Pasaport Yenileme İşlemleri: Gerekli Evraklar ve Harç Ücretleri

pasaport yenileme

Pasaportlar yurt dışında kimlik niteliği taşımaktadır ve 6 ay, 1 sene, 2 sene, 3 sene ve 4 ile 10 yıl gibi kullanım süresine göre çeşitlilik gösterir. Pasaport kullanım süresi olduğundan ötürü vatandaşlar pasaportlarını süresi bitince yenilemek durumunda kalırlar.

Pasaport nasıl yenilenir, hangi işlemler gerekir, pasaport yenileme ücreti ne kadardır gibi soruların cevabını merak eden okurlarımız yazının devamında bu soruların cevaplarını bulabileceklerdir.


Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Pasaport yenileme işlemleri yeni çıkan yasa ile Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bunun için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Burada öncelikle yapılması gereken ise Nüfus Müdürlüğü’nün pasaport işlemleri için oluşturduğu çevrimiçi randevu sisteminden randevu almak olacaktır.

Pasaport yenileme randevu

 

Randevunun alınmasının ardından gerekli belgelerle birlikte, randevu gününde randevu saatinden 10 dakika önce Nüfus Müdürlüğü'nde hazır bulunulmalıdır. Unutulmaması gereken bir husus da pasaport yenileme işlemi yapılacak kişinin orada bulunmasıdır. Çünkü vekâletname verilmiş olsa dahi başkası sizin adınıza pasaportunuzu yenileyemez.


Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport Nasıl Yenilenir?

Bunun için ilk adım e-randevu sisteminden randevu almak olacaktır. Randevunun ardından umuma mahsus pasaportların yenilenmesi için;
 - Nüfus cüzdanı
 - Önceden kullanılan pasaport
 - 2 adet biyometrik fotoğraf
 - Cüzdan bedeli ve istenen süreye göre ödenmiş harç bedeli makbuzunun üzerinde yer alan Tahsil edilmiştir.’ kaşesi bulunan ve yetkililer tarafından imzalandığı nüsha.

Belgelerinizin eksik olduğu durumda pasaportunuzu yenileyemezsiniz. Gerekli belgelerinizi tamamladığınızda gerekli şubeye giderek teslim ettiğiniz taktirde yeni pasaportunuz 3-5 iş günü içinde PTT kargoya verilerek adresinize ulaştırılır.


Hususi Damgalı (Yeşil) Pasaport Nasıl Yenilenir?

En fazla 5 yıl geçerlilik süresine sahip olan yeşil pasaport genel anlamıyla devlet memurlarına verilmektedir. Yeşil pasaportun yenilenmesi aşamasında yine öncelikli olarak randevu almanız ve aşağıdaki belgeleri eksiksiz getirmeniz istenmektedir.
 - Nüfus cüzdanı
 - 2 adet biyometrik fotoğraf
 - Defter bedelinin ödendiğini gösteren ‘Tahsil edilmiştir.’ kaşesinin bulunduğu ve yetkililerce imzalanmış birinci nüsha.
 - Önceden kullanılan pasaport
 - Hala görevine devam ettiğini gösteren kadro derecesinin gösterildiği kurum tarafından tanzim edilmiş ve onaylanmış Hususi Damgalı Pasaport talep formu

Belgelerinizi tamamladığınız durumda pasaportunuzu ilgili şubelerce yenileyebilirsiniz.

 

Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport Nasıl Ve Nereden Yenilenir?

Gri pasaport, yeşil pasaport gibi devlet memurlarına verilir ve onlara pek çok imkan sunar. Gri pasaport yenileme işleminin gerçekleştirilmesi için bir takım belgelere ihtiyaç vardır. Bunlar;
Pasaportu talep eden kişinin çalıştığı kurum tarafından onaylandığı Hizmet Pasaportu Formu
 - Nüfus Cüzdanı
 - 2 adet biyometrik fotoğraf
 - Harç ve defter ücretlerinin yatırıldığını gösteren dekont
 - Belgeler tamamlandığında alınan randevu gününde teslim edilmelidir. Yenilenmiş pasaportunuz 

5 iş günü içinde PTT kargo ile adresinize teslim edilecektir.


Pasaport Yenileme Ücretleri Ne Kadardır?

Pasaport kullanım süresi olduğu gibi pasaport yenileme sürenize göre de ücretlendirmeler yapılmaktadır ancak Hususi ve Hizmet Damgalı pasaportlardan harç ücreti alınmamaktadır. Aşağıda 2019 harçları resmi gazetede yayınlanmıştır.

6 Ay Süre İçin : Harç Bedeli 170,00 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 303,50 TL
1 Yıl Süre İçin : Harç Bedeli 248,40 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 381,90 TL
2 Yıl Süre İçin : Harç Bedeli 405,50 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 539 TL
3 Yıl Süre İçin : Harç Bedeli 575,90 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 709,40 TL
4+ Yıl Süre İçin : Harç Bedeli 811,60 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 945,10 TL