YENİ EHLİYET

YENİ EHLİYET NASIL ÇIKARILIR? 

yeni ehliyet

Bu yazımızda yeni ehliyet ile ilgili bilmeniz gereken bütün soruların cevabını vereceğiz. Kafanıza takılan soruların cevabını bulmuş olacaksınız. Biliyorsunuz internet dünyasında arama yaptığınız zaman alakasız bir sürü içerik çıkıyor. Merak etmeyin biz de bunun farkındayız o yüzden  bilmeniz gerekleri soru-cevap şeklinde yapacağız. Böylelikle bu sayfa üzerinden yeni ehliyet ile ilgili bilmeniz gereken önemli konuları öğrenmiş olacaksınız.

 

Sponsorlu bağlantılar

EHLİYETİNİ YENİLEYENLER İÇİN SORU CEVAP

Soru: Yeni ehliyet için nereden randevu alabilirim?

Cevap: Yeni ehliyet için Türkiye genelinde kullanılan yeni bir sisteme geçiş yapılmıştır. Tüm Türkiye artık tek bir yerden ehliyet için randevu alabiliyor.

 

https://surucurandevu.egm.gov.tr/

 

Soru: Ehliyeti ne zamana kadar değiştirebilirim?

Cevap: Ehliyet değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinde başladı. 12/31/2020 tarihine kadar değiştirmeniz lazım. O yüzden önünüzde uzun bir zaman var planınızı ona göre yapınız.

 

Soru: Yeni ehliyet için ödemem gerek ücret ne kadar? 

Cevap: Yeni ehliyetler için ödenmesi gereken ücret 15 TL'dir. Bunun 13 TL'si değerli kağıt bedeli(halk arasında kart ücreti olarak bilinir), 2 TL'si ise hizmet bedelidir(Trafik vakfına).

 

Soru: Hangi trafik tescil şubesine gitmem lazım?

Cevap: Nereyi isterseniz gidebilirsiniz. Türkiye'nin her yerinden değiştiriliyor. 

 

Soru: Yeni ehliyet için ödenen ücreti emniyette mi ödeyeceğim? 

Cevap: Kesinlikle hayır. Banka yoluyla ödeyebilirsiniz. Biz Ziraat ve Vakıfbank'a ödedik. Siz farklı bir bankayı da deneyebilirsiniz. 

 

Soru: Biyometrik fotoğraf şart mı? Ücreti ne kadar?

Cevap: Biyometrik fotoğraf almanız zorunludur. Bir kaç fotoğrafçıya sorduk 6 tanesi 20 TL, 12 tanesi 25 TL fiyat verdiler. 12 tane çıkarırsanız hem pasaportta hem de yeni çıkacak kimliklerde de kullanabilirsiniz. Size kalmış bir durum.

 

Soru: Sağlık raporunu nereden alablirim?

Cevap: Sağlık raporunu sağlık ocağından alabilirsiniz. Ama aile hekimleri devlet hastanesine yönlendiriyor.  Eğer çok uğraşmak istemezseniz polikilinikten de alabilirsiniz. Biz iki polikliniğe sorduk biri 30 TL, diğeri 50 TL fiyat verdi. Karar sizin. 

 

Soru: Ehliyetim kaç günde elime gelir. Geçici belge veriliyor mu?

Cevap: Ehliyetiniz 15 gün içinde elinize ulaşır. PTT ile adresinize yollanacak. Evet ehliyet yenileyenlere geçici belge veriliyor. 

 

Soru : Yeni ehliyet için gerekli belgeler nelerdir?

-Eski belgeniz

-Sağlık raporu

-Nufus cüzdanı

-Biyometrik fotoğraf

-15 TL olarak ödediğiniz harç ücretlerinin dekontu

-Kan grubu kartı

 

Soru: Ehliyet için parmak izi nerede verilir?

Cevap: Gittiğiniz trafik tescil şubesinde parmak izinizi verebilirsiniz.

 

Soru: Yeni ehliyet için sınıfları beni olumsuz etkiler mi?

Cevap: Hayır etkilemez. Eskiden ne kullanabiliyorsanız yeni sistemden onun dengini alacaksınız. Bu konuya hiç takılmayın. Kazanılmış haklarınız kaybedilmez.  Yeni ehliyet sınıfları, yeni sürücüleri etkiliyor. Sizleri çok etkilemeyecek. Ancak sınıf ekleme durumlarında etkilenirsiniz.