Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Ne Kadar Arttı?

Son yapılan değişikliklerle birlikte araç seyir halindeyken cep telefonu veya benzeri iletişim teknolojileri kullananlara verilecek ceza miktarları 2023 yılı için yeniden belirlendi. Hemen alt kısımda güncel trafikte telefonla konuşma cezası miktarını görebilirsiniz.

Trafikte Telefonla Konuşma Cezası 2023

Ceza Kodu 73/c
Ceza Tanımı: Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak
Telefonla Konuşma Cezası 915 TL
*İndirimli Hali: 713,25 TL
Ceza Puanı: 10
*Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse. 

Seyir halindeyken cep telefonu kullanımı kaza riskini artırıyor!

Her ne kadar kişi kendini çok usta şoför olarak görse de insan beyni tabiatı gereği aynı anda iki işlevi yürütürken zorlanır. Burada araç kullanmak otomatikleşmiş bir davranış olsa bile cep telefonu kullanırken, hem algı zayıflamakta hem de bir el ile cep telefonu tutulduğu için ani gelişen durumlara karşı refleksler azalmaktadır. Trafiğin akışı monoton bir şekilde devam etse dahi anlık değişimler cep telefonuyla araç kullanımı esnasında kaza riskini büyük ölçüde artıracak hem kendi hayatınızı hem çevredekilerin hayatını riske sokacaksınız.

Aracınızı trafiği etkilemeyecek şekilde müsait bir yere çekebilirsiniz.

Kanunda açıkça belirtildiği üzere uygulanan ceza araba seyir halindeyken cep telefonu kullanımı durumunda uygulanmaktadır. Durum böyleyken aracınızı uygun bir yere yanaştırıp iletişiminizi bu şekilde daha etkin gerçekleştirebilir ve hem kendi hayatınızı hem trafikte seyreden diğer araç sürücülerinin hayatını da riske sokmayacaksınız. Ayrıca telefonla konuşma cezası riskini göze almamış olursunuz.