Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?

ehliyet sınav tarihleri

Son dakika! Türkiye genelinde e-sınava geçiş yapılmıştır. Artık merkezi ehliyet sınavları yerine sürücü adayları elektronik ehliyet sınavına girecekler. Ehliyetler artık çok daha hızlı alınacak! 2019 yılında ehliyet sınav tarihleri veya elektronik sınav tarihleri ne zaman yapılacak sorularının cevaplarını en ince detayına kadar alt kısımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında bulunan yorum alanına e-sınav, direksiyon sınavı ve diğer konularda kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. 

ehliyet sınav tarihleri 2019

Büyütmek için üsteki resme tıklayınız.

Not: Genel uygulama olarak her ayın 1'i 10'u arası başvurular alınır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. E-sınav ile ilgili diğer detaylar için alta yer alan yazıyı okuyunuz.

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

Elektronik sınav tarihleri nasıl belirleniyor?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra ortalama 2-3 hafta içinde direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman?

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 75 TL iken, direksiyon sınav ücreti 100 TL'dir. 

Sürücü kursu fiyatlarını inceleyiniz

Ehliyet almak için ne gibi şartlar var?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

Elektronik sınav veya direksiyon sınavından kalırsam ne olacak?

Sınavlardan kalmak sizin için iki şeyin kaybına neden olur. Birincisi zaman, ikincisi ise sınav ücretlerini tekrar ödemeniz gerekir. Ne direksiyon sınavında ne de ehliyet sınavında tek hak verilmiyor. Teorik sınav ve direksiyon için 4’er hakkınız bulunmaktadır.

Ekstra direksiyon dersi alabilir miyim?

Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız sürücü kursunuz üzerinden ekstra ders talebinde bulunabilirsiniz. Ekstra ders almanız size fayda sağlayacaktır.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor? Kaç soru soruluyor? Kaç puan almak gerekiyor?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? Soru soruluyor mu? Puanlama nasıl?

Direksiyon sınavı 5+30 dakika olmak üzere toplam 35 dakika sürmektedir. Sürücü adayına ilk 5 dakika içerisinde kullanacağı aracın iç ve dış donanımlarıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vererek ikinci adıma geçilir. Bu adımda sürücü adayı kendini ispat etmek zorundadır. 3 renkli puanlama sistemi bulunmaktadır. Sarı, Mavi ve Kırmızı olmak üzere. En büyük hatalar kırmızı kategoride yer almaktadır. Bu tarz hatayı yapan sürücü adayının sınavı sonlandırılmaktadır. Ehliyet sınavında puanlama durumu söz konusu değildir. Başarılı veya başarısız durumu yer alır.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Sürücü kursunda verilen eğitimlere resmi olarak katılmak zorundasınız. Zaten sürücü kursunda direksiyon ve teorik sınav olarak iki tür eğitim verilmektedir.

Ehliyet harç ücreti 2019

Yorumlar

Ben 23 ekimde kaydımı yaptım acaba ne zaman sınav olur
Cevap
1 sınavdan geçemedim 2.sınav ne zaman olur elektronik sınavı
Cevap
Arkadaşlar ben 25 Aralık'ta yaşımı dolduruyorum ne zaman yazılabilirim ? Yeni sene de ehliyet fiyatları zamanlanır mı ?
Cevap
Hocam 26.sında gidip yazılabilir son
Cevap
3 kasım yani bugun elektronik sınava girdim 3 puanla kacırdım dıger sınav sızce ne zamn
Cevap
15 gün sonra yeni bir randevualıcan ondan sonra sınava girebilirsin
Cevap
12 Ekimde kayıt yaptırmıştım kursa. Ne zaman sınavlara girerim arkadaşlar bilgisi olan var mı?
Cevap
Teorik dersler bitiminin döngününu sor ona göre sınav harcını yatır en geç iki hafta içinde girersin
Cevap
Teorik dersten ikinci defa girdiğin zaman ücret ne kadar
Cevap
Ben kursa 1400 tl ödedim ve onlar bana bunun devletin belirlediği minimum fiyat olduğunu söylediler pazarlık şansım olmadı yani bazı arkadaşlar 800 tllerden bahsediyor eğer onlar ciddiyse dolandırıcılık bu başka bişey değil
Cevap
ben 500 tlye kayıt oldum sınav paraları felan hersey dahıl
Cevap
Ben adana’da 2019 ekim ayında 900 liraya kayıt oldum.
Cevap
ben 700tl kayıt oldum sınavlar dahil
Cevap
Arkdslar nekdara yazildiniz kursaa nekdar para oduceniz
Cevap
1400 sadece kurs ücreti
Cevap
B sınıfı ehliyete 1600 tl civarı gidiyor
Cevap
1200 tl yazıldım surucu kursu tanıdık oldugu ıcın
Cevap
önden ödeme yapmayınız ben yaptım kayıt olurken tüm hesapı kapattırdım ama halen ehliyetımı alamaadım 3 4 aydır sınawa almıyor güwenmeyınız sınawa aldıktan snra odmenızı yapınız
Cevap
Hangi Sınıf Ehliyet Alacaksınız? B Sınıfı (Otomobil) Manuel - Otomatik 1600 - 1800 Arası İstanbul İçin Kurs Ücreti Sınav Harçlar Vs Tüm Maliyetlerle Birlikte 2800 TL Tutabilir, Bu Yaşadığınız Şehir Sizin Kazanma Potansiyelinize Bağlıdır İyi Bir Pazarlık Yaparsanız Daha Az Tutabilir.
Cevap
merhaba bende ehlıyete yazıldım surucu kursuna 800 tl verdım
Cevap
hangi il ve ilçe ben sürücü kursuna 1300 verdim hemde pazarlık yaparak normalde her yerde 1700 tl ankara için söylüyorum
Cevap
Merhaba ben 1500 tl ödedim siz ıyi az ödemişsiniz
Cevap
Elyet sınavı ne zama bilen varım bu ay icide
Cevap
12 EKİM AMA BAŞVURU TARİHİ 26 EYLÜL'DE SONDU.
Cevap
Bu ayın içinde 12-14-20 Ekim olarak biliyorum (E-Sınav)
Cevap
Ekimin 22sinde sınav sabah yada akşam hangi saate aldıysa kurs yeri randevuyu ben salı akşamı giricem 19,15te
Cevap
Bugun kaydoldum, derste bugun gel dediler. Peki esinav ne zaman?
Cevap
Ekim grubuna kaydolmuşsun büyük ihtimal kasımın 2. haftası e- sınav, yoğunluğuna göre de direksiyon sınavına kasımın son haftası girersin. Aralığı bulur alman.
Cevap
1 Eylül 2019 Tarihinde bütün belgelerle sürücü kursuna kaydoldum. Teorik dersler 16 Eylül tarihinde başladı. 28 Eylül de sınav giriş belgeleri geldi. Sınav tarihi 14 Ekim olarak gözüküyor. Teorikten geçersem eğer hemen direksiyon derslerini başlatacaklarını ve 21 Ekim de direk sınava gireceğimi söylediler. Kim ne derse ne yaparsa yapsın ehliyet alma süresi toplam 2 ayı buluyor.( Çünkü direksiyodan da geçtikten sonra belgelerin gelmesini bekliyorsunuz. ) Siz siz olun bekletmeyin. :)
Cevap
Ben sınavı kaybettim ikinci sınava nezaman girebilirim
Cevap
ben 24 ağustosta girdim şimdi 12 ekim de gireceğim 50 gün oldu yaklaşık
Cevap
Eylül 19'ında sürücü kursuna evraklarımla birlikte başvurumu yapmış bulunmaktayım fakat hayla telefonuma hiç bir şekilde sms gelmedi sürücü kursunu ben sürekli arıyorum ve son durumu öğrenmeye çalışıyorum yetkiler üzerine düşmüyor bu durumların sms gelecek deyip duruyorlar hiç bir şekilde sms gelmedi ve önümüzdeki ay olan sınav için yeterli bilgilere sahib değilim teorik derslerim bile başlamadı ve ben önümüzdeki ay olan sınava nasıl girecem düşünmüyorlarmı önümüzdeki ay sınav tarihi net bişekilde bilen arkadaşım varsa yorum yapabilirmi?
Cevap
Bak şimdi ayın 12 sinde belli oluyor normalde yani bugun ama hafta sonu diye açıklama yok yani 14 yani pazartesi belli olacak elektronik sınav zamanı senin sürücü kursunda çok kötü ben 2 hafta önce başvuru yaptım bir haftam bitti 2 haftada dersleri gördüm şu an sınv tarihini bekliyrm inşallah kazanırım
Cevap
Sınav tarıhini karıştırdım sınava giremedim tekrar nezaman girebilirim
Cevap
Ekimde ayında elektironik e sinav varmi tarih ne zaman
Cevap
Bugun sinav var 1 ekim ve 10 arasi sanirim
Cevap
14 Ekim pazartesi günü Elektronik sınavlar başlıyor...
Cevap
YAZILI EĞTİMİ ALMADIM BUHÜN SINAVIM VAR HAKKIMIZDA HAYIRLISI
Cevap

Yorum ekle