Kısa bir süre öncesine kadar iç, dış ve motor yıkama olarak tabir edilen otomobil yıkama işlemleri günümüzde son derece farklı bir boyut almıştır. İnsanların otomobillerine verdikleri değerler doğru orantılı olarak otomobil bakımında da çeşitlilik artmaya başlamıştır. Özellikle genel olarak detailing olarak isimlendirilen detaylı temizlik işlemleri son zamanların en popüler sektörleri arasına girmeyi başarmıştır. Seramik kaplama boyanın yüzeyindeki gözeneklerin kapanması amacıyla özel bir madde kullanarak yapılan bir işlemdir. Boyanın dayanıklılığını artırır.

Yeni araba sahibi olanlar ağırlıklı olmak üzere birçok kişi seramik kaplama işlemini merak etmektedir. Ben de arabamı ilk aldığım zamanlar seramik kaplama işlemini merak etmiş ve direkt olarak bu işlemi yapan bir firmadan bilgi aldığımı ifade etmem de fayda var.

Gerçekleştirmiş olduğum görüşmede seramik kaplamanın temel olarak faydalarını şu şekilde aktardılar;
•Seramik kaplama sonrasında aracın kir ve su tutma oranında büyük bir azalma meydana gelmesi,

•Güneşe ve kötü hava koşullarına karşı en etkili boya koruma yöntemi olarak kabul edilmesi,

•Pürüzsüz bir yüzey ve doku sağlaması,

•Eskisinden çok daha parlak bir görünüm ortaya çıkması,

•Kuş pisliği gibi kirlenmelere karşı daha uzun süreli koruma sağlanması,

•Taş ve diğer küçük darbelere karşı dayanıklı olması.

 

Seramik Kaplamanın Hiç Zararı Yok Mu?

Seramik kaplamanın araç yüzeyinde oldukça pürüzsüz bir tabaka oluşturacağından dolayı güneş, darbe ve diğer dış etkenlere karşı ön kaportaya yapılan koruma film ve benzeri diğer uygulamalarda problem yaşanabileceği belirtiliyor. Bunun haricinde araç sahipleri arasında seramik kaplama yapıldıktan sonra aracın hiçbir şekilde çizilmeyeceğine dair yanlış bir düşünce var.

Konunun uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda seramik kaplamanın çizilmeye karşı bir dayanıklılık gösterdiği belirtilse de kesinlikle çizilmeyeceği anlamına gelmediği ifade ediliyor.

Kişiden kişiye veya firmadan firmaya değişiklik gösterse de kişisel olarak yaptığım görüşmede firma yetkilisi seramik kaplamanın aracı uzun süreli olarak kullanacak olan kişilere tavsiye ettiklerini kısa süre içerisinde sürekli olarak aracını değiştirenlere tavsiye etmediklerini ifade etti. Bunun yanı sıra özellikle siyah ve kırmızı renk araçlarda seramik kaplamanın etkisinin maksimum seviyede alındığının da altı çizildi.