Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?

ruhsat çıkarma

Sıfır bir araç aldıysanız, bu noktada yeni ruhsat alabilmek açısından biraz da olsa koşuşturmaca halinde olacağınızın altını çizelim. Yani sadece arabanın ücretini ödeyerek, hemen sürüş keyfine ulaşamıyorsunuz. Bu noktada ruhsatı üstünüze alabilmek için gerekli belgelerin tamamlanması gerektiğinin altını çizelim. Şimdi sizlere “Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?” konusuna dair açıklık getiriyoruz. Birkaç adımı takip ederek, en kısa sürede ruhsatınızı çıkartabilir ve sürüş keyfinizi sorunsuzca yaşayabilirsiniz.

• Alıcı adına ait olan kesin satış faturaları
• Aracın satın aldığı bayi tarafından ödenen “özel tüketim vergisi”
• Araca ait olan teknik belge
• Trafik sigortası

Bu belgeler tamamlandıktan sonra acenteye götürülür ve ruhsatın çıkma işlemleri sağlanır. Bazen aynı gün, bazen ise birkaç gün sonrasında ruhsatların çıktığı gözlemlenebiliyor. Bu tamamen yoğunlukla alakalı bir durumdur! Belirtilen adresinize en kısa sürede ruhsat yine acente tarafından kargolanacaktır. Eski dönemlerde Trafik Şube Müdürlüğünden çıkartılan bu evraklar, yeni düzenlemeler ile beraber artık acentelerin eline geçti. Bu sebeple vakit kaybetmemek adına acenteye yönelmenizi önermekteyiz!

İkinci el araç için ruhsatı nasıl üstüme alabilirim?

Sadece sıfır araç için değil, aynı zamanda ikinci el araçlar için de “Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?” sorusu kafalarda yer alıyor. Bu noktada yapmanız gereken birkaç adımla beraber yeni ruhsata kavuşma durumu tamamen söz konusu olabiliyor. Şimdi sizler için ikinci el aracınıza, üstünüze olmak koşulu ile nasıl ruhsat çıkartabileceğiniz konusuna değinelim;

• Alınan araca ait olan Tescil ve Trafik belgeleri tamamlanmalı,
• Noter tasdikli olarak aracın satış belgeleri olmalı,
• Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yapılmalı
• Vergi ilişliği kesme belgesi

Bu belgeler tamamlandıktan sonra, aracı alan ve satan şahıslar herhangi bir notere gidebilir, ruhsat işlemlerinin devrini gerçekleştirebilirler. Eğer aracı üstüne alacaksanız, mutlaka "araca ait olan vergi borcunun olup, olmadığı" konusunu araştırmanızı önermekteyiz! Noter çalışanları, elektronik sorgulama sistemleri ile beraber aracın borcuna ilişkin bilgiler vermektedir.

Evet, böylelikle “Yeni araba alınca ruhsat nasıl çıkarılır?” sorusu tam olarak cevap bulmuş oluyor! Günümüzde birçok kişi, araçlarına ruhsat çıkartabilmek adına birkaç iş gününü harcamaktadır. Aslen doğru hazırlanmış bir plan ile beraber, sadece 1 iş günü içerisinde ruhsatı çıkartabilme olanakları söz konusudur. İstenen belgeleri hemen toparlayarak, aracınızın ruhsatını tarafınıza geçirebilirsiniz. İkinci el otomobilleri satın aldıktan sonra bir notere giderek, aynı gün ruhsatı üzerine yaptırabilirsiniz. Sıfır araç satın alacaksanız, bunun için 1 hafta kadar bekleme durumları söz konusu olabiliyor. Çünkü acente yoğunluğuna göre ruhsatın hazırlanması ve tarafınıza gönderilmesi işlemleri biraz da olsa uzun sürmektedir.

Artık araç satın alma konusunda yaşanan sıkıntıların tamamını bir kenara bırakıyoruz! İstenen bu adımları sırası ile takip edin, hiçbir sıkıntı yaşamadan yeni ruhsatlarınıza kavuşun!