Elektronik sınav sonuçları sorgulama ekranı

Ehliyet almak için hızlı ve kolay bir uygulama olan e-sınav uygulamasını tercih eden sürücü adayları sınava ilişkin sonuçları da aynı gün öğrenebilmektedirler. Kursiyerler e-sınav sonucuna ilişkin sonuçları sınava girdikleri merkezden, bağlı bulunduğu sürücü kursundan veya alt kısımda vereceğimiz adresi üzerinden T.C. kimlik numarasıyla sorgulama yapmak suretiyle de öğrenebilirler.

E-sınav sonuçları sorgulama


Sürücü adayları girmiş oldukları e-sınavı bitirir bitirmez sınav merkezindeki görevliler tarafından sınav sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Sınav merkezi görevlileri sınavı biten kursiyerlerin sonuçlarını elektronik ortamdan yazılı kâğıda dökerek ilgili panolara asmak suretiyle sürücü adaylarına bildirirler.

Sponsorlu bağlantılar

 

E-sınava uygulamasına giren adaylar ayrıca sınav merkezinde bulunan bilgisayar üzerinden veya esinav.meb.gov.tr internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarasını girmek suretiyle sınav sonucunu öğrenebilirler. Eğer e-sınava elektronik ortamda itiraz etmek istiyorsanız.

Elektronik ehliyet sınavı itiraz


Elektronik ehliyet sınav sonucuna ilişkin duyuruyu kursiyerin kayıt yaptırdığı özel MTSK müdürlüğü de yapmaktadır. Elektronik ortamdan almış oldukları sınav sonuçlarına dair bilgileri kendi kursiyerlerine telefon veya SMS yoluyla aktarabilirler.

 

Elektronik ehliyet sınavı nedir?

Sürücü adayları ehliyet almak için bağlı bulundukları il/ilçe merkezlerinde bulunan sürücü kursları aracılığıyla e-sınav sistemine başvuru yaparlar. Yapılan başvuruyla birlikte sınav randevusu alan adaylar belirlenen tarih ve saatte ilgili merkezlerde bilgisayarlar aracılığıyla elektronik ortamda Özel MTSK Modülü üzerinden teorik sınava girerler.

E-sınava giren kursiyerler “İlk Yardım, Araç Tekniği ve Trafik Bilgisi” derslerinden gelecek sorulara yanıt verirler. Sorulara verilen tüm cevaplar doğru ve yanlış şeklinde Özel MTSK Modülünün veri tabanına kaydedilir. Her sorunun eşit puanda olduğu e-sınava giren kursiyerler sorulara verdikleri cevaplar neticesinde 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak suretiyle teorik sınavdan başarılı olurlar.