Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?

ehliyet sınav tarihleri

Son dakika! Türkiye genelinde e-sınava geçiş yapılmıştır. Artık merkezi ehliyet sınavları yerine sürücü adayları elektronik ehliyet sınavına girecekler. Ehliyetler artık çok daha hızlı alınacak! 2019 yılında ehliyet sınav tarihleri veya elektronik sınav tarihleri ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

ehliyet sınav tarihleri 2019

Büyütmek için üsteki resme tıklayınız.

Not: Genel uygulama olarak her ayın 1'i 10'u arası başvurular alınır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. E-sınav ile ilgili diğer detaylar için alta yer alan yazıyı okuyunuz.

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra ortalama 2-3 hafta içinde direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 75 TL iken, direksiyon sınav ücreti 100 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2019

1 1 1 1 1 Oylar 4.88 (8 Oylar)

Yorumlar

Ben geçen hafta kursa kaydoldum mayis 1-10 arasi sınav olur dediler mesaj geleceğini söylediler mayis için herhangi bir ücret vs. Yatıran var mı
Cevap
1 Nisanda ehliyete başvurdum. Teorik sınav ne zaman olur ?
Cevap
Sürücü belgesi almaya hak kazanmak ne kadar sürüyor sürücü kursuna yazıldığın günden itibaren teorik dersler elektronik sınav sürüş dersleri direksiyon sınavı hepsi ne kadar zaman alır tahmini
Cevap
Selamın aleyküm ben 02/02/2002 doğumluyum şuan 17 yaşındayım ve ay olarak 18 yaşından gün almışım B ehliyeti için başvuru yapabilirmiyim
Cevap
18 yaş INDA OLMAN ICIN 2001 DOGUMLU OLMAN LAZIM
Cevap
bence hemen A2ye yazıl 18 olduğunda erkenden alırsın B ehliyetini
Cevap
Malesef sen şuanda sadece motor ehliyeti alabilirsin
Cevap
Hayır alamazsınız. 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.
Cevap
09.08.2001 doğumluyum ne zaman başvurabilirim bide ağustos ayında sınav varmı acaba
Cevap
Sınavlar her ay içerisinde olur yoğunluğada bakar ayının dolmasını beklemen gerekecektir ve 1 ay sonrasında 19 dan gün almaya başlayınca sisteme ekleyebiliyorlar
Cevap
Sınav her ay içerisinde randevu sistemi ile gerçekleşmektedir. Gideceğiniz kurs size göre randevu oluşturuyor. Tabi bu sistem e-sınav için geçerli. Direksiyon sınavı için MEB in belirlediği tarihlerde direksiyon sınavına giriyorsunuz.
Cevap
Merhabalar bu sene ehliyet sınavına girmek için kurs araştıyorum . 19 yaşındayım ama teorik olmasa da direksiyon sınavından biraz korkum var hiç direksiyon başına geçmedim . Kursta iyi bir eğitim veriyorlar mı kullanma konusunda yoksa ek bir eğitim de almak gerekiyor mu ?
Cevap
94 ile geçtim çikmiş soruları çözerek. herkese tavsiye ederim.
Cevap
Calıstıgınız yerleri soylermısınz soruları yardımcı olurmusunuz
Cevap
Arkadaşlar burdaki sorular yardımcı oluyor mu sizce
Cevap
Lise diplomamı bulamadım. Açıköğretim Üniversitesi öğrencisiyim. Açıköğretim öğrenci belgesi ile başvuru yapabilir miyim yoksa diploma şart mı ?
Cevap
E devletten ogrenci belgesi al yeterli oluyor.
Cevap
E devletten lise mevzunuysan mevzun belgesini alıp verebilirsin
Cevap
Yapabilirsiniz. Ben de açık öğretimden aldığım öğrenci belgemle başvuru yaptım.
Cevap
tasdikname belgesi ile başvuru yapabiliyor muyuz?
Cevap
Arkadaşlar yaşını burda hesapliycanıza İnternetten yazın bakın tam 18 sen girersin sınava burda önemli olan geçen kalan arkdşlarımızın yorumları boş şeyler yazmayın.
Cevap

Yorum ekle