Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?

ehliyet sınav tarihleri

Son dakika! Türkiye genelinde e-sınava geçiş yapılmıştır. Artık merkezi ehliyet sınavları yerine sürücü adayları elektronik ehliyet sınavına girecekler. Ehliyetler artık çok daha hızlı alınacak! 2019 yılında ehliyet sınav tarihleri veya elektronik sınav tarihleri ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

ehliyet sınav tarihleri 2019

Büyütmek için üsteki resme tıklayınız.

Not: Genel uygulama olarak her ayın 1'i 10'u arası başvurular alınır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. E-sınav ile ilgili diğer detaylar için alta yer alan yazıyı okuyunuz.

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra ortalama 2-3 hafta içinde direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 75 TL iken, direksiyon sınav ücreti 100 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2019

1 1 1 1 1 Oylar 4.88 (8 Oylar)

Yorumlar

Ne zaman sınav acaba bilen var mı ezizin burnu kemer amaliyat olacak burnunu düzeltecek
Cevap
Eylül ayı için söylüyorum;
İstanbul'da kursa 27 Ağustos günü kayıt oldum. Aradan geçen zaman ile 6 Eylül'de Sms geldi. Teorik derslerin başlayacağı tarihi gönderdiler. Teorik dersine 9 Eylül'de başladım ve hala devam ediyorum. 19 Eylül günü sona eriyor, yaklaşık 10 günlük - günde 4 saat Trafik, İlk Yardım ve Araç Teknik (Motor) derslerini görüyorum. Teorik dersi bittiğinde yani 19 Eylül'de kursun bizlere Direksiyon dersi için randevu veriyorlar. Bu 19 Eylül'den 1 hafta sonrası anlamına geliyor. Yaklaşık haftanın 7 günü - 1.5 saat direksiyon dersi göreceğim + Simulatör dahil. Vee o zaman gün belirli yani Ekim'in 2'nci haftası! Elektronik yazılıya girme gününe... Eğer ki 35 doğru yaparsanız 70 puanla direk sınavı geçiyorsunuz ama hedefiniz her daim büyük olacak. Vee sınavı geçtik! Şimdi ise sınavı geçtikten 1 hafta sonra Milli Eğitim Bakanı sizlere Direksiyon sınavı için randevu ayarlayıp, fazla sürmemek sizin yaklaşık 1 hafta içerisinde sınava giriyorsunuz ve kazandığınız taktirde sınavı başarılı bir şekilde bitiriyorsunuz. Artık 1 hafta sonra belirli kamulardan sertifikaları alıp, sicil vs. diğer belgeleri hazırlayıp, onları belirli kamuya verdikten sonra sizlere 7 ila 10 gün arasında PTT ile sizin ev adresinize Ehliyetinizi ulaştıracaklardır. Varsa sorularınız yorumlara yazınız..!
Cevap
Peki yazılı sınavı geçemedik diyelim, ne olacak? Aynı şekil direksiyon sınavı içinde soruyorum. Şimdiden teşekkürler.
Cevap
Ben eylül 5 te kaydımı verdim şimdi bekliyorum ne olacak
Cevap
Bende 5 eylülde kayıt oldum 10 eylülde dersler başladı benim
Cevap
Haziran 30 kayıt yaptım sınav tarihi daha belli değil bu ayki sınav tarihini bilen yada giren varmı
Cevap
ben eylül 5 te kayt oldm surucu kursu bana 50 gun sonra ehlıyet elnde dedı yorumlara bakıormda mıllette neden boyle
Cevap
E- sınavlar ne zaman
Cevap
Ben geçen ay kayıt oldum ne msj geldi ne sürücü kursu aradı sınav ne zaman olacak
Cevap
Ekim'in 3'üncü haftası!
Cevap
Temmuz ayının sonunda yazıldım bayramdan önce teorik dersler bitti harcıda yatırdım elektronik sınavım tarihi daha belli değil acaba 6 ekime alabilir miyim ehliyet elime
Cevap
Nisan 10da kayit oldum.Mayis 11de teorik dersleri 1 hafta gördük. Mayis 19da harcı yatırdım. Haziran 24 te sınava girdim. 94 puan aldım. Temmuz 20de direksiyon dersini vermeye başladılar. En son 8 ağustosta dersi bitirdik bayram var diye. 10 ağustos direksiyon harcı kursa verdim. 1 dersim daha var. Ve sınav tarihim hala belli değil. Benim kurs o kadar ilgisiz ve baştan savma ki, 4 ay bitti hala beklemedeyim çok ağır ilerliyor. Internet videolarıyla çalışmaya gayret ediyorum. Kayıt olurken 2 ayda ehliyet elinizde demişlerdi oysa ki.
Cevap
Arkadaşlar ben ağustos grubuna kayıt oldum. Sonuç olarak e sinav 14 eylüle attı bu normal mi ağustosun sonunda olması gerekmiyor mu
Cevap
Kardes bende 14 agustosda yazildim sinav 21 eyluldeymis
Cevap
bende ağustos grubundayım daha erken olmasını bekliyodm eylül 14 e attılar beni . ve ünv gitmem gerekiyo nasıl olacak bilmiyorm
Cevap
Bana mesaj geldi şimdi 22 Eylül’de diyo
Cevap
burdan niye sormuyosun :)
Cevap
Ağustos da ki sınav tarihleri ini bilen var mı
Cevap
Ben 6 temmuzda kayıt oldum daha sınav tarihim belli deil tahmin nezmn açıklanır tarihler
Cevap
Merhaba arkadaşlar ağustosta ne zaman sınav tarihi belli olan var mı
Cevap
Ay Sonunda Yada Ay Başında Sinav OLacak Ama Kesin Tarih Belli Degil Haftaya BeLi OLur
Cevap
2013 gibi ehliyet ve direksiyon sınavlarına gördüm almayı hak kazandım.Ama o ara sorunlardan alamadim.simdi uzun zaman geçtiği için dosya mi alsam dahi ehliyet alamiyormusum.ne yapmak lazim bilgisi olan varmi acaba
Cevap
Dosyani ehliyet kursundan alip il milli egitime gidip onceki kaydini sildiriyorsun ve yeniden basvuru yapiyorsun..
Cevap

Yorum ekle