Sitemize ehliyet sınavıyla ilgili tecrübelerini paylaşan okurumuzun yazısını sizlere faydalı olması umuduyla aynen paylaşıyoruz. Kendisine de teşekkür ediyoruz.

ehliyet için öneriler

Direksiyon sınavı günü biraz erken gidip neler sorduklarına bakın. Kalanları görünce moraliniz bozulmasın ama:)

Sizin zamanınız geldiğinde ilk önce görevli kaputu açmanızı istiyor. Siz anlatmaya başlıyorsunuz: akü, motor, motor yağ kapağı, yağ çubuğu, silecek suyu, motor soğutma suyu kabı genelde bunları soruyorlar
Bagajı açıyorsunuz. İlk yardım çantası. Yangın tüpü. Reflektör, stepne, bijon anahtarı, kriko.
Araca biniyorsunuz. Koltuğunuzu ayarlayıp emniyet kemerini takıyorsunuz. Aynaları ayarlıyorsunuz. Hazır olduğunuzda görevli. Kısa far, uzun far, sinyal, silecek, ayna ayarlama düğmesi soruyor. Yarım kontak yapıyorsunuz. Görevli gösterge panelinden akü lambası, yağ lambası motor arıza lambası, benzin durumu (araçta ne kadar benzin var. Örneğin yarısı dolu, ¾ dolu vs) birkaç şey daha soruyor. Sonra başlayabilirsiniz diyor.

Aracı çalıştırıyorsunuz. Sinyal vererek kalkış yapıyorsunuz. Gerisini zaten kurs öğretmeniniz anlatmıştır.

Ama kalkışı yaparken sinyal vererek durup sinyal vererek kalkmayı unutmayın. Arabayı kaydırmamak için yarım debriyaj kullanın. Sağ ayanız frende. Sol ayağınız debriyajda, vitesi 1e atın. Ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin. Arabanın sesi biraz değiştiği zaman çok AZ daha çekin ayağınızı debriyajdan. Sonra sağ ayağınızı frenden çekip gaza hafif şekilde basın. 2 araba boyu ilerledikten sonra ayağınızı debriyajdan tamamen çekin.
Park yaparken yine sinyal ile durmayı park yaparken sağ sinyal vermeyi unutmayın(bazı bölgelerde park yaparken 4lüleri yakıyorlar siz hocanınız size öğrettiğini yapın)
Park yaparken dubalar ile arabanın arasında 50 cm olacak şekilde yaklaşın. Sağ arka kelebek camını ön dubaya hizalayın. Tam sağ yapıp geri geri gelin(bu sırada dörtlüler veya sağ sinyal yanması lazım) eğer araç dizel ise gaz vermeyin. Yarım debriyaj-fren kontrolü ile yavaş yavaş gelin. Sol dikiz aynasından arka dubaların tamamını görün sonra çooook AZ daha geri gelin. (( ölçü vermek gerekirse sol dikiz aynasında dubaları görün. Arabanın arka tamponu ile dubaların en ucu arasında aynadaki görüntüde 2 parmak girecek şekilde yaklaşın. )) Sonra tam sol yapın yavaşça yaklaşın. Arka dubaya ne kadar yaklaşırsanız o kadar iyi olur. Park alanına girdikten sonra vitesi 1 e atın arabayı kaldırıma paralel olacak şekilde park edin. Eğer başarılı olduysanız sol sinyal vererek çıkınız.

Parkuru tamamladıktan sonra komisyona ve öğretmenize teşekkür edip araçtan iniyoruz. ilk başta komisyona selam vermeyi unutmayın! Selam vermek bence çok önemli :)

Sınav akşamı kursu arayıp geçip geçmediğinizi sorabilirsiniz. Genelde kurslar mesaj ile bilgilendiriyor.

Direksiyon sınavı bittikten sonra sıradaki adım dosya
Dosyanız çıkana kadar eğer dosyanızda eksik varsa tamamlayın. Örneğin biotmetrik fotoğraf, kan grubu kartı vs vs.

Dosyanızı aldıktan sonra bankaya harç ücreti, kart bedeli, vakıf payı ücretini ödemelisiniz. Ve makbuza tahsil edildi kaşesi basılmalı. Bu çok önemli.

Ben harç ücretini iş bankasına yatırdım. Kursunuz size hangi bankalara yatırabileceğinizi söyler 

Kart bedeli ve vakıf payını halk bankasına yatırdım.
Kart bedeli 108,5 tl
Vakıf payı 20tl

Elinizde toplam 3 tane makbuz olması lazım. Hepsinde tahsil edildi kaşesi olmasına özen gösterin.

Her şeyim tamam olunca trafik şubeye gidin. trafik şubeye gittiğinizde görevliden dosyanızı kontrol etmesini isteyin. Randevu zamanınızda eğer dosyanızda hata varsa uğraşmak zorunda kalırsınız.

İnternetten Randevu Almak
Link: http://surucurandevu.egm.gov.tr/

Sık Sorulan Sorular link: http://surucurandevu.egm.gov.tr/sss.aspx

Gerekli Belgeler Link: http://surucurandevu.egm.gov.tr/belgelersur.aspx

Dosyamı Kontrol Eden görevli Biometrik fotonun dosyaya zımbalandığını görünce bu geçersiz dedi. Biometrik fotonuzu kağıda zımbalatmayın. Allahtan fazlalık biomterik foto vardı yanımda.

Sağlık raporunu kursa kayıt olurken almıştım yani yılbaşından önce. Kabul olup olmayacağına şüphe duyuyordum ama telefonla gideceğim şubeye sorduğumda kabul olacağını söyledi. Sizinde sormanızı öneririm. İşlemleriniz tamamlanınca size geçici sürücü belgesi veriyorlar 15 gün geçerli. Yani işlemleriniz bitince araç kullanabiliyorsunuz.

Sürücü belgeniz adresinize gelecek. Yapmanız gereken bir şey yok.

İnternetten okuduğum kadarıyla telefonunuza takip numarası geliyor. Bu numara ile takip edebilirsiniz. (Telefonuma sms geldikten 2 gün sonra teslim aldım. Bölgeden bölgeye değişebilir)

Eğer 15 gün içinde SMS gelmezse gittiğiniz trafik şubesini arayınız veya uğrayınız.

Bana 9. Gün SMS geldi. 11. Gün teslim aldım.

Sizlere nacizane tavsiyelerim

*Bulunduğunuz bölgedeki kurslara ücretleri, ders sayılarını sorun. En karlı olana gidin.

*Kurs araçlarının dizel ve yeni model olmasına dikkat edin

*Teorik derslere katılın. O akşam kitapta işlediğiniz konuyu çözün.(kurs genelde kitap veriyor)

*İnternetten çıkmış soruları çözün

*Gördüğüm kadarıyla genelde parktan kalınıyor. Hocanıza söyleyin daha fazla park çalışın. Zaten düz yolda gitmesi kolay :)

*Direksiyon sınavı öncesi biraz erken gidin neler sorulduğuna bakın.

*Komisyonla iyi geçinin. Selam verin parkur bitince teşekkür edin vs.

*Hata yaptığınızda “ayyyy hata yaptııım pardonnn” demeyin sakın. Biraz soğuk kanlı olun. Örneğin ben sınavdayken bir araç önüme atladı . ben hemen frenledim bir sorun olmadı. Soğuk kanlılıkla bir şey olmamış gibi davrandım. Hatta “ allah allah niye aynaya bakmadan yoluma fırladı ki” falan dedim :) ses tonum tabiki de alçak normal konuşma tonuydu.

*Aklınıza takılan bir şey olursa kursunuzu arayın sorun.

Benden bu kadar arkadaşlar. Başımdan geçenleri hatırladığım kadarıyla yazdım. Hatırlamadıklarım veya yanlış hatırladıklarım olabilir.
Herkese başarılar.

önceden yazmıştım 1-2 ekleme yaptım. yazım hatalarına elimden geldiği kadar dikkat ettim ama illaki hatam olmuştur.

Söylemeyi unuttum ben B sınıfı ehliyet aldım.

herkese faydalı olması umuduyla

TEŞEKKÜRLER DH YORUMCU...