Vergi Kimlik No Sorgulama

Bu yazımızda gerçek ve tüzel kişilerle, kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli işlemlerde kullanabilmeleri için verilen vergi kimlik numarası sorgulama hakkında bilgi aktaracağız. Ayrıca mevcut vergi kimlik numarasının nasıl öğrenilebileceği konusunda bilgi vereceğiz.

 

Vergi Kimlik Numarası Nedir?

Gerçek ve tüzel kişiler, kamu kurum ve kuruluşlarca yapılacak olan işlemlerin kayıt edilmesi ve bu işlemlerin düzenlenmesi noktasında kullanılan numaradır. Vergi kimlik numarası 03 Temmuz 1995 yılında yürürlüğe giren kanunla birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her gerçek ve tüzel kişilerin alması zorunludur.

 

Vergi Kimlik Numarası Nasıl Alınır?

Vergi kimlik numarası almak isteyen gerçek kişiler; T.C. nüfus cüzdanının aslı veya onaylı fotokopisiyle tüzel kişilerse; kimlik bilgilerini ilgili kuruma ibraz etmek suretiyle alabilirler. Vergi kimlik numaraları herhangi bir vergi dairesinden istenildiği zaman alınabilir. Ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler yabancı vergi kimlik numarası alabilmek için T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

 

Vergi Kimlik Numarasının Kullanım Yerleri?

Gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından vergi kimlik numarası aşağıdaki yerlerde kullanılabilir.

- Çek ve senet işlemlerinde
- Finansal kiralama işlemlerinde
- Tahsil, bono ve borçlanma senetlerinde
- Ödünç borç verme işlemlerinde,
- Tüm bankacılık işlemlerinde

 

Vergi Kimlik No Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Mevcut vergi kimlik numarasını bir türlü bulamayan veya unutan gerçek ve tüzel kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sorgulama ekranını kullanabilirler. Sorgulama işlemi için birtakım bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Bunun için sorgulama yapacak olan kişiler yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundurmayı asla unutmasınlar. Vergi kimlik numarası sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlarımıza hızlı ve kolay bir hizmet verebilmek için açmış olduğu alttaki linke girerek yapılabilir.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VKNO

 

Açılan ekranda sorgulama yapacak olan kişiden sırasıyla “Soyad, Ad, Baba Adı, Doğum Yeri ve Doğum Yılı” bilgileri istenmektedir. Bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesiyle birlikte aynı ekranda yer alan “Tamam” butonuna basmak suretiyle mevcut vergi kimlik numarasının ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama sonucunda hata vermesi durumunda girmiş olduğunuz bilgileri nüfus cüzdanınız üzerinden teyit etmek suretiyle yeniden giriniz.