EHLİYET SINAVINDAN GEÇMEK İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR ?

ehliyet e-sınavdan sınavından geçmek için kaç puan

Ehliyet sınıfı ne olursa olsun "bütün sürücü adayları" aynı sınava girmektedir. Tüm sürücü adaylarına aynı sorular sorulmaktadır. Bu düzene göre e-sınavda sınavında toplam "50 soru" soruluyor.

Ehliyet e-sınavda hangi alanlardan kaç soru soruluyor?

E-sınavda 50 soruluyor ve alanlara göre soru sayısı:

12 tanesi ilk yardım,

23 tanesi trafik,

9 Tanesi motor, 

6 Tanesi trafik adabı sorularından oluşmaktadır.

E-sınavdan için kaç puan almam gerekiyor?

Puanlama çok basit. Her soru 2 puan, 50 soru olduğu için toplam 100 puan üzerinden değerlendiriliyor sınav. 35 doğru cevap verirseniz sınavdan başarılı olursunuz.

Ehliyet sınavı puan hesaplama

Trafik, İlk yardım, Motor ve Trafik adabı sorularından kaç doğru yapmam gerekiyor?

Sınavın en güzel yönü budur ki herhangi bir sınırlama yok. Ne olursa olsun toplam 35 doğru yapmanız gerekiyor. isterseniz motor sorularına hiç dokunmayın toplam doğru sayınız "en az 35" olsun geçiyorsunuz.

15 Yanlış yaparsanız gerisi doğru olursa sınırda 35 doğru, 70 puan alarak sınır puanla geçersiniz.

Ehliyet sınavı zor mu?

Sorulara bakıldığında bir kısım sorular bilgi ile rahatlıkla çözülebilecek düzeydedir. Bir kısım sorular ise adayların mantık yürütmesini hedeflemektedir. Adaylar en çok ilkyardım alanında zorlanmaktadır. Öte yandan son bir yıldır her sınavda 5 ile 10 arasında animasyonlu sorular sorulmaktadır. Animasyonlu sorular anlaşılma noktasında biraz daha dikkatli incelenmelidir. Adaylara önerimiz konulara iyice çalışıp online olarak sistemimizden soruları çözmeleridir. Bir çok sürücü adayı 68 ile sınavdan kalmaktadır. Özellikle sınav anında iyi konsantre olmanızı öneririz. Bazen sorular bilen ile bilmeyeni ayırt etmek için şaşırtmalı/çelişkili sorulmaktır.

Ehliyet sınavında yanlışlar doğruyu götürüyor mu?

Ehliyet e-sınavı 4 şıktan oluşuyor ve yanlışlar doğruyu götürmüyor. İçiniz rahat olsun. Bilmediğiniz soruları mantığınıza uygun olarak çözebilirsiniz. 

Kendinizi test etmek için ehliyet sınavı çıkmış sorulara ulaşmak tıklayınız>>