Yeni Kimlik Kartı Başvurusu

Yeni kimlikler ne zaman dağıtılacak? Yeni kimlik başvurusu nereye yapılacak? Yeni kimlik randevusu nasıl alınacak? Yeni kimliklerin özellikleri nedir? Yeni kimliklerin hayatımıza girmesi ile birlikte bu soruların yanında bilmediğimiz daha bir çok soru mevcut. Bu yazımızda bütün bu soruların cevabını, ayrıca yeni ehliyetler ile bağlantısını sizler için araştırdık, uzmanlar ile konuştuk.

Sponsorlu bağlantılar

2016 yılı itibari ile Ehliyetler yenilenerek çipli yeni ehliyetler dağıtılmaya başlandı. 2016 yılı sadece yeni ehliyet kartlarının değil, yeni kimlik kartlarının da dağıtılmaya başlandığı bir yıl aslında.

Faydalanılan Kaynak site: Yeni kimlik

Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılacak?

Yeni kimlikler ilk olarak Kırıkkale ilinde 14 Mart 2016 tarihinde dağıtılmaya başlandı. Ardından diğer illerde de dağıtılmaya başlanan yeni kimlikler birkaç ay içinde diğer bütün illerde de dağıtılmaya başlanacak. Bilhassa İstanbul, Ankara ve İzmir’de ne zaman dağıtılmaya başlanacağı merak konusu. Zira bu illerde diğer bütün illerden farklı olarak çok yoğun bir nüfus yaşamakta.  Nüfus Müdürlüğü yetkilileri bu illerde de bütün teşkilatların her şekilde dağıtıma hazır olduklarını ve yakın zamanda bu metropoller de de dağıtımın başlanacağını ifade ettiler.

 

Yeni kimlikler ne zaman dağıtılacak?

 

Yeni Kimlikler İçin Uzmanlar Uyarıyor?

Bilhassa metropol gibi büyük şehirler başta diğer bütün illerde dağıtımın başladığının ilan edildiği tarihte hemen randevu almanın önemine vurgu yaptı. Her ne kadar bütün teşkilatların dağıtıma hazır olsa da 80 milyonluk bir nüfus kitlesine dağıtımın yapılırken uzun bir süreye yayılabileceğini belirttiler.

 

Yeni Kimlik Başvuru Nereye Yapılacak?

Yeni kimlikler yada çipli kimlikler için Nüfus Müdürlüklerine müracaat etmeniz gereklidir. Eskiden olduğu gibi kimlik konusu hala nüfus genel müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Nüfus Cüzdanları da aynı şekilde bu teşkilat yapısı tarafından çıkarılmakta yenilenmekte ve takip edilmekteydi.

Ancak her vatandaş nüfus genel müdürlüğüne ait her teşkilata gidemeyecek. Zira şahsın ikametinin kayıtlı olduğu ilçenin veya kütüğünün olduğu ilçenin nüfus müdürlüğüne gidecektir. Örneğin iş yerinizin olduğu ilçe bu iki yer dışında ise müracaat yapamayacaksınız. Sistem de zaten bu duruma müsaade etmemektedir.

 

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınacak?

Yeni kimlikler için başvuru yapmak için randevu almak şart değil. Ancak, nüfus cüzdanlarının yerine dağıtılacak olan yeni kimliklerin ilk dağıtım zamanında nüfus müdürlüğü teşkilatlarının çok büyük yoğunluk yaşayacağını, dolayısı ile randevusuz başvuru yapanların işlem yapamadan geri dönmeleri riski bulunmaktadır.

Yeni kimlikler randevusunu Alo 199 numarasını arayarak alabilirsiniz. Aynı zamanda e randevu sayfası da mevcut olup, isteyenler Nüfus Genel Müdürlüğünün web sayfasını ziyaret etmesi gerekmektedir.

 

Yeni kimlik randevu için tıklayınız.

Çağrı hattı için tıklayınız.

 

Randevu alırken randevunuzu sadece iki nüfus müdürlüğünden birine alabilirsiniz. İlki, MERNİS sisteminde de kayıtlı olan ikametinizin olduğu yer, diğer ise kütüğünüzün kayıtlı olduğu yerdir. Dolayısı ile sistem sizleri T.C. Kimlik numaranızı girdikten sonra bu iki seçenekten birine zorlayacak, diğer nüfus müdürlüklerine almanıza engel koyacaktır. Randevu sistemi 4 aşamadan oluşmaktadır.

 

Birinci Aşama:Kimin adına başvuru yapıldığının, başvuru yapanın ve başkası adına başvuru yapılıyor ise o kişinin T.C. Kimlik numarası, adı  ve soyadı bilgileri girilecektir. Örneğin kendi adına başvuru yapan kendi adına seçeneğini seçecek, ardından T.C. Kimlik numarasını, adı ve soyadını girecektir.

Kimin Adına Başvuru Yapılabilir: Kendi Adına – Eşi Adına – Babası Adına – Annesi Adına – Kardeşi Adına – Oğlu Adına – Kızı Adına – Vasisi Adına randevu alınıp, başvuru yapılabilir.

 

Not: Şuan bazı illerde dağıtım işlemi başlamıştır. Dolayısı ile Türkiye’nin bütün illerinde dağıtım henüz başlamadığından randevu alırken eğer, ikametiniz yada kütüğünüzün kayıtlı olduğu yer henüz dağıtıma başlamadı ise randevu verilemeyecektir.

 

İkinci Aşama :Tarih ve mekanın seçimidir. İkinci aşamada hangi tarihte başvuruya gideceğinizi ve hangi nüfus müdürlüğünü tercih ettiğinizi seçmeniz gereklidir. Bu aşamada önemli olan hangi nüfus müdürlüğünü seçmeniz gereğidir. Elbette yine kolay olan durum sistemin sadece iki seçenek sunmasıdır. Şahıs ya ikametinin olduğu yada kütüğünün olduğu ilçe nüfus müdürlüğünü tercih edecektir.

 

Üçüncü Aşama :Bu aşamada ise teslimat bilgileri yer alır. Burada da vereceğiniz bilgiler çok önemlidir. Çünkü başvurunuzu yaptıktan sonra kimlikleriniz burada vereceğiniz adrese gönderilecektir. Bu süre tahmini 1 aydır. Gönderildikten sonra belirli bir sürede teslim alınmayan kimlik kartları başvurunun yapıldığı nüfus müdürlüğüne gönderilecek ve 20 gün içinde teslim alınması beklenecektir. Tabi bu süreç kişiye e posta bıraktı ise e posta yolu ile bildirilecek, ayrıca muhtarlığına da not düşülecektir.

 

Dördüncü Aşama Bu aşamada ise randevu özeti gözükecektir. Son kontrolleri yaparak kontrol etmeniz istenecektir. Dolayısı ile son kez iyice kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Yine bu sayfayı yazdırmayı da unutmayın. 

 

Yeni Kimliklerin Özellikleri Nedir?

Yeni kimliklerin ismi T.C. Kimlik Kartı olarak belirlenmiştir. Nüfus cüzdanı olarak tanımlanan yeni kimliklerin isminin değişmesinin ötesinde bir çok yeniliği ve özellikleri mevcuttur. Bu başlıkta bu özellikleri aktarmaya çalışacağım.

 

1-      Yeni kimlik kartları çipli olarak üretilmiştir. Bu çipler üzerinde 1 GB’ta kadar veri depolanabilir. Bu çipler teknolojinin en son güvenlik önlemlerinden yararlanılarak üretilmiştir. Bu çiplerde kişiye ait bir çok gizli bilgi depolanacak. Hatta yakın bir gelecekte e devlet projesi kapsamında şahsın devlet ile olan bütün ilişkilerinde bu sistem kullanılacak olması nedeniyle yeni kimliklerde ki en önemli yenilik bu sistem olarak konuşulmaktadır. Ne gibi dediğinizi duyar gibiyim. Örneğin hastane hizmetlerinde kişinin her türlü tıbbi bilgisinin bu kartlarda yüklü olduğunu düşünün. Gittiğiniz hekim size ait her türlü tıbbi geçmişinizi hiç yorulmadan hemen bu kart üzerinden görebilecek.. Ne gibi kolaylıklar getirebileceğini tahmin edebiliyor musunuz?

2-      Yeni kimlikler hiçbir şekilde kopya edilemez. Düşünsenize küçük bir matbaaya sahip olan ve kişinin bazı bilgilerini ele geçiren hemen kolay bir şekilde kişinin sahte nüfus cüzdanını çıkarabiliyordu. Dolayısı ile haberlerde işittiğimiz kişinin üzerine fabrika açılmaları, iş yeri kurulmaları vergi borçları gibi mağduriyetleri tamamen tarih oluyor. Elbette yeni teknolojinin sahtekarlara da ne gibi yenilikler sunacağı da en büyük merakım benim.

3-      Her çıkarılan yeni kimlik kartı 10 yıl süre için kullanılacak. 10 yıl sonra muhakkak yenilenecektir. Ancak evlenme, kayıp, çaldırma gibi nedenler ile elbette yeni kimlik çıkarılabilecektir.

4-      Eski kimlik belgemiz nüfus cüzdanları çok büyük ebatlara sahipti. T.C. Kimlik Kartları olarak ifade edilen yeni kimlik kartları klasik banka kartı boyutlarında. Bu sebepten kolayca cüzdanlara sığacak, kolay yıpranma gibi durumlar olmayacak.

5-      Nüfus cüzdanlarında mavi erkek, pembe bayan kimliklerinde kullanılan renklerdi. Açıkçası neden böyle bir ayrıma gidildiğini bilmiyorum. Şimdi bu yeni kimlikler tek renkte çıkarılıyor. Turkuaz renginde yani, bayan ve erkek ayrımı olmadan. Şimdi yine neden mavi ve pembe ayrımı kaldırıldı bunu da bilmiyorum.

6-      Basında en çok yer alan haberlerden birisi de yeni kimliklerin pasaport yerine kullanılacak olmasıydı. Görüyorum ki bu konu biraz yanlış anlaşılmış. Bu yeni kimlikler elbette pasaport değil. Normal şartlar için pasaport çıkarılması gerekli. Ancak vizesiz dolaşım anlaşmamız olan ülkeler için bu kimlikler ile seyahat edilebilecek.

7-      Çipli kimlik kartları uluslararası standartlara uygun üretilmiştir.

8-      Güvenlik açısından milli imkanlar kullanılmıştır. Milli yonga ve milli iletişim sistemleri mevcuttur.

9-      Akıllı kart olarak üretilen bu yeni kimliklerde PIN kodu tanımlanacaktır. Bu PIN kodu sayesinde kamusal bir çok iş ve işlem yapılacaktır. 

 

Yeni kimlik kartlarının özellikleri

 

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik kartları ile ilgili en çok tartışılan konuların başında ücretlerin nasıl olacağı konusu yer almaktadır. Basının ve kamuoyunun en çok eleştirdiği konuların başında gelen ücret konusu nihayet karara bağlanmış, 2016 yılı için ücretler belirlenmiştir.

Kimlik Yenileme İşleminde : Nüfuz cüzdanı yerine kimlik yenilemede 8 TL

Kayıp ve Çalıntı Nedeniyle : 30 TL olarak belirlenmiştir.

Değiştirme Nedeniyle : Evlilik yada tahrif olan kimliklerin yenilenmesinde 15 TL

Doğum nedeniyle herhangi bir ücret alınmayacak. Bebeğin yeni kimliğini çıkarmak ücretsizdir. Ancak bunun şartı yasal bildirim süresini aşmamaktır.

 

Yeni Nüfus Cüzdanları Hangi İllerde Dağıtılacak?

Şu an için Kırıkkale'de dağıtılan yeni akıllı kimlikler zaman içerisinde aşağıdaki illerde dağıtılmaya başlanacaktır.

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce