hibrit ne demek

Petrol yataklarının azalma eğilimi göstermesine bağlı olarak otomotiv üreticileri motorlu araçlarda alternatif yakıt kullanımı noktasında çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Şirketlerin yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları araçlarda düşük yakıt tüketimi sağlamasının yanında küresel ısınmaya sebep olmayacak yakıtların tercih edilmesi üzerine gerçekleştirilmektedir. Otomotiv sektörünün içerisinde şu anda kullanılmakta olan ve her geçen gün ülkemizde ve dünyada hızla yaygınlaşan teknoloji hibrittir...

Hibrit Teknolojisi Nedir?

Hibrit kelime manası itibariyle melez anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzerine bir araçta iki adet motorun kullanılmasıdır. Hibrit teknolojisinin en büyük avantajı araçlarda düşük yakıt tüketimi sağlamasıdır. Düşük yakıt tüketimini de içten yanmalı motorun yanına eklenen bir adet elektrik motoruyla gerçekleştirmektedir. Hibrit teknolojisi; benzinli ve elektrikli motorunun bir arada bulunduğu otomobiller olarak ifade edilmektedir. Benzinli motora ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda elektrik motoru devreye girerek düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon değeri sağlamaktadır. Elektrik motorları 0 emisyon değeriyle çalıştıkları için ayrıca hibrit teknolojisinin çevre dostu olarak tanınmasını sağlamaktadır.

Hibrit Teknolojisine Sahip Otomobillerin Geçmişi

Benzinli ve elektrikli motorun aynı anda kullanıldığı otomobiller ilk olarak 1902 yılında üretilmiştir. Ferdinand Porsche, Ludwig Lohner ile birlikte Mixte-Wagen adındaki benzinli aracının motor bölümünün üzerine bir adet elektrik motoru ekleyerek hibrit teknolojisinin temellerini atmıştır. Birçok ülkenin benzinli ve dizel yakıta sahip araçların kullanımını durdurması üzerine otomobil üreticilerinin hibrit teknolojisine sahip araçları üretip piyasaya çıkarması söz konusu olmuştur. Hızla yaygınlaşan ve yaygınlaşmaya devam edecek olan bu teknoloji benzinli ve dizel araçların tahtını sallamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hibrit Araçlar Nasıl Çalışır?

Otomotiv sektörünün hızla sıvı yakıtla çalışan araçlardan, elektrik motorunun ürettiği güçle çalışan araçlara doğru kaydığını görmekteyiz. Bu geçiş sürecinde ortaya alternatif olarak çıkarılan hibrit araçlar hızla yaygınlaşmaya da devam etmektedir.

İçten yanmalı benzinli motorla elektrik motorunun bir arada sunulduğu hibrit teknolojisi benzinli motora ihtiyaç duyulmadığı veya düşük yakıt tüketiminin istendiği durumlarda elektrik motoruyla aracın hareket ettirilmesi prensibiyle çalışmaktadır.

Aracın ilk harekete geçişi sırasında yüksek torka ihtiyaç duyulduğu elektrik motoru devreye girer. Bu sayede araç daha iyi bir tepkimeyle hareket ederken aynı zamanda düşük yakıt tüketimi sunmaktadır. Aracın hızlanması veya sürücünün yüksek hızlara çıkmak istediğinde hem benzinli hem de elektrik motor devreye girerek maksimum güç ve performans sağlayabilmektedir. Yavaşlama ve fren sırasında da elektrik motoruna ait hibrit bataryalarının doldurulması işlemi gerçekleştirilir. Özellikle frenleme sırasında ortaya çıkan enerjinin boşa gitmemesi için rejeneratif frenleme sayesinde geri dönüş sağlanır.

Hibrit Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

•Araç kullanıcılarına "düşük yakıt tüketimi" sunar.
•Elektrik motorunun 0 emisyonu sayesinde çevreye duyarlıdır.
•Her iki motor sayesinde yüksek güç, tork ve performans sağlar.
•Kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahip olması.
•Yavaşlama ve fren esnasında hibrit bataryaların şarj edilebilmesi.
•Durağan trafikte artan yakıt tüketiminin elektrik motoruyla düşürülmesi.
•Sessiz ve gürültüsüz çalışan motor sayesinde araç içerisinde yolculuk yapanlara konfor sunması.

Hibrit Otomobillerin Dezavantajları Nelerdir?

•Araçların alım ve kullanım maliyetleri diğerlerine göre fazla olması.
•Sahip olduğu hibrit sistemi sayesinde onarım işlemlerinin maliyetlerinin yüksek olması.
•Düşük yakıt tüketimi ve şehir içinde birçok avantaja sahip olsa da hız meraklılarının istenilen tepkimeleri bu araçlarda alamamaktadır.
•Teknik, bakım ve onarım işlemlerinde yaygın hizmet ağının bulunmaması.
•Herhangi bir sebepten dolayı yolda kalma durumunda çok fazla müdahale edilememesi.
•Elektrik motoruna ait bataryaların uzun ömürlü olmaması ve belirli kilometrede değiştirilme ihtiyacının doğması.

Hibrit Otomobil Almak Mantıklı mı?

Tüm koşullar ortaya konulduğunda hibrit araç almanın makul yanları olduğu gibi makul olmayan koşullar da ele alındığı zaman. Üsteki avantaj ve dezavantajlar göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)