Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?

ehliyet sınav tarihleri

Son dakika! Türkiye genelinde e-sınava geçiş yapılmıştır. Artık merkezi ehliyet sınavları yerine sürücü adayları elektronik ehliyet sınavına girecekler. Ehliyetler artık çok daha hızlı alınacak! 2019 yılında ehliyet sınav tarihleri veya elektronik sınav tarihleri ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

E-Sınav Başvuru İşlemleri

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra ortalama 2-3 hafta içinde direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 75 TL iken, direksiyon sınav ücreti 100 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

ehliyet harç ücreti 2019

1 1 1 1 1 Oylar 4.83 (6 Oylar)

Yorumlar  

Merhaba.. Mersin'de bir aydan beri bekliyorum.. E-sınavı henüz belli değil!
Cevap
Öncelikle selamın aleyküm benim 13.03.2001 Doğum tarihim ve Mart’ın 10nu ehliyet başvurusunun son tarihi ben 3 gün önceden yazılma şansım olur mu ?
Cevap
5 AY ÖNCE BİLE YAZILABİLİRSİN
Cevap
benim ocağın 4 ünde sınavım vardı ama ben sınava gidemedim şimdi en erken tekrar para yatırıp ne zaman sınava girebilirim
Cevap
Arkadas kurs muhrun ustune imza atmamis bugun almadilar sinava bir dahaki sinav ne zaman olur
Cevap
Merhaba arkadaşlar ben geçen sene yazılı sınava girdim kazandım direksiyondan kaldım ve il değiştirdim şimdi olduğum ilde tekrardanmı yazılı sınava gircem yoksa önceki sürücü kursundan belgelerimi isteyip yeni bir yere yazılıp sadece direksiyon sınavınamı girerim
Cevap
merhaba hülya kardeşim. Şimdi geçen sene direksiyon sınavından kaldım demişsiniz. Direksiyon sınavında 4 hak var. 4 haktan birden mi kaldınız onu bilmek lazım. Eğer sürücü kursuna hiç gitmediyseniz ve haklarınız yandıysa bile şöyle bir durum var sadece direksiyon sınavı eğitimini yeniden alarak +4 direksiyon hakkı alabiliyorsunuz. Ama bunun için dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor (tabi geç kalmadıysanız). Bunun farklı bir ilde ki sürücü kursunda olup olmadığını araştırınız.

Şayet sizin direksiyon sınavı giriş haklarınız bitmemişse il farketmez gelir sınavınıza girersiniz. Yani sizin bu noktada yapmanız gereken sürücü kursuyla iletişim kurmanız gerekiyor.
Cevap
Arkadaşlar 24 aralık 2018'de kursum bitti.şehir dışına çıktığım için teorik sınav için henüz randevu aldırmadım.şimdi randevu almak istiyorum fakat kurs müdürü en son sınavın ayın 5'inde olduğunu bu yüzden ancak şubat ayında sınava girebileceğimi söyledi.öğrendiğime göre haftanın hergünü esınav yapılıyor.neden şubat ayıma sarktığını anlamadım.yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap
Haftanın her günü yapılmıyor sürücü kursu sistemi açınca harcı yatıran kursiyerleri otomatik olarak aynı güne atıyor yani her kursun öğrencileri ayrı ayrı zamanlarda girmiyor sınava hepsi aynı anda giriyor ve sonrada sistem kapandığı için öteki ayı beklemen gerekiyor sonra sınav tarihleri alınıyor çünkü ben de ilkinde kaybettim bir soruyla ordan biliyorum
Cevap
Zormuydu pekı bnım de subatın ucunde
Cevap
ben 24 aralıkta ki sınava girdim geçtim ve direksiyona hala girmedim direksiyon sınavı normalde ne zamandı ?
Cevap
Ocagin 21 inde sinavim var pazartesiye denk geliyorum saat 19:15 de haftasonu olacagini dusunmustum ama hayırlısı nerden calışmaliyim
Cevap
İl/ilçe neresi efendim...
Cevap
Ocak ayında e sınav ne zaman
Cevap
Ocak 10'da resmi kayıtlı olacakmışım kaç gün sonra yazılım olur acaba ?
Cevap
15-20 gün sürüyor. yoğunluk var öyle düşün mert. sonuçta eskiden merkezi sınav varmış şimdi de e-sınav talep düşmedi ki koskoca istanbulda bile 3-4 yerde e-sınav merkezi var. e-sınav merkezi dememe bakma bir tane bilgisayar sınıfı.
Cevap
6 aralıkta teorik derse gittim sınavım ne zaman olur ??
Cevap
Beyler bayanlar önce herkes bir sakinleşsin Ocak 8 de elektronik sınava girdim yani dün sınavın bitişine 30 dk kala çıktım yani 15 dakikada sınavı bitirdim puanım 86 ydı hiçte zor değildi ben buradanda çalıştım buradaki soruların bire bir aynısı 20 tane nerden baksan çıktı geriside göze aşina olan konulardı rahat olun kasmayın çok kolay biraz buradan soru çözün geçersiniz
Cevap
Erkekmisin bayanmısin konuşmamız lazım
Cevap
e sinav yilin her günü varmı yani ben kayıt yaptığım gibi sınava girebilirmiyim
Cevap
Sürekli sınav oluyor halil bey. Genelde haftasonları yapılıyor e-sınavlar. Kayıt yaptığınız gibi giremezsiniz. Kayıt işleri , yoğunlu vs. gibi etkenler var. 15- 20 gün sürebilir sınava girmeniz. Belki arta da bilir. İllerde ve ilçelerdeki sürücü kursu yoğunlukları ve e-sınav merkezi yoğunluklarına bağlı
Cevap
Ben de ayın 12'sinde sınava gireceğim sorular hangi tarihten çıkıyor hangi tarihi çalışmamız gerekiyor merak ediyorum cevap verir misiniz
Cevap
2017 ye bakmanı oneririm
Cevap
bende buğün yazıl dım arkadaşlar sınav soruları zormu
Cevap
Sadece kurs ücreti nekadar
Cevap
İl lere göre değişiyor diyelim istanbulda 2750 şanlıurfada 2000 tl
Cevap
Ben Sürücü Kursuna Kayıt Oldumda Bana Kayıt Olmadan Önce Ocakta Girersin Dedi Şimdi Yok Dosya Gelecek Şubatta Girersin Diyor Ocak Ayında Sınava Giremezmiyim Her Hafta Sınav Var Deniliyor?
Cevap
Para vermemissen kaydimi alacam baska yerde ocakta sinava alackalar de nasılda alirlar seni sinava . Ben oyle yaptm bu ay sinava girecem;))
Cevap
Mecbur Kapora Verdim Taksitle Anlaşmıştım, Yani Onların Keyfine mi Kaldık Dosya İşlemi Yalan mı?
Cevap
velhasil kelam direksiyondan kaldik surucu kursu 360 tl para istedi 110 tlsi milli egitimr 250 tl si ise egitim icin. yazik degil mi kardesim ben asgsari ucretle calisan bi insanim. maasimin 5'te birini surucu kursunun hatasina mi feda etcem her defasinda? uyanik olun
Cevap
Şimdi sayın editörler lütfen yazdigimi onaylayin ki buradan bir cok insani uyarmis olmak istiyorum ki benim yaptigim hatayi yapmasinlar.
degerli dostlar konulara calisip, cikmis sorulari cozerseniz sinavi zaten kazanirsiniz on da pek bi problem yok. bizim kursta 15 kisilik gruptuk kazanamayan 1 kisiydi.
esasen benim sizi uyarmak istedigim direksiyon sinavidir.
kardesim bir gunde arac kullanmak ogrenilmez. surucu kursu size dayatiyor gel ogren kardesim diyor. iste 12:00-16:00 arasi.
bu isin yasalini arastirinca bi bakiyorsun 14 ders saati (ders saati 40 dakika) ama bunu bir gunde degil zamana yayarak yapsana kardesim. komşu var bayan demin arabayi bildigin kici dusarda birakmis. bildigim kadariyla 6 senedir arac kullaniyor. ben se bor gunde ogreniyorum park etmeyi:)
Cevap
istanbul bagcilarda 12-13 ocakta direksiyon sinavina girenleri gorelim.
Cevap
Ocakta elektronik sinav kac kere olcak
Cevap
Sınav hemen hemen hergun oluyor dostum. zatena artik tum sinavlar elektronik sinav seklinde. mesele sinavin ne zaman olduguyla ilgili degil anladigim kadariyla sinavdan kalmissib. sinavdan kalanlar tekrardan en gec 15 gun icerisinde giriyor sinava. ha sunu da soyleyim illa ayni gun ayli saat olscak diye bisey yok. haftasonu sabah 8'den aksam 8'e kadar e sinav var benim girdigim e sinav merkezinde.

bu arada ben sinadan gectim direksiyon tarihimi bekliyorum. 2 hafta sonra olur dediler zaten belli olursa onumizdeki hafta giris belgen hazir olur gel al dediler.
Cevap
5 Ocak’ta e sınava girdim kaldım bir sonra ki sınava ne zaman girerim
Cevap
Bir dahaki sınav ne zaman olur
Cevap
bende bugün kaldım duba parrkta 10 cm ile ne zaman merak ediyorum 1 sonraki sınav bilen yokmu
Cevap
kaldirimla arac arasinda 10 cm var diye mi? dubayi 10 cm gectin diye mi dostum? tam olarak anlamadim.
Cevap
Sorular kolay mi ben inter net ten takip ediyorum soru cozuyorum
Cevap
4 aralıkta e-sınava girdim 19-20 ocakta direksiyon sınavı diyorlar 1,5 aydır bekliyorum öğrendiğimi de unutcam
Cevap
giriş belgeni aldinmi dostum
Cevap
03.12.2018 e-sınava girdim direksiyon sınavı ayın 30 oldu 26 gün bekledim
Cevap
Ben 20 aralık ta yazılı sınava girdim direksiyon sinav tarihi ne zaman olur bilgisi olan varmı
Cevap
Benzer sorular gelebileceğini düşünerek cevap vermeye çalışalım. Fatih bey 20 Aralık 2018'de teorik sınava girdiniz direksiyon sınav tarihini merak ediyorsunuz. Size kimse kesinlikle şu tarihte olur diyemez. Çünkü sürücü kursunda kaç aday sınava giriyor? Hatta iliniz veya ilçenizde ki diğer sürücü kurslarının toplam aday sayısı sınav yapmak için uygun mu? Millet Eğitimin sınav planlaması nasıl? Gibi çeşitli soruların cevabını bilmiyoruz. Her ilde veya her ilçede bu nedenle sınav planlaması farklı yapılır.

Ama uygulamada genele vurursak bu dönemde bir çok kişinin sınava girdiğini hesabedersek. Diğer unsurlarda göz ardı edilirse ortalama sınavdan 2-3 hafta kadar sonra genel olarak direksiyon sınavları yapılıyor.
Cevap
2-3 hafta içerisinde olur
Cevap
23 Aralık’ta direksiyon sınavım var inşallah geçerim
Cevap
12-13 Ocak direksiyon sınav girecek arkadaşlar şimdi den başarılılar dilerim
Cevap
Tarihler belli oldumu
Cevap
12 ocakta olan direksiyon sınavına hangi adaylar giriyor geçen ay kaçında girdiniz siz yaziliya
Cevap
sürücü kursuna kayıt oldum. e-sınav merkezleri çok doluymuş o yüzden bir ay sonra ancak sınav olur dedi. ocak ayının sonu gibi sınava girersin dedi kurs müdürü. şunu sormayı unuttum e-sınava girdikten sonra direksiyon sınavım ne zaman olur acaba?
Cevap
15 gün sonra
Cevap
E sinavi kazandiktan 15 gun sonra direksiyon dersleri var 1 ayada direksiyon sinavina girersin
Cevap

Yorum ekle