Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar? Hangi Araçları Kapsar?

kar lastiği cezası

Her yıl aralık ayından itibaren ülkemizde motorlu taşıtlar için kış lastiği uygulaması devreye girmektedir ve bu uygulama 4 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Yani 1 Aralık 2022 - 1 Nisan 2023 tarihleri arası kış lastiği uygulamasının resmi süresidir! Alt kısımda sizlere kış lastiği cezasının ne kadar olduğunu? Hangi kanuna göre ceza kesildiğini? Kış lastiği takmama cezası hangi araçları kapsadığını detaylıca sunacağız.

Ocak ayı itibariyle kış dönemini daha fazla hissedilmektedir. Her sene yenilenerek alınan bu karar: kaza riskini azaltmak ve zorlu yol koşullarında araçların yol tutuşunu arttırabilme konusunda kış lastiği(kar lastiği) uygulamasının zorunlu kılınması, bu noktada beklenmedik felaketlerin önüne geçme konusunda önemli bir adım.

Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

2023 yılı için kış lastiği cezası 2.568 TL'dir. (Karayolları trafik kanunu, Madde 65/A). Ayrıca kanuna göre ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanır: 1.926 TL ödenir. Ceza puanı ise 10'dur.

İlginizi Çekebilir-> https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/hangi-lastik-hangi-ulkenin.html

Hangi araçlara ceza kesilir? Hangi illerde zorunlu?

Ticari Araçlar: "Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller" denilmektedir.

Hususi araçlar: Hususi araçlara herhangi bir ceza uygulanmaktadır. Ceza için değil de kendi güvenliğiniz için kış lastiği tercih edebilirsiniz. Tabi ki karar sizin. Ama bilmeniz gereken önemli bir konu daha var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kış lastiğiyle ilgili verilecek bazı kararları valiliklere devredebilir. Bu nedenle valiliklerin kararlarını takip edebilirsiniz. Fakat ülkemizde hususi araçlara herhangi bir zorluluk getirilmemektedir. Karayolları kanunundaki son düzenlemeler de "Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları" şeklinde ifade eklenmiştir.

Yeki Belgeleri

A türü yetki belgesi: Ticari amaçla otomobille yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

A1 yetki belgesi: Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacaklara(Taksi)

A2 yetki belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaklara,
verilir.

Kış lastiği uygulaması hangi tarihler arasında uygulanıyor? Kış lastiği takma tarihleri ne zaman?

1 Aralık 2022 - 1 Nisan 2023 Tarihleri arasında uygulanmaktadır.

Kış lastiğinin başlıca faydaları nelerdir?

Kış lastiğinin günümüzde birçok faydası bulunuyor. Mevsim şartlarına göre önem kazanan bu lastiklerin sizlere kış aylarında sunacağı faydaları şu şekilde sıralanıyor;

  • Kış lastiklerinin içerisinde yer alan diş derinliği, yaz lastiklerine göre daha fazladır.
  • Yol üzerinde kar, buz, su veya çamur etkisini azaltıyor.
  • Kış lastiklerinin içerisinde yer alan madde sayesinde sertleşmiyor ve tutunma özelliklerini koruyor.
  • Islak zeminde bile sürüş emniyetini arttırıyor.
  • Fren gücünü arttıran bir yapıya sahiptir.
  • Kış lastiklerinin yanı sıra karlı dönemlerde zincir kullanımı da oldukça önemlidir. Araçların mekanik aksamlarını koruyabilmek açısından kaliteli bir zincire yönelmekte fayda vardır.

Bu şartları ele almanız durumunda sorun yaşamadan araç lastikleri seçimlerinizi yapabilirsiniz. Son dönemlerde birçok sürücü, alanında göz dolduran markaları tercih etmek açısından araştırmalar yapmaktadır. Aracınıza %100 uyum sağlayacak olan lastik seçiminizi usta ile yapabilir, böylelikle kış dönemlerinde sorun yaşamadan bir kullanım ortamı sağlamanın keyfini sürebilirsiniz. Günümüz standartlarında çok sık göz önüne çıkan kış lastikleri, sorunsuz bir sürüş keyfini tam anlamıyla ele almanıza yardımcı olacak.