Direksiyon sınavında “ön sınav” uygulaması kaldırıldı!

 

Direksiyon sınavına girecek sürücü adaylarına, sınavdan önce sürücü kursu tarafından yapılan ve sürücü adayının sınava hazır olup olmadığının anlaşılması için geçmiş senelerde başlayan "ön sınav" uygulaması Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan değişikle kaldırılmış olup resmi gazetede yayınlanmıştır.

 

Ön Sınav Nedir?

Söz konusu “ön sınav” uygulamasının, resmi direksiyon sınavı kadar bağlayıcılığı olmasa da sürücü adaylarının sınava hazır olmadığının anlaşılması neticesinde verilecek fazladan derslerle MEB tarafından gerçekleştirilen sınavlara tamamen hazır olması amaçlanmıştır. Bu noktada belirtmekte fayda var ki sürücü adayları tüm eğitimlerini alıp, sürücü kursunun yaptığı ön sınava girip başarı düzeyleri uygun görülmediği takdirde alacakları ekstra eğitimler için ilan edilen sayıda direksiyon ders ücretini ödemek durumundaydı.Değişiklikle artık sürücü adayları aldıkları eğitimler neticesinde “ön sınav” yapılmaksızın direksiyon sınavına girecektir. 

 

Direksiyon Dersi Eğitimleri ve Uygulama Sınavları Aynı Güzergahta Yapılacak

Yönetmelikte yapılan diğer bir değişiklik ise “güzergah” kavramına yapılan açıklamadır. Hazırda sürücü adayları sınava girdikleri yerde eğitim görmektedir. Uygulama bu şekilde olmasına rağmen yönetmelikte “güzergah” kavramının tanımı yapılarak direksiyon dersi eğitimlerinin ve uygulama sınavlarının bu güzergahta yapılması hükmü getirildi.

 

Komisyon Ücretlerine Zam Geldi

Komisyonlarda görev alan öğretmenlerin brüt ücretleri 263 TL lira iken 338 TL’ye çıkarılmış olup ödemeler yeni ücret tarifesi üzerinden yapılacaktır.


2018 yılında teorik sınavlarda da değişiklik yapılacak

2018 yılı itibariyle şu an pilot uygulama olarak gerçekleştirilen elektronik ehliyet sınavları, klasik testlerin yerini alacak ve daha esnek zamanlarda sınav yapılmasının önü açılacaktır. Adaylar yılda 5 defa gerçekleştirilen ehliyet sınavlarını aylarca beklemek durumundayken e-sınav vesilesiyle 15 günde bir ehliyet sınavına girme şansı bulacaktır. Böylelikle ehliyet sınavının aylarca süren maratonu daha da kısalacak tüm süreçler düşünüldüğü vakit 2 ay gibi kısa sürede aday ehliyetine sahip olabilecektir.

 

Kaynak: http://www.meb.gov.tr/surucu-kursu-yonetmeliginde-degisiklik/haber/14761/tr