Sürücü Kurslarının Açılacağı Kesin Tarih Belli Oldu!!! Tıkla Öğren!

Birçok sürü adayı, Sürücü kursları eğitime tekrar ne zaman başlayacak? Ehliyet sınavları tekrar ne zaman yapılacak? Sorularının cevapları belli oldu!(GÜNCELDİR!)

Cumhurbaşkanı'mızın yaptığı açıklamaya göre(28/05/2020):

  • Sürücü kurslarında verilen teorik eğitimler,
  • Direksiyon sınavları,
  • Teorik sınavlar yapılmaya başlayacak!

1 Haziran 2020 tarihinde sürücü kursları açılacak.

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından: Direksiyon sınavları ve e-sınavlar mayıs ayının sonuna kadar ertelenmişti. Bu erteleme 16 Mart 2020 Pazartesi gününden 31 Mayıs 2020 tarihine kadardı. En son düzenlemelerle birlikte tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması sağlanarak sürücü kursları eğitim faaliyetlerine 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren yeniden başlayacak.

Sürücülük Eğitimi İçin Ne Gibi Önlemler Alınacak?

Eğitimler, teorik ve direksiyon uygulama sınavlarını için geniş kapsamlı önlemler alındı. Fakat hijyen ve sosyal mesafe artık çok daha önemli olacak. Tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması hayati öneme sahip olacak. Alınan tedbirler sayfanın alt kısmında paylaşılmıştır.

Direksiyon Uygulama Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Direksiyon sınavlarının yapılmasına ilişkin herhangi bir değişiklik olmazsa haziran ayı boyunca tüm hafta sonları yapılacaktır. 

Teorik Sınavlar(e-sınavlar) Ne Zaman Yapılacak?

Teorik sınavlar haftanın 7 günü yapılmaktadır. Haftaiçi daha çok akşam saatlerinde haftasonu ise sabahtan akşama kadar yapılmaktadır. Sürücü kurslarının açılmasıyla birlikte haziran ayında teorik sınavlar yapılacaktır. 

18 Yaşındayım Sınavlara ve Eğitimlere Katılabilir miyim? Sokağı Çıkma Yasağı Olacak mı?

Sokağa çıkma yasağı genelgeye göre 18 yaşı kapsamamaktadır. 17 yaş 5 aydan küçükleri kapsamaktadır. "18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi"ne göre

Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden 31.12.2002 tarihinden önce doğmuş olanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

Tekrar Sınavlar İptal Edilebilir mi?

Covid-19 nedeniyle önce okullar tatil edildi, ardından insanların toplu olarak bulunduğu mekanlar(tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, eğlence merkezleri), sonra sürücü kursları gibi özel eğitim kurumları kapatıldı. Yasakların gevşetilmesiyle sürücü kursları tekrar açıldı. Umarız gelecekte vatanımız ve milletimiz olarak tekrardan bu sancılı dönemleri yeniden yaşamayız. Temennimiz bu yöndedir.

Sınavların Ertelenmesi Hak Kaybına Neden Olur Mu?

En çok merak edilen hususlardan biri sınav ücretlerini ödemiş kursiyerlerin hak kaybı yaşayıp yaşamayacağı konusudur. Bu erteleme ulusal bir karar olduğu için adayların hak kaybetmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Bu noktada sürücü adaylarının sürücü kursuyla iletişim halinde olunması önerilmektedir.

Ekler:

Covid-19 Nedeniyle Alınan Tedbirler

18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi

Yorumlar

Ben üniversite öğrencisiyim memlekete geri döndüm fakat bugün arayıp direksiyon derslerinin artık başladığını söylediler hakkım yanmadan erteleyebilir miyim
Cevap
Atmlerde meb ödemeler kısmında elektronik sınav parası yatırmak için seçenek gözükmüyor arkadaşlar neden bilgisi olan varmı
Cevap
Arkadaşlar lütfen yardım ziraat ve halkta yazılı sınav ücretini yatırmak için seçenek kalkmıştı açmışlar mı ?
Cevap
illa düzenleme yapılacaktır. biraz beklemenizi öneririm.
Cevap
Ehliyet için mevzuat da bir düzenleme var mı. Mevzuat yeni sisteme göre düzenlenecek diyorlardı
Cevap
Covid-19 Nedeniyle Alınan Tedbirler var sayfa altında orada bir çok şey belirtilmiş okuyabilirsiniz.
Cevap
Memlekete döndüğümden dolayı sınava giremeyeceğim ve bu sınavımı hak kaybetmeden ertelemek istiyorum ne yapmam gerekir
Cevap
sürücü kursuyla iletişime geçebilirsiniz.
Cevap
Eğitimlerimi almış direksiyon sınavını beklemekteydim bir iki hafta kala sınav iptal oldu tahmini ne zaman sınava girebilirim
Cevap
merhaba
hayırlı geceler direksiyon eğitimini alan kursiyerlerin sınavı nasıl olacak...
Cevap
17martta kursa yazıldım ne zaman e sınava girebilirim bir fikri olan varmı?
Cevap
Eğitimini alıp sınava giremeyenlere öncelik verilecek. ardından ise ilk defa eğitim alıp sınava gireceklere. süreç biraz uzayabilir.
Cevap
Ben direksiyon sınavım 15 nisanda olcakti ama korondan dolayı ertelendi direksiyon sınavı yapılacak mi
Cevap
MERHABA
HAZİRAN AYI DİREKSİYON SINAVLARI MEB TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ YAZIYOR DOĞRUMU YANLIŞ MI...
Cevap
Hayır öyle bir durum yok. Bu sayfanın ekler kısmında "Covid-19 Nedeniyle Alınan Tedbirler" link var. Özel Eğitim Kurumlarının Resmi yazısında tüm detaylar var.

"Kursların faaliyet gösterdiği süre içerisindeki teorik ve uygulama eğitimleri ile teorik,
e-Sınav ve uygulama sınavlarında tıbbi maske ve tek kullanımlık eldiven takılır, usta
öğreticiler mümkünse siperlik kullanır, sosyal ve fiziki mesafe kuralına uyulur ve tıbbi
maskesi bulunmayanlar ve değiştirmek isteyenler için kurumda tıbbi maske bulundurulur. "

Hem teorik eğitimler hem de direksiyon uygulama eğitimleri verilecek. Tabi hijyen kuralları vs. var.
Cevap
Direksiyon sınavları haziran da yapılacak mi
Cevap
burası gerçekten toplanma noktası olmuş ne çok yorum var :)
Cevap
Valla teorik sınava girenler yaşadı, biz o kadar sıkıntı çekmiştik. Direksiyon sınavı muamma. bize şimdi derste vermediler. 2 saat ders verip oldu bittiye getirmelerinden korkuyorum. öyle lanet bir sürücü kursuna yazıldım ki, herifler bir kitap verip sepetlediler 1 ay sonra sınava gel dediler evde çalışarak hallettim. direksiyon eğitimde de lanet bir hoca denk geldi. herifle kavga etmiştim kaçıp gidince eğitim alamadım. ilk sınav hakkım böylece yanmıştı. ikincisine giremeden corona geldi. ben direksiyon eğitimi almak istiyorum ama biliyorum ki bunlar 1 gün ders verip ertesi gün sınavın var diye arayıp sınava sokacaktır. bir insanda kader kısmet olacak. insanlar güle oynaya ehliyetini alıyor ,kafası kırık bir magandayı hoca diye yanımıza veriyorlar hiçbirşey öğrenemeden sınava sokuyorlar. bunlar yüzünden hapise girmezsem herhalde bir daha mapus yüzü görmem. Ben bunlara meb sınavı hariç 600 tl yatırdım. paramı dava ederek falan geri alabilir miyim?
Cevap
Ben üniversite okudugum sehirde ehlıyete yazıldım ama şuan memleketteyım 1 hazıranda sınav varmıs gidemiycem sınava sınavı ertelemelerını soyledım ertelwywmwyız dedıler sınav ücretım yanacakmıa bi daha ücret ödemek zorundayım cok sacma bıyle olması sehırler arası giriş cıkişlar bile açılmadı nasıl gidebilirm 1 haziranda
Cevap
İyi günler, ben üniversite okuduğum yerde kursa kaydoldum ama teorik sınava girmedim henüz paramı da yatırmadım. Şuan mezun oldum memleketimdeyim. Kursa verdiğim ücreti talep etsem geri alabilir miyim? Normal de sözleşme imzalanınca böyle birşey olmuyormuş ama benim sorunum değildi, corona yüzünden böyle oldu. Napmalıyım?
Cevap
evet alabilirsin sadece sınav için para yatırdıysan bir tek o yanar.benim erkek arkadaşım aynı şekildeydi parasını aldı.sadece sınav parası yandı.
Cevap
Kursa Kayıt Olduysanız Ücretini Ödeyeceksiniz.
Cevap
arkadaşlar gireceğimiz olan e-sınava herkes evlerinden katılabilecek mi yoksa yine belirli sınav merkez yerlerine mi gideceğiz bilgisi olan?
Cevap
Ayrıntılar henüz belli olmadı iç işleri ve milli eğitimin kararlarını bekliyoruz.
Cevap

Yorum ekle