Çakarlı Araç Kullanma Cezası Cep Yakıyor

çakar kullanma cezası

Trafikte rahat bir şekilde gezinmeyi, zaman kaybetmeden her yere ulaşabilmeyi herkes ister. Özellikle büyük şehirlerde trafikten yoğunluğundan ve stresinden kaçmak isteyen bazı uyanık sürücülerin çözümü araca çakar takarak bulmakta. Yapılan son değişikliklerle birlikte araçlarına ışıklı veya sesli ekipman montajını yapan ve bunu trafikte kullananlar için çakar cezası miktarları artırıldı. Alt kısımda yapılan değişiklikler sonucunda çakarlı araç kullanmanın cezası için güncel tutarları ve ceza puanını görebileceksiniz.

Çakar Cezası 2023

Ceza Kodu 26/2
Cezasının Tanımı: Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak,
Çakarlı Araç Kullanma Cezası: 4.064 TL
*%25 İndirimli Hali 3.048 TL
Ceza Puanı Yok
*Ceza tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli olarak ödenebilir.

Sürücü Aynı Zamanda Araç Sahibi Değilse 4064 TL Araç Sahibine de Çakar Cezası Yazılıyor!

Geriye dönük olarak son bir yıl içerisinde çakar kullanma cezası 3.defa uygulanmışsa her defasında aynı ceza uygulanır ve en sonuncu işlem sonucunda araç 15 gün olmak üzere trafikten men edilir.

Evet değerli okurlarımız gördüğünüz üzere uygulanacak çakar takmanın cezası araç sürücüye aitse 4.064 TL’dir. Eğer araç sürücüye ait değilse 8.128 TL(iki kat daha fazla) olarak kesilecektir.

İlginizi çekebilir-> https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/emniyet-seridi-cezasi.html

Büyük Şehirlerde Çakarlı Araç Rezilliği

Maalesef özellikle nüfusun fazla olduğu büyük şehirlerde çakarlı araçlarla çok fazla karşılaşıyoruz. Sabah, akşam, hafta sonu her yerde görevli aracın olması gerçekten ilgi çekici bir konu.( Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazların takılı olduğu araçlar) Resmi plakalı araçlarda çakar olması gayet normal iken özel plaka araçlarda da oldukça fazla sayıda çakar var. Bunlardan kaçı gerçekten bunu kullanmaya yetkili tam olarak bilemiyoruz. Bu araçlar günümüz Türkiye’sinde ancak trafik polisi çevirmesinde tespit edilebiliyor. Dileriz çakarın cezası için uygulanan artırımlar gerçekten işe yarar ve cezalar caydırıcı olur.