MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HESAPLAMA 2019

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama robotu ile:  otomobil, motosiklet, kamyonet, kamyon ve minibüs için ödemeniz gereken tutarı 2019 yılında ne kadar olduğunu sorgulamak için aşağıdaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. MTV hesaplama aracı mevzuat değişikliği göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılmıştır.

MTV HESAPLAMA ROBOTU

Araç türü

Otomobil yaşı

Silindir hacmi

*Aracın İLK Tescil Tarihi

**Taşıt Değeri(KDV ve ÖTV Hariç) (Örn: 120000)

*2018 Yılı itibariyle yeni araç aldıysanız veya alacaksanız bu seçeği "2018 Yılı ve Sonrası" olarak seçiniz.

**MTV Hesaplamasında yeni kanunlar kapsamında 2018 yılında "İLK DEFA" tescil edilen araçların taşıt bedeline göre hesaplama yapılmaktadır. Eğer taşıt değeri girmezseniz MTV harç tablosuna göre en düşük değerden hesaplanır.

Motor yaşı

Silindir hacmi

Minibüs yaşı

Panelvan yaşı

Panelvan silindir

Otobüs yaşı

Otobüs koltuk sayısı

Kamyon yaşı

Kamyon Kg

MTV hesaplama 3

NOT:

* MTV Birinci taksit ocak ayının sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

* MTV İkinci taksit temmuz ayının sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Sadece araç sahiplerinin ödediği bir vergi türü olan motorlu taşıtlar vergisi her yıl ödenmek zorundadır. Motorlu taşıtlar vergisi araba gibi taşıtların yanı sıra motorlu deniz taşıtları, uçak ve helikopter gibi araçlardan da alınmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi tutarı hesaplanırken aracın yaşının, modelinin, cinsinin büyük önemi vardır. Özellikle de motosiklet ve otomobillerin sahip oldukları silindir hacmi de Motorlu taşıtlar vergisi tutarını etkilemektedir. Otobüs gibi fazla yolcunun taşındığı araçlarda ise oturma kapasitelerine ve aracın yaşına bakılmaktadır. Kamyon gibi yük taşımacılığı yapan araçlarda ise aracın azami toplam ağırlığına bakara MTV tutarı hesaplanmaktadır. Dolayısıyla her araç için ödenecek MTV miktarı farklı olmaktadır. Yukarıda saydığımız kriterlerden dolayı farklı özellikte olan araçlar için farklı ücretler ödenmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Trafik şubesine kaydı olan tüm araç için her yıl motorlu taşıtlar vergisi ödenmek zorundadır. Aracın kaydı trafik siciline yapılmasıyla bu vergi ödemesi başlar ve sicilden kaydı siline kadar devam eder.

Araç sahipleri motorlu taşıtlar vergisini iki taksit halinde ödeyebilirler. MTV ilk taksiti Ocak ayında ödenirken ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenmektedir. İlk altı ay için ödenen birinci taksitten sonra eğer aracın kaydı trafik sicilinden silinirse ikinci taksit ödenmez bunu da hatırlatalım.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması yapılırken aracın cinsine, modeline, yaşına, silindir hacmine dikkat edildiğinden bahsetmiştik. Sizde yukarıdaki hesaplama aracını kullanarak aracınızın özelliklerine göre ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarını öğrenebilirsiniz. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcum Var mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Araç sahipleri araçlarıyla ilgili herhangi bir MTV borcu olup olmadığını öğrenmek isterlerse Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sayfasına girerek aracın plaka bilgisi, araç sahibinin TC nosu ve araç tescil bilgisini girerek sorgulama yapabilirler. Bu sorgulama neticesinde aracın MTV borcu varsa hangi yıla ait olduğunu ve ne kadar olduğu size gösterilecektir.

MTV borcu sorgulamak için tıklayınız..

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi Tarihler Arasında Ödenebilir?

Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemek isteyen araç sahipleri bu ödemeyi iki ayrı taksit şeklinde yapabilmektedirler. MTV’nin ilk taksitinin Ocak ayının sonuna (31/01/2019) Kadar ödenmesi gerekmektedir. İkinci taksitin ise Temmuz ayının sonuna(31/07/2019) kadar ödenmesi şarttır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nereye Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemenin bir çok yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bulunduğunuz il veya ilçe vergi dairesine başvurarak yapabilirsiniz. Diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı bankalar MTV ödemesi için taksit kampanyaları düzenlemektedir. Bankaların bu kampanyalarını da takip edebilirsiniz(Genellikle ekstra taksit uygulaması yapılmaktadır). Normalde vergi ödemelerinde vergi daireleri taksit yapmamaktadır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesini Geciktirdim Şimdi Ne Olacak?

Eğer MTV taksitinin ödemesini geciktirirseniz bu ödemeyi cezalı bir şekilde ödemeniz gerekecek. İlk taksit ödemesini yapmadıysanız ve ikinci taksit için ödeme yapmak istediğinizde öncelikle sizden motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksitinin tahsilatı yapılacaktır.

Eğer hiç ödeme yapmadıysanız öncelikle mektupla ödeme yapmanız için uyarılacaksınız. Buna rağmen ödememeye devam ederseniz banka hesaplarınızdan başlanarak haciz uygulanacaktır.

Motosiklet Motorlu taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

MTV hesaplamalarında motosiklet için modeli ve motosikletin silindir hacmi önemlidir. Bu kriterler göz önünde bulundurularak araç sahibinin ödemesi gereken miktar belirlenir.

Örneğin 651cc ile 1200 cc arasında silindir hacminde olan bir motosikletin yaşı da 1-3 yaşları arasındaysa bu yıl için ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 647 TL’dir.

Minibüs Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Minibüs genellikle yolcu taşımacılığı için kullanılan bir araçtır. Minibüslerde MTV hesaplaması yapılırken ya aracın yaşına bakılır ya da aracın model yılına bakılır. Minibüslerde yaş guruplarına göre MTV hesaplanırken belirlenmiş gruplar vardır. Bu guruplar; 1-6 yaş arasında olan araçlar, 7-15 yaş arasında olan araçlar ve 16 yaş ve üzeri olan araçlar. Aracınız hangi yaş aralığında ise MTV tutarı da ona göre belirlenmektedir.

Örneğin 1-6 yaş arasındaki bir minibüs sahibinin ödeyeceği motorlu taşıtlar vergisi tutarı 776 TL’dir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamalarında genellikle aracın yaşı arttıkça ödenecek vergi tutarı da azalmaktadır.

Kamyon ve Kamyonet Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Kamyon ve kamyonetler genellikle yük taşımacılığında kullanılan araçlardır. Bu araçlar için MTV tutarı hesaplanırken bakılan kriterler öncelikle aracın yaşıdır ve aracın sahip olduğu azami yük ağırlığıdır. Minibüste olduğu gibi kamyon ve kamyonette de yaş gruplandırması yapılmaktadır. Bu gruplar; 1-6 yaş, 7-15 yaş, 16 yaş ve üzeri sınıflandırmasıdır. Kamyon ve kamyonette bir sınıflandırma daha yapılmaktadır. O da ağırlık sınıflandırması. Bu gruplar da; 0-1500 kg, 1501 kg – 3500 kg, 3501 kg – 5000 kg, 5001 kg – 10000 kg, 10001 kg- 20000 kg, 20001 kg ve üzeri sınıflandırmalarıdır.

Kamyon ve kamyonette eğer aracın yaşı artarsa ödeyeceğiniz MTV tutarı azalacaktır fakat aracın azami yük ağırlık seviyesi artarsa motorlu taşıtlar vergisi tutarı da artacaktır.

Örneğin 1-6 yaş arasında ve azami ağırlığı 3501 kg ile 5000 kg arasında olan bir kamyonet sahibinin ödeyeceği motorlu taşıtlar vergisi tutarı 2115 TL’dir.

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)