DİREKSİYON SINAVI ÖZEL SAYFASI

direksiyon sınavı tecrübeleri

2013 yılından itibaren direksiyon sınavlarında köklü değişikliklere gidildi ve her geçen gün direksiyon sınavlarının uygulama esaslarında sürekli yenilikler yapılıyor. Tabi ki eskiden direksiyon sınavlarında başarılı olmak zor değildi. Eski sistemde başarı oranları %95 civarı seyrederken günümüzde genel olarak başarı %50 civarında seyrediyor. Özellikle ilk defa direksiyon sınavına giren adayların başarı oranı haliyle düşük oluyor. 

Direksiyon sınavından kaldım şimdi ne yapacağım?

Öncelikle geçmiş olsun. Direksiyon sınavından kalan bir sürücü adayının sıradaki sınavı beklemesi gerekiyor. Bu noktada şimdi sizler özellikle sıradaki sınavın hangi tarihte olacağını öğrenmeye çalışıyorsunuz. Ne yazık ki kimse bu konuda size kesin bir tarih veremez. Haliyle niye diye soracaksınız? Tarihler belirlenirken bir çok unsur sistemsel olarak ele alınıyor. Sürücü kursunun aday sayısı az olabilir, sizin girdiğiniz tarihe yakın bir tarihte teorik sınav gerçekleşmiş ve sınava giren adayların direksiyon sınavına girmesi gerekebilir, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün sınav planlaması vs. Bu gibi unsurlardan ötürü sınav tarihiniz 3-6 hafta arası olması muhtemeldir. O yüzden kurs arayıp bilgi almanız gerekecektir. Çoğu kurs sınav tarihlerini mesaj olarak bildirmektedir. 

Direksiyon sınavı için bir daha ücret ödeyecek miyim?

Üzülerek söylüyoruz ki sınavdan kaldığınız için ödemeniz gereken direksiyon telafi eğitimi + direksiyon sınav giriş ücreti var. Direksiyon sınavı giriş ücreti MEB tarafından 110 TL olarak alınmaktadır. Bunun yanında 2 ders saati olarak kurs size direksiyon telafi eğitimi vermek zorundadır ve haliyle bunun da ücretini sizden talep edecektir. İllere göre değişiklik gösteren bu ücret ortalama 200-300 TL civarıdır. 

Direksiyon sınavında dikkat edilecek hususlar nelerdir?