ÖTV İndirimli Araç Hesaplama

Aşağıdaki yazıyı okuyarak almak istediğiniz araca ne kadar Özel Tüketim Vergisi indirimi uygulanacağını ve ne kadar ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Ülkemizde araç fiyatlarına uygulanan Özel Tüketim Vergisi ve KDV yüzünden diğer ülkelerin standartlarına göre araç fiyatları oldukça yüksektir. Peki araç satın alırken özel tüketim vergisi indiriminden yararlanmak mümkün mü? ÖTV indirimli araçları kimler alabilir? ÖTV indirimli araç hesaplaması nasıl yapılmaktadır? Bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) Nedir?

Ülkemizde Özel Tüketim Vergisi 2002 yılından bu yana uygulanmaktadır. Özel Tüketim Vergisi Avrupa Birliği standartlarına göre yürürlüğe girmiştir. Avrupa ülkelerinde bu vergilendirmenin amacı sosyal bir fayda sağlaması, buradan gelen paralarla yatırımların yapılması amaçlanmıştır. Bu düşünceyle de özel tüketim vergisi lüks sınıfına giren eşyalardan alınmaktadır. Lüks tüketim ürünlerine örnek verecek olursak; mücevher ve kürk gibi ürünlerdir. Ayrıca sağlığa zararları nedeniyle alkol ve sigaradan da Özel Tüketim Vergisi alınmamaktadır. Çevreye zarar veren ürünlerden olan benzinden de Özel Tüketim Vergisi alınmamaktadır.

Bir malın ithal edilmesinde veya üretilen malın birinci alıcısına ulaştırılmasında Özel Tüketim Vergisi ortaya çıkmaktadır. Motorlu araç tiplerinde ise Özel Tüketim Vergisi tüketicinin ismine özel ödenmesi gerekmektedir. Özel Tüketim Vergisinde seneden seneye farklı oranlar uygulanmaktadır.

Özel Tüketim Vergisinin uygulandığı kanunda belirtilmiş dört liste esas yükümlü olmaktadır. Bu listeler şu şekildedir;

Birinci tarifede olanlar : Akaryakıt ve yağ gibi türlerin vergileridir. Eskiden akaryakıt tüketim vergisi olarak anılmaktaydı.

İkinci tarifede olanlar : Motorlu taşıtlardan alınan vergi. Eskiden buna taşıt alım vergisi denilmekteydi.

Üçüncü tarifede olanlar : Alkol ve tütün maddelerinden alınan vergi. Eskiden ilave katma değer vergisi uygulamasının yerine geçmiştir.

Dördüncü tarifede olanlar : Beyaz eşyalarda ve kahverengi eşyalarda uygulanan vergi. Eskiden lüks katma değer vergisi olarak anılmaktaydı.

Kısacası Özel Tüketim Vergisi belirli mallar veya ürünler üzerinden belirli oranlarda alınan harcama vergisidir. Motorlu taşıtlarda Özel Tüketim Vergisi hesaplaması yapılırken aracın silindir hacmine bakılmaktadır.

Özel Tüketim Vergisi İndirimli Araç Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Özel Tüketim Vergisi indiriminden en çok faydalanan bireyler engelli vatandaşlarımızdır. Diğer vatandaşlarımızın araç alırken ödedikleri vergi tutarlarına baktığımızda devletin engelli bireylere ciddi anlamda destek sağladığını görebilmek mümkün.

Şimdi birkaç örnekle engelli vatandaşlarımızın Özel Tüketim Vergisi indirimli araçların ne kadara mal olduğunu inceleyelim.

Özel Tüketim Vergisi indirimi uygulandığında;

50 bin TL’lik aracı ise 34,484 TL ödeyerek satın almaları mümkündür.

Özel Tüketim Vergisi İndirimi İle Alınan Aracın Kimin Üzerine Olması Gerekiyor?

Özel Tüketim Vergisi indirimi ile alınmış aracın mutlaka engelli olan kişinin üzerine olması gerekiyor. Bu şekilde alınan bir aracın daha sonra başkasına satılmasını engellemek amacıyla noterden aracın üzerine icra konulması gerekmektedir. Aracın üzerindeki haczin kaldırılması için araç sahibinin aracı satın alırken faydalandığı Özel Tüketim Vergisi indirim tutarını tekrar ödemesi gerekmektedir. Ancak o şekilde haczi kaldırıp aracın satışını gerçekleştirebilir.

Özel Tüketim Vergisi İndirimli Aracı Sadece Engelliler mi Alabilir?

Hayır. Engelli olmayan vatandaşlarımızda Özel Tüketim Vergisi indiriminden yararlanarak araç alabilirler. Fakat ticari araç Özel Tüketim Vergisi indiriminden yararlanılabilir.

Özel Tüketim Vergisi İndirimiyle Alınan Aracı Başkası da Kullanabilir mi?

Engelli vatandaşın üzerine aldığı Özel Tüketim Vergisi indirimli aracı kişinin kendisinden başkası da kullanabilmektedir. Fakat bu konuda bir sınırlama söz konusudur. Engelli kişinin dışında aracı üçüncü dereceye kadar akrabaları kullanabilmektedir. Ayrıca akrabaların dışında engelli kişinin belirleyeceği bir kişi daha aracı kullanabilir.

Özel Tüketim Vergisi İndirimi Hangi Araçlarda Geçerli Olmaktadır?

2016 yılında çıkan yasa ile Özel Tüketim Vergisi indirimi ticari binek araçlar için de uygulanmaktadır. Şimdi bu araçlara ve uygulanan indirim oranlarına bakalım;

  • 10 kişi ve üzerinde yolcu kapasitesine sahip otobüsler için uygulanacak indirim oranı %1’dir.
  • Midibüs tipindeki araçlar için ise bu oran %4’tür.
  • Minibüslere uygulanan oran ise %9’dur.
  • Çekici özelliğinde olan araçlara uygulanan indirim oranı %4’tür.
  • Mal veya eşya taşıyan araçlarda bu durum motor hacmine göre belirlenmektedir. Oranlar ise %4 ile %75 arasında değişmektedir.
  • Silindir hacmi 1600 cc ve altındaki binek araçlar için uygulanan Özel Tüketim Vergisi indirimi %45, 1601 cc ve 2000 cc arasında silindir hacmine sahip araçlar için ise %90, 2001 cc ve üzerindeki araçlar için ise uygulanan indirim oranı %144’tür.

Ayrıca hibrit ve elektrikli araçlara da Özel Tüketim Vergisi indirimi uygulanması kararlaştırılmıştır. Bunun sebebi de piyasada bu tür araçların yaygınlaştırılmasını sağlamaktır.

Araç Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Araçların fiyatları belirlenirken fabrika satış fiyatlarının üzerinde Özel Tüketim Vergisi eklenmektedir. Bu son fiyat üzerinden de %18’lik KDV uygulanmakta ve oda fiyatın üzerine eklenmektedir. Son olarak ta aracı satacak olan firma kar payını eklemektedir e aracın son fiyatı ortaya çıkmaktadır.

Özel Tüketim Vergisi İndiriminden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Özel Tüketim Vergisi indiriminden en çok engelli vatandaşlar yararlanırken, yeni düzenlemelerle çevreyi ve trafiği olumsuz etkileyen ticari araçların trafikten çekilmesi ve araçların yenilenmesi düşüncesiyle ticari araç alımlarında da Özel Tüketim Vergisi indiriminin uygulanması kararlaştırılmıştır.

Bu indirimden sadece yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar faydalanabilmektedir. Burada en önemli şart ise gelir vergisi yada kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan kişilere bu indirimden yararlanabilmektedir.