2019 TRAFİK CEZASI SORGULAMA İŞLEMLERİ

2019 yılı güncel ceza sorgulama ekranına hoş geldiniz. Bu sayfa üzerinden trafik cezası sorgulama(plakaya, şahısa), trafik cezası erken ödeme indirim oranları, trafik cezasına itiraz ve en son yapılan trafik cezası afları hakkında detaylı bilgi verilecektir.  

 

1- EGM ÜZERİNDEN TRAFİK CEZASI SORGULAMA İŞLEMİ:

Siz değerli okurlarımıza 3 farklı sorgulama yönteminden bahsedeceğiz. Bunlardan ilki EGM sitesi üzerinden, diğeri Online Vergi Dairesi üzerinden ve en sonuncusu ise E-devlet üzerinden yapılan trafik sorgulamalarıdır.  

Eğer E-devlet şifresini bilmiyorsanız EGM üzerinden sadece kişisel bilgiler girerek adınıza yazılmış ceza var mı diye sorgulama yapabilirsiniz. 

Bu sorgulamada bizden: Ad, Soyad, T.C. Kimlik No ve Doğum tarihi istiyor. 

 

 

EGM TRAFİK CEZASI SORGULAMAK İÇİN: TIKLAYINIZ.

 

2- GİB TRAFİK CEZASI SORGULAMA İŞLEMİ:

İkinci sorgulama işlemi ise GİB üzerinden yapılmaktadır. Bu yöntemle plakanıza ve adınıza yazılan trafik cezasını sorgulayabilirsiniz. Hem de kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. 

Bu adımda size plakanızı, TC Kimlik numaranızı, bir yakınızın TC kimlik numarasını(anne,baba,eş,çocuk,kardeş) ve aracın tescil tarihini sormaktadır. Araç tescil tarihi ruhsat üzerinde yazmaktadır. 

Gib üzerinden yapılan sorgulama ve ödeme işlemleri biraz uğraştırsa da bilgileri doğru girdiğiniz taktirde işlemleri hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Gib üzerinde yeni trafik cezalarını ödeyebileceğiniz gibi geçmiş dönem trafik borçlarınızı da ödeyebilirsiniz. 

 

GİB TRAFİK CEZASI SORGULAMAK İÇİN: TIKLAYINIZ.

 

3. E-DEVLET TRAFİK CEZASI SORGULAMA İŞLEMİ:

En son trafik cezası sorgulama işlemimiz e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Daha önce e-devlet şifresi almadıysanız PTT'ye şahsen başvuru yaparak 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirsiniz.  E devlet üzerinden yapacağınız sorgulama en kolay sorgulamalardan biridir. 

a- Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama için TIKLAYINIZ.

 

 

b- Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama için: Tıklayınız.

 

Trafik cezası erken ödeme

Bildiğimiz veya bilemediğimiz nedenlerle ismimize veya plakamıza kesilmiş trafik cezaları olabilir. Genelde plakaya kesilen cezaların büyük bir kısmı radar cezası, kırmızı ışıkta geçmek veya EDS sistemi ile belirlenen diğer ihlallerden kaynaklanabiliyor.

Üst kısımda verdiğimiz linklerle trafik cezası öğrenme, trafik cezası hesaplama, trafik cezasını plaka ile sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Trafik cezası kesilmiş kişinin 30 gün içinde borcunu ödemesi gerekir. Bunun yanında trafik cezasının sizin elinize geçtiği tarihe tebliğ tarihi denilmektedir. Eğer tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 oranında indirimden faydalanabilirsiniz. Örneğin size yetersiz ehliyet cezası kesildi diyelim. 700 TL olan ceza ücreti %25 indirim ile 525 TL'ye tekabül etmektedir. 

Eğer trafik cezası size 10 gün içinde tebliğ edilmediyse trafik cezasının iptali için dava açılabileceği ile ilgili internette çeşitli haberler yer almaktadır. Emniyet genel müdürlüğü mevzuattaki eksiklikleri giderdi. Dava açmadan önce konuyu iyice araştırmanızı öneriyoruz.

 

Trafik cezasına nasıl itiraz edilir?

Adınıza veya plakanıza kesilen cezayı hatalı bulabilirsiniz. Böyle bir durumda karara itiraz etme hakkınız bulunuyor.  Adınıza kesilen cezada(yüz yüze yazılan) cezanın kesildiği tarihten itibaren. Plakaya yazılan cezalarda ise size tebliğ edildiği tarihten itibaren. Her iki durumda 15 gün içinde trafik cezasına itiraz etmeniz gerekir. Aksi durumda cezanız kesinleşir.

Plakaya kesilen cezalar PTT yoluyla ruhsatınızın tanımlı olduğu adrese gönderilir. PTT dağıtıcısı sizi adreste bulamazsa kapınıza not yapıştırmak suretiyle ceza tutanağını muhtara bırakır. İşte tebliğ tarihiniz bundan sonra başlar.

 

Trafik cezası itirazı için gerekli belgeler:

1. Dava dilekçeniz

2. Trafik ceza tutanağının fotokopisi

3. Trafik ceza tutanağının tebligat belgesinin fotokopisi

4. Ruhsatınızın fotokopisi

5. Nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopisi

 

Sulh ceza mahkemesine başvuru yapmanız gerekiyor. Bu tip davalar duruşmasız yapılır. Karar adresinize gönderilir. Mahkemenin yoğunluğuna göre 3-4 ayda karara bağlanabilir. Genelde tuzak şeklinde kesilen cezalara itirazlar geniş çerçevede ele alınıyor. Hiç bir uyarı olmaksızın elektronik denetleme veya radarla yapılan cezalara itirazlar yaygın durumdadır.  Üste yazdığımız gibi 10 iş günü içinde trafik cezası size tebliğ edilmediyse dava açmadan önce araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü çok fazla dava açıldığı için emniyet tarafından yönetmeliklerde değişiklikler yapıldı. Konuyla ilgili şu makaleyi okuyunuz.

 

Trafik cezası affı

Trafik cezası affı, 120 TL altında ki cezaların hepsi yapılandırmadan kendiliğinden kaldırılmıştır. Tabi ki bunun tek istisnası sigara için kesilen cezalardır. Yani 120 TL'nin altında olup sigara kullanımından dolayı kesilen cezalar affedilmedi. Not bu af 2016 yılında yapılmıştır. 2019 yılında henüz bir af getirilmemiştir.

Trafik cezası yapılandırması ise geçmişten kalan trafik cezalarının faiz kısmı silinerek ve yeniden yapılandırılması yoluyla ödenmesidir. Bunun yanında vergi faizi yapılandırması diğer vergi çeşitlerinde de yapılmıştır.  

 

-30 Haziran 2016 tarihinden önce verilen trafik cezaları af kapsamındadır. Sonrasındakiler af kapsamında değildir. 

-Aynı zamanda  trafik cezasının vergi dairesine intikal etmiş olması gerekmektedir. 

-Son başvuru tarihi 31 Ekim 2016'dır. 

-Yapılandırmada faizler silinecek ve cezalar taksite bağlanacak. Bunun yanında Yİ-ÜFE'ye göre taksit tutarlarına faiz eklenecek.

-Vergi affındaki en büyük avantajınız 2 ayda bir ödemeleri yapabiliyorsunuz. 

-İsterseniz bütün ödemeyi peşin yapabilirsiniz.

-Belli taksitleri ödedikten sonra kalanını nakit öderseniz ileriye yönelik hesaplanan faizler silinir.