşta kalkarken 2.defa stop etmeden,

Geri geri gelirken kurallara uygun, paralele çizgilerin dışına çıkmadan,

Park ederken bir hamlede park yerine girebilmeli ve park alanı içinde en fazla iki hamlede parkınızı gerçekleştirebilmelisiniz. Direksiyon uygulama aşamalarıyla önemli ayrıntılar için tıklayınız.

- Eğitim aldığınız sırada genelde, araçta siz ve usta öğreticiniz oluyor. Fakat sınavda siz, usta öğreticiniz ve iki komisyon üyesi yer alıyor. Sınavlarda "yokuşta kalkarken" zorlanılıyor. Sebebi araçtaki yük miktarının artmasıdır. O nedenle sınavda yokuşta kalkarken dikkatli olunuz.

- Bineceğiniz arabayı iyi tanıyın. Bineceğiniz arabayı tanımanız sürüş esnasında size esneklik katacaktır. Hem de direksiyon sınavında komisyon tarafından, aracı tanıyıp tanımadığınızın anlaşılması amacıyla sizlere sorular sorulacaktır. Akü nerede, silecekler nasıl açılır, kaput nasıl açılır, yağ nereden konulur, ilk yardım çantasında neler var, arka bagaj nasıl açılır vs. vs. Bu tarz sorulan sorulardan 5 tanesini bilmezseniz başarısız olursunuz. Usta öğreticiniz size bu eğitimi verecektir.  Aynı zamanda bu sorular heyecanınızı yenmeniz için bir fırsat olabilir. Komisyonla iletişim kurmanıza yardım eder. Araç tanımayla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

- 2022 Direksiyon sınavı giriş ücreti 160 TL'dir(MEB'e ödenir). Fakat direksiyon sınavından kalınca işlerin değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumda "zorunlu telafi eğitimi" olarak adlandırılan, 2 saatlik eğitimi almak zorundasınız. 2 saatlik eğitimi sürücü kursu veriyor. Bu eğitim hatalarınızın kapatılması amacıyla yapılan bir eğitimdir. Tam bu noktada ücretler artıyor. Ortalama 500-550 TL arası bir ücret söz konusu. Direksiyon sınav ücretleri için tıklayınız.

- Direksiyon sınavından geçersem... Eğer sınavdan geçerseniz 2 hafta içinde sürücü dosyanız hazırlanıyor. Harç ücretlerini ödeyip, Emniyetten randevu alarak sürücü dosyanız ile başvuru yapıyorsunuz. Başvuru yaptığınız anda "Geçici ehliyet" veriliyor. Yani direksiyonu geçtikten sonra 2 hafta içinde ehliyetinizi alabilirsiniz... 15 gün içinde de ehliyetiniz adresinize geliyor. Geçici ehliyet belgesi için tıklayınız.

Herkese başarılar.

Yorumlar

sınavda emniyet kemeri çekmenin anlamı ne demek hoca ilkte çekmişti benimkini
Cevap
bi arkdaşımın 2 ci dosyası bitmiş 1 ci sınava kendi girememiş kalan iki hakkı milli eğitimde bilgisayar hatası mı oluyor
Cevap
Sınavlarda 4 kez kaldığım için, tekrar eğitim alıp sınava gireceğim. Ama bu ay sınavın olacağı haftalarda şehir dışında olacağım için bu ay değil bir sonraki ay sınava girmek istiyorum. Bu ayki sınava katılmama şansım yok mu? Sınavlardan kaldığım içim devlet tarafından otomatik sınav tarihi mi atanıyor yoksa bu ayki sınav için başvurmama gibi bir seçeneğim var mı ? Bir sonraki ay olacak sınavlar için girmeyi seçebiliyor muyum ? Şimdiden teşekkürler..
Cevap
Hayır devlet kendisi atamıyor sürücü kursunuz sizi arıyor şu tarihler arasında sınav var gitmek istiyor musunuz diye soruluyor evet veya hayır diyorsun sende benim ilk sınavımda da kaldıktan sonra da arayıp sordular
Cevap
kardeşimde ayın 18 inde girdi ilk sınavıydı heyecan yaptı biraz rampada önündeki iki kişi kaydırıdı kardeşimde öndekilerden dolayı kaydırınca kalkışı güzel yaptı biraz sinyalde karışıklık yapsada hemen geçti ilk sınavda manuel kullanmasına rağmen
Cevap
otomatik alıp 3cüde geçenler zorlandınız mı hiç sınavlarda
Cevap
Geçen aYın 24ünde teorik sınava girdim ve hala Direksiyon sınav tarihim belli olmadı ne yapmalıyım kurs ile alakalı bir sorun mu
Cevap
Kursa sor yine de. Benim kardeşime 3 ay sonra direksiyon sınavı dediler. Gittik konuştuk ilk sınava girecekmiş
Cevap
Eylülde tır sınavı varmı bilgisi olan var mı butun kurslar ekimde diyor normalde her ay olmuyor mu
Cevap
Teori sınavını geçtim. Eylül 9 ila 10 daki sınavda yoğunluk var diyerek beni direksiyon derslerine çağırmadı benim sınav hakkım geçiyor mu. Ders almadığım halde sınav üçreti ödeyip sınava dahil edebilirler mi
Cevap
Ben ikinci kez kldim bugün direksiyon sınavından 3 sinv nezamn olur
Cevap
dediğin gibi bende 3 kez girmiştim 3 cüde sakinleştirici sayesinde geçtim
Cevap
Hangi sakinlestrici kullandınız ben dideral aldım 4 gün önce başlayın dedi pazar günü sınavım var
Cevap
Merhaba bazı durumlar yüzünden direksiyon sınavına giremedim bir sonraki sınavda mümkün olabildiği kadar ileri bir tarihte olsun istiyorum bu mümkün müdür
Cevap
Ben 2 .ci sinavda kaldım 660 TL ödedim 3 .cuye girmek icindemi aynı ücreti oduycem acaba yoksa dahami fazla
Cevap
Siz zaten üçe girmek için 660 TL odediniz
Cevap
Hayır 550 600 TL 4 hakkın var onları yakarsan extra 4 direksiyon hakkı daha almak isterseniz 3500 4000 TL arasında ucret ödeyip alabiliyorsunuz bundada geçemezseniz dosya yanıyor sıfırdan başlıyor yazılı sınav tekrar dosya parasi
Cevap
Zorunlu direksiyon eğitimim 20 Ağustos’ta tamamlanacak. Zorunlu eğitim tamamlandıktan sonra, dosyam yanmadan en geç kaç ay sonraki sınava kadar girme hakkım var?
Cevap
Direksiyon sınavlarında söylediğiniz gibi esnek bir zamanlama söz konusu değil. İlçe milli eğitim kendi uygunluğuna göre planlama yapıyor. Ama zorunlu eğitim tamamlandıktan 1 ay kadar sonra ilk direksiyon sınavınız olur diye tahmin ediyorum. İlçedeki yoğunluğa bağlı tabi bu.
Cevap
benimki her ayki sınav tarihim belli oluyordu otomatiklerde sunan tarihleri hemen belli olduğu için mi hemen belli oluyor
Cevap

Yorum ekle