DİREKSİYON SINAVLARINDA DİJİTAL DÖNEM

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan ehliyet sınavına ilişkin yeni bir uygulamanın daha startı verildi. Sürücü adaylarının ehliyet alımlarına yönelik yapılan direksiyon uygulama sınavının değerlendirmeleri 2018 yılından itibaren tablet üzerinden yapılacak.

Direksiyon Sınavında Tablet Dönemi

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu tarafından yapılan açıklamada ehliyet alacak olan sürücü adaylarının teorik sınav sonrası direksiyon uygulama sınavına girdiklerini belirtti. Her yıl yaklaşık olarak 1,5 milyon sürücü adayının direksiyon uygulama sınavına girdiğini ve uygulama sınavındaki başarısızlıklarla birlikte bu rakamın 2 milyonu aşkın kursiyere uygulama sınavı yapıldığını söyledi.

Direksiyon uygulama sınavlarındaki yoğunluğun sayıca fazla olması ve AB standartlarının yakalanması adına uygulama sınavlarındaki değerlendirmeler bundan böyle tablet bilgisayarlar üzerinden yapılması kararlaştırıldı. Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenlerin elinde bulunan tabletlerin içerisine yüklenecek yeni sistemle birlikte sürücü adaylarının girmiş oldukları uygulama sınavının değerlendirmesi anında tablet üzerinden yapılarak sisteme aktarılacaktır. 

İlk Uygulama Pilot Olarak Ankara Yapıldı

Direksiyon uygulama sınavında sürücü adaylarının değerlendirmesini Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri Karayolları Trafik Kanunu gereği Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan temin edilen kağıt formlarla yapmaktadır. Uygulama sınasında her sürücü adayı için en az 3 kâğıdın kullanıldığı düşünüldüğünde sürücü kurslarına ve kamuya büyük bir maliyet yüklendiği ifade ediliyordu. Bu durumun önüne geçmek, AB standartlarının yakalanması ve kursiyerlerin girmiş oldukları uygulama sınavının sonucunu sistem üzerinden hemen öğrenebilmeleri adına ilk uygulama pilot olarak Ankara başlatıldı.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yapılan ilk uygulamayı yakından izleyen MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü görevlileri uygulamanın gayet başarılı olduğunu ve çok yakında 81 ilde faaliyete geçeceği belirtildi. Mevcut olan 5 bin tabletin ilk olarak ilçe merkezlerine dağıtılacağını ileten görevliler bu sayede sürücü adaylarının kendi uygulama sınavın dair sonucu sistem üzerinden 35 dakika gibi kısa bir sürede öğrenebilmeleri de sağlanmış olacağını kaydettiler. Uygulama sınavının bitiminden sonra MEBBİS’e kaydedilecek olan bilgilerin anlık olarak Polis Bilgi Sistemi olan PolNet’e aktarılmasıyla zaman yönünden de büyük bir tasarruf sağlanacağı ifade edilen bir başka husustur. 

Sınavlarda Vesikalık Fotoğraf Çekilecek

Sınav sonlarında yapılan itirazlar ve joker uygulamalarını engellemek için sürücü adaylarının vesikalık fotoğrafı sınav komisyon başkanları tarafından çekilecek.